ייעוץ בנושא מעמד האישה

זוגיות

מדוע תפקיד האישה בבית היהודי הוא עול כבד?

מדוע תפקיד האישה בבית היהודי הוא עול כבד לדוג': נקיון, חינוך, בישול, גיהוץ, כיבוס, פרנסה והרשימה עוד ארוכה…

ואילו לגבר ישנו תפקיד רם ונישא של לימוד תורה, ואין על כך זלזול או פקפוק בעול הכבד שנא' "תורה מתשת כוחו של אדם".
אך עדיין עומדת כאן שאלה של כביכול "שיוויוניות".

כיצד יש לאישה הרבה תפקידים ואילו לגבר פחות?

להמשך »

סתירה בתפקידיי כאשה

אני אשה חרדית, נשואה באושר ואם לילדים, מחפשת מקורות לעיין בנושא מעמד האשה ביהדות, ויחס היהדות לסוגיות בפמיניזם.
(זה לא לצורך עבודה אקדמית אלא לעצמי בעקבות צומת שאני נמצאת בו)
השאלות שבעיקר מפריעות לי-
א. "שלא עשני אשה" התשובה המקובלת היא שזה בגלל שהאשה מחוייבת בפחות מצוות, ואז לכאורה, אה, אם זה פחות מצוות, אז בסדר, אני מוותרת. אבל לא- למה שלבעלי יהיו יותר מצוות ממני? אם המדד הוא כמות המצוות, עדיין אני נחשבת כאן פחות.
ב. כידוע החזו"א הכניס שבדורות האחרונים האשה מפרנסת, זה סותר את הרצונות והכישורים הטבעיים של האשה, היכן ניתן למצוא כלים ליישב את הפרדוקס, שמצד אחד אני צריכה (ורוצה) להיות "כל כבודה בת מלך פנימה", להיות עסוקה בבית עם הילדים, לטפח, להכין אוכל, לנקות, ובזמן שיישאר לצאת קצת לקניות או להתנדבות וכדו'. מצד שני, אני צריכה לפרנס, וזה מפתח בי את התכונות ה"גבריות" יותר, לנהל מו"מ, למכור, לנהל וכדו', ובמקביל גורם לי להיות פחות צנועה, כי אני נמצאת בסביבה גברית יחסית. אני לא רוצה להרהר אחר החזו"א ח"ו אך אינני מצליחה ליישב את הסתירה הזו בפועל בחיי.
בהערה לשאלה זו- מצאתי את הפסוק בשירת דבורה "מנשים באהל תבורך" כלומר שיעל שחיסלה את סיסרא, תבורך יותר מהנשים שמצטנעות באוהל, זו בדיוק הסתירה שעליה אני מדברת, לעשות מעשה גברי ולהשאר נשית?
ג. אני מבקשת בכל לשון של בקשה תשובה עניינית ולא "רגשית", שמתבססת על מקורות יהודיים מקובלים בתקופתנו.

להמשך »

מרתון החיים מאתגר אותי

אני אישה חרדית מודה לה' על הזכות !
נשואה + 3 בנים קטנים
בעלי אברך וזה רצוני . הוא לומד יום שלם .
אני מרגישה באיזה שהוא מקום חוסר צדק , כל העול נופל על האישה אבל הכל !
אני עובדת משרה מלאה עד 4 ,מטפלת בילדים , מכבסת ,מנקה ,מבשלת , הכל !
וזה קשה קשה לי מאוד , אני לבד . אין לי משפחה , שעוזרת לי , וגם לא המשפחה של בעלי ,
יכול להיות שאולי לא תביני אותי מה קשה בזה , אבל ככה אני מרגישה אין לי כח לעשות את כל זה כל היום כל יום לבד ,
בעלי חוזר מאוחר בערך ב10 בלילה – איזה אומץ יהיה לי לבקש מימנו לנקות ולשטוף…
אני לא יכולה להשאיר לו את הילדים עד מאוחר שיבוא לקלח אותן ,
וכך זה יוצא שאני לבד ,
אני לפעמים גוערת בעצמי שיש אנשים שרוצים את הקושי הזה ,
כאילו מרגיש לי גם ריק ריק מאוד המרתון חיים הזה השגרה הזאת – לא יודעת מוזר לי
בעלי לא ככ מצליח להבין אותי זה השגרה של כולם מה את רוצה שיהיה ?!
אני לא יודעת …

להמשך »

טבע האישה מול מציאות התקופה

אני עובדת בהייטק בתור מתכנתת, יש לי נסיון של 7 שנים ומשכורת שאפשר לקנא בה.
יש לי בעל טוב וחביב, אוהב את הילדים, עובד חצי יום ולומד חצי יום, ובנוסף עוזר הרבה בבית.
אמא שלי גרה במרחק הליכה ממני ומטפלת בבני הקטן בביתה, כך שהוא בידיים הכי טובות שיש, ויש לי כמה אחיות צעירות שאוהבות ומפנקות את הילדים ושומרות עליהם בשמחה כמה שארצה!

אני ממש מתביישת, במיוחד אחרי מה שכתבתי לעיל, ממש מתביישת להתלונן.
אני בכלל לא טיפוס שמתלונן, להיפך, אני שמחה שיש לי מטרה ואני תומכת בבית של תורה ומגדלת ילדים להיות עבדי השם. אנחנו מבלים הרבה ונהנים מהחיים, בעלי מפתיע אותי ודואג שיהיה לי טוב, ותומך בי בהכל!

להמשך »

בחורה חרדית מעניינת גבר חילוני??

השכנה שלי היא אישה מאוד חביבה וממש התחברנו.
אני מדגישה שהיא אישה לא דתיה אך בשאיפות שלה ובעומק וחכמת חייה היא שמה בכיס הקטן הרבה חרדיות מבית.
התחברתי אליה מאוד וגם לילדים שלה.
אני ממש לא בקטע של ביביסטר וכזה רק שכשהיא ביקשה הרגשתי שזה כבר משהו אחר.
ויצא שהגעתי לביתה מס' פעמים כדי לעזור לה וכו..

כיוון שזאת משפחה חילונית ואני בחורה חרדית אז יש קונפליקט מסויים,
ובקטע הזה אין בעיה הם מכבדים ואני מכבדת.
מה שקורה שבעלה הרבה בבית ומסתובב ומקפיץ אותי לבית וכו… והאמת שאני מרגישה די בנח.
ברור לי שאם זאת היתה משפחה חרדית אפילו קרובה אלי משפחתית, לא הייתי מרגישה ככה.
כי בכל אופן?!
ועכשיו לשאלה:
התחושה שלי שהוא בנא"ד שמכיר ורואה נשים בסדר גודל של אדם חילוני כיום, בלחיצת כפתור ובהנף יד.
אז בדיוק אני יעשה לו את זה???
ממש לא נראה לי!

להמשך »

מעמד הנערה מול הנער בתורה

אני בחורה חרדית בת 15 אוהבת את הקב"ה ואת התורה אבל מפריע לי שאני נחשבת בתורה סוג ב.

כשאני קוראת בפסוקים על פרשת אמה עבריה לא פשוט לי,

למה לאבא מותר למכור את הבת שלו מגיל מאוד קטן ואת הבן אסור?

להמשך »

למה האישה צריכה לעשות את הכול??

אני ובעלי שני עובדים במשרה מלאה, תוך כדי לימוד תואר ראשון בנוסף על זה שיש לנו שני בנות שנה ושלוש. לשנינו יש עומס מטורף בין העבודה ללימודים, ולמרות הכל כמעט כל המעמסה של הבית עלי, ואני חושבת לעצמי במה אני שונה למה אני צריכה לטפל בהכל? שני חוזרים הביתה אחרי יום עבודה הוא הלך לישון עד מנחה כדי שהיה לו כוח אחרי זה ללמוד ואני צריכה לטפל בילדים, ובבית. ואחרי שהם הולכים לשבת ללמוד.
כבר דיברתי אם בעלי על הנושא כבר כמה פעמיים ועדין רוב מוחלט עלי, אני מלבישה ומוציאה את הילדים בבוקר אני איתם אחר הצוהורים ומשכיבה אותם. אם אני לא מטפלת בבית הוא נהיה מוזנח.
קשה אם הסטיגמה שהאישה צריכה לעשות את כל העבודות בית…..

להמשך »
אקטואליה

זעקה על מעמד האישה

לאחרונה התעוררו אצלי הרבה שאלות בקשר לנושא מעמד האישה ביהדות… עד כה הייתי בטוחה שמיציתי את הנושא הזה ואני שלמה עם עצמי, והייתי בטוחה שאני מסוגלת אפילו להתעמת עם פמיניסטיות שטוענות שהתורה שוביניסטית ולהוכיח להן שמעמד האשה ביהדות הוא טוב מאוד וכו', ופתאום, לא יודעת מה קרה… אולי נכשלתי במאכלות אסורים, או לא יודעת מה… באות לי הרבה שאלות ותמיהות, וככל שאני קוראת ולומדת כדי ליישב אותן, כך הן מתרבות ומתחזקות… אני מרגישה שמשהו באמונה שלי מתערער, וזה כואב לי. אני לא רוצה להיות במקום המפקפק הזה. לא נעים לי להרגיש דחויה ע"י בורא עולם. לא נעים לי לחשוש שאלוקים שונא נשים, או שלא אלוקים כתב את התורה אלא רבנים שוביניסטים פרמיטיבים, או שפג תוקפה של התורה או של חלק ממנה… חס ושלום!!!! כל מה שכתבתי זה נגד י"ג עיקרי האמונה. אני לא רוצה לכפור בהם! אני רוצה להרגיש אהובה ורצויה וטובה ומוערכת ע"י הקב"ה. רוצה להרגיש טוב עם הנשיות שלי. רוצה להרגיש "לכתחילה" ולא "בדיעבד". רוצה להיות מסוגלת לאהוב את עצמי ולהרגיש בעלת ערך ומעמד, גם ללא ההקשר הזוגי. לא רוצה לחיות באיום, בהקטנה, בהכחשה ובהדחקה. לא רוצה לשמוע ברכה על ברכה "בנים זכרים", ולהבין שנוצרתי עקב תפילה שלא התקבלה והמין שלי מאכזב. לא רוצה לקרוא את עונשי ה' לחווה ולהיווכח שכולם סביב החלק הנשי שבה שלה דווקא [בשונה מעונשי האדם שהם עונשים לאנושות ולאו דווקא בשל מינו, וגם אישה צריכה להתפרנס וגם על אשה יש את עניין המיתה]. השם בחר להכות אותי ולייסר אותי דווקא באיברי הנשיים. איך אשמח בהם? איך אניח לעצמי להנות מהם? איך לא ארגיש אשמה מול זה? ומשך השנים התוודעתי והכרתי עוד ועוד מאמרי חז"ל בעייתיים. ואנשים סביבי גרמו לי להרגיש שאני טפשה, קטנונית ונחיתית שהנושא הזה מעניין אותי, ופגעו בי יותר, ואז החלטתי לשתוק ולא לברר ולא לשאול, ורק התבשלתי עם כל השאלות שלי…] השם רוצה שאסבול שם. סביב הריון ולידה. השם רצה שאסבול ממשילת אישי עליי. הרמב"ן כותב שזה עונש מאוד מוזר. בד"כ עבד בורח מאדונו, ואילו אשה, ה' נתן לה את העונש הזה, הקללה הזאת, שתהיה לה תכונה מוזרה שהיא תרצה להינשא ו"לקנות לה" אדון שישעבד אותה [כמובן שאין הכוונה "שעבוד" כמו אבותינו במצריים…]. השם רצה שבעלי יתייחס אליי כאל קניין ונכס שלו. השם נתן לבעלי רשות לשאת נשים כמה שלבו חפץ [ולבגוד בי בצורה לגיטימית ופומבית, בלי ייסורי מצפון…, וזאת למרות שרק השם יודע כמה אשה מתקנאת בירך חברתה ואיך אשה שניה היא לי "צרה", וה' יודע כמה זה כואב לאישה, ולא מעניין אותו!], ואילו אם אני רק מתייחדת עם מישהו שהוא אוסר, אפילו אבי או אחי, גם אם ידוע שלבעלי יש מחלת פרנויה או תסביך אחר של רדיפה ו/או קנאות, התורה מתירה לו להעביר אותי מסכת שלימה של השפלה וביזוי? התורה מלאה סטריוטיפים, דעות קדומות וסטיגמות שליליות על נשים. אמנם זה דואלי, ויש גם מאמרי חזל הפוכים, שמהם אפשר להסיק שיש באישה כמה דברים טובים, אבל בגדול, הרושם הוא שנשים הן רעות, מסוכנות, טמאות, קנאיות, רברבניות, מחרחרות ריב ומדון, בעלות תאוות גדולות ומידות שליליות.

להמשך »

מעמד האישה

בעניין מעמד האישה ביהדות ובעולם. מפריע להן מאוד שגם בעולם הנשים נחשבות כפחות (בקבלה לעבודה יעדיפו גבר..) האם יש דרך להסביר זאת?
שאלה נוספת בעניין ההיתר לגבר להתחתן עם כמה נשים. מדוע מותר אם זה פוגע באישה? איך התורה התירה משהו שיכול לגרום נזק והעובדה שאח"כ יצא החרם? אולי האישה היא כלי למלות את תאוות הגבר?

להמשך »
דילוג לתוכן