מאת:

התפרסם בתאריך:

10/12/2021

התמודדות עם החוסר והקושי כרווק

שאלה מקטגוריה:

שלום וברכה
אני רווק בן 37 חרדי שגם מתמודד בהתמודדויות נפשיות לא פשוטות. שאלתי היא בנושא של הוצאת ז"ל (וזה לאחר שקראתי קצת מהמענה שלכם לאחרים בנושא הזה וקיבלתי יותר אינפורמציה, בכל אופן כל מקרה ואדם הוא מיוחד בפני עצמו)
אני מטבעי אדם שלא יעשה זאת סתם סתם אלא א"כ ראיתי משהו שמעורר את היצר ואז אני נמשך לראות דברים לא צנועים שיביאו למעשה ולפורקן פיזי ורגשי,(דברים שלא הייתי רואה במצב רגיל כמובן). והיות והזמינות של הדבר הזה יכולה להיות בעוכריי לכן סגרתי ע"י סינון את האפשרות , אבל יש גם את היוטיוב שהוא די פרוץ וגם אתו אפשר להגיע לכדי חטא. (למרות שבמינון יותר נמוך כמובן). האם לפי דעתכם אני אמור לסגור את הסינון יותר היות ויתכן ואתקל מדי פעם במשהו שהוא מעורר את היצר ואמשך לראות אבל מאידך גיסא אני גם נהנה מדברים אחרים באינטרנט שפתוחים שהם לא בעייתיים ובמצב שלי שאני נלחם על הנפש וההישרדות שלי זה מאוד חשוב לי. וגם עצם הדבר עוזרת לי לפעמים להירגע אחרי לילות שלמים ללא שינה ותסכול עמוק מהחיים ואני כביכול לא רוצה לאבד את היכולת הזו, כי מבח' נפשית זה מרגיע אותי. ז"א אני לא מחפש את זה ממש לא. אבל כשזה קורה ואני נדלק אני כביכול רוצה לפרוק ולהירגע (איני יודע אם זה נכון הגישה הזו). האם אתם חושבים שיש פה מקום לשינוי כמו שכתבתי לסגירה יותר חזקה או שבמצב שלי אני צריך ללכת בין הטיפות ולעשות השתדלות להימנע אבל לא לסגור? אשמח למענה אני יודע שהשאלה שלי היא מורכבת מאוד ( כמו החיים שלי) כי היא קשורה גם למצב נפשי לא טוב ולא מאוזן אבל אם יש באפשרותכם להתייחס למצב הזה ולענות עליו אשמח מאוד.

תשובה:

שואל יקר,

ראשית קבל בבקשה את התנצלותי הרבה על האיחור במענה, השאלות שלך ליווי אותי מאז שהופנו אלי אך טרם מצאתי את הזמן להתיישב ולכתוב בצורה מסודרת את אשר על ליבי אליך.

בהצגה עצמית שלך פתחת בכך שאתה רווק בגיל מבוגר ומתמודד "בהתמודדויות נפשיות לא פשוטות" לא פרטת מעבר לכך אך בהמשך הדברים שלך ובגוף השאלה אתה מציג חלקים מאוד בריאים והגיוניים, אתה מוסיף עוד לתאר את הגדרים שגדרת את עצמך ואת התובנות הנפלאות שלך ואני מלא התפעלות מכך.

גם אם אתה מתמודד עם אתגרים נפשיים ככל יושבי תבל, חשוב מאוד שתשמור קודם בינך לבין עצמך על הערך העצמי שלך, הגורם העיקרי לכל תחלואי הנפש הוא הערך העצמי!

לגופה של שאלה, מציאות החיים שלך ובגילך המתקדם טבעי לחלוטין שתתמודד עם סוגיה זאת, עליך לקבל בצורה ברורה שכשם שאתה רעב לאוכל, צמא למים, עייף ורוצה לישון, כך אתה מתאווה למיניות, התעוררות יצר המין היא התעוררות יצר החיים ואתה ברוך השם חי ובריא.

יש תחושה פנימית בתת מודע לפחות של רצון לחסל את התאוות. ובכן, צריך לדעת שזה לא יקרה, וזה לא צריך לקרות. היהדות לא מבקשת מאדם מן השורה להפוך לגמרי את התאוות, היא מבקשת לכוון אותם למקום הנכון ולא להתנהל על פיהם.

כתבת שמטבעך לא תבטל ז"ל סתם ושחסמת את האינטרנט שלך מפני גירויים, אשריך ואשריך! הרי אתה בעצמך מבקש לגדור את עצמך ולהישמר מדבר רע כפי שהתורה מצווה אותנו ועל זה לבד אתה ראוי לכל הברכות והתשבחות, הדרך הארוכה שעשית, והרצון שלך להמשיך ולהיטהר מעוררים בי ההערכה גדולה אליך. זה שאתה מאותגר כשאתה פוגש מראות לא צנועים טבעי לחלוטין כפי שכתבתי לכל אדם יש תאוות, אדם שתאוותיו לא קיימות הוא אדם חולה.

הדרך הנכונה זה להתעסק כמה שפחות בכל הענין הזה, פשוט להיות עסוק. כך גילה לנו הרמב"ם (הלכות איסורי ביאה פרק כב הלכה כא) וזה לשונו: "גדולה מכל זאת אמרו יפנה עצמו ומחשבתו לדברי תורה וירחיב דעתו בחכמה שאין מחשבת עריות מתגברת אלא בלב פנוי מן החכמה". עכ"ל ככל שתהיה יותר עסוק, יהיו במחשבתך פחות עיסוק בכל זה. תדאג לכך שתהיה עסוק בכל שעות היום במה שאתה עוסק תמיד, בעבודה ובקביעת עתים לתורה. שמעתי פעם מאיש חינוך שאמר שכנגד היצר הרע יש להילחם ראש בראש, חוץ מיצר המין, שממנו צריך לחמוק, אך לא להילחם בו .

ככל הנראה כמו כל אדם בריא ובוודאי בגילך אתה זקוק לריגושים וחוויות, כנראה אתה גם מייחל לקשר משמעותי עם המין השני ואני מאחל לך בקרוב למצוא את זיווגך האמיתי ולבנות בית נאמן בישראל. אתה כותב כי האוננות מסייעת לך ברגעים קשים, האקט הזה של הפורקן שאתה מתאר מתקבל על הדעת אך לא באמת ממלא אותך באנרגיות אלא גורם לך לברוח מהכאב.

חז"ל גילו לנו שהרהור עבירה הוא אחד מהדברים שכל אדם נופל בו כל יום. פעמים רבות אנחנו מסרבים להכיר בכך – שיצר הרע צפון בתוך ליבו של אדם, אתה חושב שנפטרת ממנו ואז אתה מגלה שאין הדבר כן. הוא מוטבע עמוק, מטבע הבריאה. עלינו להכיר בכך שגם התקדמות בשלבי החיים השונים, חתונה עבודה וילדים, לא בהכרח משנה בצורה משמעותית עובדה זו. ודאי שזוגיות טובה (פת בסלו,) כדברי חז"ל וילדים מסייעים להתמודדות, אך אין בכוחם לעקור מן היסוד את הנסיונות בתחום זה. לכל אחד יש יצר רע, שלא הולך להסתלק מכאן בטווח המיידי. אל תחכה לרגע או ליום בו תהיה נקי לחלוטין ב-%100 ציפייה מעין זו אינה בהכרח ריאלית, ועלולה לאכזב.

טבעי שתמצא את עצמך במצבים כאלו אך אל תחשוש, נפילות הם חלק מחיינו. אחרי נפילה קמים, מתנערים, אתה וודאי יודע מה שכתוב בספרים הקדושים שעיקר הרווח של היצר הרע הוא לא בנפילת החטא, אלא בעצבות שתבוא בעקבות החטא וממנה עלינו להימנע. "שבע יפול צדיק וקם".

הקב"ה מחכה לעצם ההתמודדות ולא לניצחון המוחלט, אין הקב"ה בא בטרוניה עם בריותיו. חשוב שתסגל לעצמך דפוס שמיד קם וממשיך בעשיה, המשיכה והדחפים הם בעצם ביטוי של הצורך הנפשי שלך למצוא משמעות לחיים ולכן כאשר יהיה לך יותר סיפוק יהיה לך הרבה יותר קל להתמודד

אני רוצה לעודד אותך להשקיע ביצירת סיפוק ומשמעות בחיי היום יום שלך, יכול להיות התנדבות קטנה, אני מניח שאתה כמי שמתמודד עם החיים תוכל להבין ולסייע לאחרים לצמוח, זה יכול להיות גם שיעור תורה קבוע, וכוי. בנוסף הצטרפות לחדר כושר או כל ספורט אחר אם יש לך באפשרות או כל ביטוי אומנותי של הנפש יכול להוות עבורך מקור להשראה וביטוי לנפש.

אתה שואל האם אתה אמור לסגור את הסינון יותר היות ואתה עדיין נתקל בתכנים שמעוררים אצלך את היצר אבל מאידך אתה גם נהנה מדברים אחרים באינטרנט.

סינון לאינטרנט הוא דבר חשוב מאין כמותו, אם אנחנו מנסים לקיים בחיינו את דברי חז"ל 'הרחק משכן רע ואל תתחבר לרשע' בעולם המציאותי, עלינו לזכור זאת גם ביחס לעולם הוירטואלי ואתה מבין היטב את הדבר והשכלת ליצור לך הגנה מפני המזיקים.

כעת נראה שעליך ליצור עוד שכבת הגנה ולהמשיך לפעול במה שהגן עליך עד היום ולהרחיב את ההגנה, אם אתה כבר עושה שימוש ברשת השתדל לבחור בכאלה עם תכנים שיגרמו לך להרגיש טוב, ילמדו ויחכימו אותך כמו"כ יחד עם זאת, נסה ליצור תוכן ועניין לחייך בתחום החברתי, חפש בתוך עצמך תחומי עניין.

מהדברים שכתבת בשאלתך, אני מזהה כי טמונים בך כוחות גדולים וחזקים. אין לי ספק שאתה מסוגל להתעלות על עצמך ולכוון את פעמיך לעתיד איכותי וטוב. תמשיך לטפח את מערכת הבקרה הפנימית, לסנן אילו תכנים עושים לך טוב/מעשירים את הנפש/מרגשים/מצחיקים ואילו פחות.

לסיום, האדם הוא יצור חברתי בטבעו, חיי חברה הם חלק מהתנאים לתחושה של חיים בריאים ויציבים. גם התחושה שיש עם מי לשוחח על מה שמעיק, גם אם הצד שמקשיב לא מסייע בעצה ממשית. וכמובן, אם יש מישהו בחיים להתייעץ איתו, אפילו על חלק מהדברים. כל אלו חשובים ממש לתחושת הביטחון והיציבות ועוזרים לאדם לפלס לעצמו דרך בחיים. אני מציע שתקדיש זמן ומחשבה למצוא אדם אחד לפחות שתוכל לחלוק איתו רגשות ומחשבות.

בהצלחה בכל.

אברימי

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן