מאת:

התפרסם בתאריך:

03/05/2021

האם נכון להתפלל למות בצורה רגילה?

שאלה מקטגוריה:

שלום!
קודם כל תודה רבה על עבודת הקודש שאתם עושים. יהי רצון שתהיו תמיד מן הנותנים!
אני שואלת בעקבות הארוע שאין מספיק מילים לתארו. כששמעתי שמצאו נעדר אחד במצב…. שכבר לא היה איתנו, קפצו לי מיד המילים "מיתה משונה". אני יודעת שאנחנו לא מבינים חשבונות שמיים, ואני מקבלת באהבה. אבל הלב עדיין מתכווץ כששומעים כאלה שמועות. איך קורה שאנשים מסוימים "זוכים" למות בדרך כזו? והאם נכון להתפלל על עצמי למות במיתה "רגילה"? ייתכן שהשאלה שלי לא הכי ברורה, אבל מה כן?
תודה רבה על הכל

תשובה:

שואלת יקרה.

האירוע המזעזע שבו קיפחו את חייהם ארבעים וחמישה בני אדם, מעורר בלבבות כולנו רגשות רבים.

האירוע הזה המחיש בלי מילים עד כמה החיים שלנו כל כך שבריריים. עד כמה הסיום שלהם כל כך בלתי צפוי. רגע אחד האדם חי ומתפקד, ורגע לאחר מכן —

איך קורה שאנשים מסוימים "זוכים" למות בדרך כזו? על שאלות אלו אין לנו תשובות. אין אנו יכולים להבין את כל חישובי הבורא, שדעתו אינה ניתנת להשגת בן אנוש גדול ככל שיהיה. גם למשה רבינו אביר הנביאים שביקש להכיר את מסתורי ההשגחה, נאמר "כי לא יראני האדם וחי". מה יכול ילוד אשה, בעל חושים מוגבלים, לירד לסוף דעתו של הא-ל.

מה שאנחנו כן יכולים לעשות זה להתפלל על עצמנו. כפי שנאמר בגמרא (ברכות ח, א): "על זאת יתפלל כל חסיד אליך לעת מצא (תהילים לב, ו), אמר רבי חנינא לעת מצא זו אשה וכו'. רבי נתן אומר לעת מצא זו תורה וכו'. רב נחמן בר יצחק אמר לעת מצא זו מיתה [=שימות במיתה יפה ונוחה. רש"י], שנאמר למות תוצאות. תניא נמי הכי תשע מאות ושלשה מיני מיתה נבראו בעולם, שנאמר למות תוצאות – תוצאות בגימטריא הכי הוו. קשה שבכלן – אסכרא, ניחא שבכלן – נשיקה; אסכרא – דמיא כחיזרא בגבבא דעמרא דלאחורי נשרא, ואיכא דאמרי כפיטורי בפי ושט. נשיקה דמיא כמשחל בניתא מחלבא. רבי יוחנן אמר לעת מצא זו קבורה. וכו'. אמר רבה בר רב שילא, היינו דאמרי אינשי: ליבעי אינש רחמי אפילו עד זיבולא בתרייתא שלמא".

במילים אחרות, בגמרא מבואר שהחסיד מתפלל על מיתתו שתהיה מיתה יפה ונוחה. מלבד זאת מבאר בספר "אמת ליעקב" לרבינו יעקב מליסא, שכוונת הגמרא היא על פי דברי המקובלים שאמרו "דסמוך למותו השטן וכת דיליה מפתים אותו, ולפעמים מחמת יסורין ח"ו יהיה מבעט ויקצוף באלקיו".

נמצינו למדים, שניתן וראוי להתפלל על כך, שנזכה למיתה יפה ונוחה. ראוי להתפלל גם על השגת קבר שזהו חלק מתיקוני הנשמה. ריקבון הגוף בעפר.

בתקווה שנזכה כולנו לאריכות ימים ולשיבה טובה.

בניהו

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן