שאלות בנושא: כללי

יותר מדי אמפתיה?

שמתי לב בתקופה האחרונה שאני לוקחת אישית וללב כל מיני צרות של אחרים שלא בהכרח קשורות אליי באופן ישיר, למשל אם חברה מסרת לי על בעיה שלה אני ממש 'חיה' את זה וחושבת עלזה ודעתי לא נחה עד דאני מוצאת פתרון.. ברור לי שאמפתיה זה חשוב אבל גם ברור לי שאצלי במקרים מסןיימים זה כבר מוגזם ופוגע בעצמי. רציתי לדעת מאיפה זה מגיע ומה ניתן לעשות

לקריאת התשובה >

תודה לאקשיבה בלב מלא הערכה!

תודה ל׳אקשיבה׳, שנתן את מהותו כבר בשמו! אין מילים שיתארו תחושה של בדידות תהומית מול יצרים סותרים. והפחד שאם תגיד- העולם יחרב, משהו רע יקרה, אולי תמות בייסורים. שיצעקו עליך, שתעמיד לעצמך מראה. שתרגיש שוב אפס, רשע ורע. שלעולם תצטרך

לקריאת התשובה >
למה חרדים לא עושים צבא

למה חרדים לא עושים צבא?

שלום רב! רציתי לשאול, למה כחרדים אנחנו לא משרתים בצה"ל? אני מחפשת תשובה מספקת לכעס הגדול שיש להורים חילוניים ששולחים ילד לצבא בידיעה שהוא עלול שלא לחזור… כדי להגן עלינו לכאורה, שלא משרתים בצה"ל… תודה!

לקריאת התשובה >

זהות עצמית בתקופת שידוכים

אני נפגשתי עם בחורים בחיי
ועכשיו אני בהפסקה פשוט אין הצעות לא לחוצה או משהו פשוט אני לא יודעת איך לקטלג אותי ומה אני מחפשת. פשוט לא יודעת מי אני. זה הזוי.
כי מצד אחד אני מתלבשת צנוע ומצד שני לא תמיד גרביים. יש לי טלפון מוגן אבל אני שומעת שירים חילונים. לא מתפללת שום תפילה ואמונה איפה אני ואיפה היא. ואני שואלת את עצמי אם לא כדאי לעצור ופשוט לחשב מסלול מחדש אני מתנהלת בצורה מסויימת כי ככה חינכו אותי ואז נתתי את הנגיעות שלי. אבל לא באמת שאלתי שאלות על אלוקים פשוט הבנתי שהוא קיים וככה מתלבשים וככה עושים אז סבבה בוא נמשיך את זה…
אותו דבר לגבי בחירת בן הזוג שלי תמיד אמרתי שאני רוצה אחד לומד והורדתי כאלה שלא לומדים ובתכלס אני מבינה מהו ערך של לימוד בכלל? או שאני עושה כמצוות אנשים מלומדה?
וגם יש את השאלה שיש אחלה בחורים שהם מבחינה חיצונית לא הארדקור והם מצויינים ויראי שמיים אם זה חוזרים בתשובה או כל מיני..
בקיצור כפי שהבנתם אני דיי מתוסבכת עם עצמי שפשוט אין לי זהות ברורה מי אני ומה אני רוצה להיות וע

לקריאת התשובה >

התלבטות אם ללכת לטיפול

אני עוברת כבר 3 שנים תקופה לא פשוטה בחיים. זה התחיל בחרדה והתקפי חרדה והמשיך בעוד דברים. תחושת חנק בבית, מחשבות אובדניות, רצון אובדני, פגיעה עצמית, הרעבה עצמית, גרימה מכוונת של הקאות ובעיקר הרבה הרבה כאב.
עברתי טיפולים, מרובם ברחתי ואת האחרון גמרתי לפני 3 חודשים. הייתי צריכה לסיים מסיבות טכניות, אבל גם פחות או יותר הרגשתי שסיימתי.
ועכשיו אני מתלבטת מה לעשות עם עצמי. מתלבטת עם הבעיות שנשארו מצריכות טיפול או שאני יכולה להתגבר עליהן בכוחות עצמי. אני חושבת שבגלל שהורגלתי לטיפול אז אני פחות עובדת עם עצמי, למרות שהגיוני שאנשים אחרים בעולם מתמודדים גם אם בעיות כאלה, ללא טיפול.
בזמן האחרון קלטתי שאני לא יודעת להעריך את עצמי. אני מאוד מודעת לעצמי, יכולה לפרט מלא דברים שאני מוכשרת בהם אבל להגיד מילה טובה לעצמי בלי שיגיע אבל אח"כ אני לא מסוגלת. אני יחמיא לעצמי על משהו ולא אסכים עם המחמאה שניה לאחר מכן.
אני יודעת שזה לא טוב ואני רוצה לשאול איך משנים את זה? בנושא הזה אני חושבת שאני יכולה לעבוד עם עצמי.
אבל בנושאים אחרים אני לא יודעת..
למשל בכל הסיפור של האוכל. כיום אני כבר אוכלת שתי ארוחות ביום ולפעמים אפילו יותר, אני לא מקיאה, לא צמה יותר מ20 שעות. המצב שלי הרבה יותר טוב. הבעיה היא לא המעשים שלי אלא המחשבות. כשאני אוכלת אני חושבת על כמות הקלוריות שהכנסתי לגוף שלי עכשיו, כשאני מסתכלת במראה אני רואה רק שומן למרות שהBMY שלי נמוך והמשקל שלי הוא קילו יותר מתת משקל עבור הגובה שלי. ואני באמת רזה. אני מפחדת להישקל, רוצה לחזור למה שהייתי, וכל פעם אחרי שאני אוכלת אני עם נקיפות מצפון שנשברתי ולא שלטתי בעצמי.
ולמרות כל המחשבות והרצונות אני מבינה שזה לא טוב. אני לפעמים נלחמת עם עצמי לאכול ונלחמת לא להקיא ולפעמים קצת צמה והתוצאה של זה מאוד עצובה,
ועוד משהו קטן, המחשבות האובדניות עדיין קופצות לי מידי פעם. וגם בנושא הזה אני שואלת איזה עבודה אני יכולה לעשות עם עצמי..
אני רוצה להתחתן, אבל מבינה שאני צריכה לעש

לקריאת התשובה >

ההשפעה של המעשים שלנו לעומת רצון השם

אני מאמין באמונה שלימה שהקב"ה הוא זה שמנהל ומחליט על כל דבר שיקרה בעולם אך זה גורם לי לקושי גדול.
אם הקב"ה הוא זה שמחליט על כל דבר בעולם הזה אז למעשינו בעולם הזה אין שום השפעה, ולבחירה שלנו אין שום משמעות כיון שהכל הקב"ה גוזר.
אביא כמה דוגמאות לשאלות ספציפיות על מנת להסביר את עצמי:
1) בעידן הקורונה הנוכחי הרבה מאוד מנסים למצוא חיסון על מנת לעצור את המגיפה , אך אני לא מבין שהרי מי שנגזר עליו שימות מקורונה ימות גם במקרה שיהיה חיסון ומי שנגזר שיחיה יחיה גם בלי חיסון אם כן איזו תועלת יש בפיתוח חיסון. אני מודע לעובדה שצריך לעשות השתדלות אבל זה אומר שההשתדלות שלנו היא כלום כיון שהיא לא משפיעה על שום דבר בסוף.
2) לפני כמה ימים חטפתי מכה חזקה באצבעי על ידי אחי הקטן שבעט לעברי(לא בכוונה לפגוע) ואני בלמתי את המכה באצבעי.
אני מאמין שאין זה באשמתו שהרי אם קיבלתי מכה זו הרי שנגזר עלי שאקבל כאב זה מלמעלה, אך קשה לי להבין: במקרה ואחי לא היה עושה את הבחירה השגויה של לבעוט לכיווני (אעפ"י שלא התכוון להזיק לי) מה היה קורה אז? האם באותו רגע בדיוק שהמכה קרתה על ידי אחי הקטן, הייתי ניזוק? וא"כ איך? כלומר אם אף אחד אחר לא היה עושה טעות שהייתה גורמת לי לחטוף מכה זו איך הייתי ניזוק?(ובמקרה שהייתי גם נזהר שלא ליפול) כלומר מה שאיני מבין זה כיצד תוזמנה בדיוק בעיטת אחי הקטן מבחירתו, ברגע בו הייתי צריך לחטוף מכה מבחינת הדין למעלה בשמיים.
3) נגיד ואני קם מאוחר בבוקר ובגלל זה פספסתי את האוטובוס. האם גם זה היה רצון ה' שאפספס את האוטובוס? או שזה טעות שלי ועלי לשאת באחריות, פעם שמעתי מאיזה רב שהסביר על מקרה זה שאם זה קרה כנראה שכך רצה ה', ובסוף גם אם הייתי קם בזמן הייתי מפספס את האוטובוס (אך בכל זאת בחירתי לקום מאוחר הייתה לא טובה ועל ידה נתגלגל בסוף תוצאה זו), ואני לא מבין, מדוע אי אפשר לומר שבאמת ה' לא רצה שאני אפספס את האוטובוס אך הבחירה שלי לקום מאוחר גרמה לי לתוצאה הזאת וזו אשמתי, שרק ככה לבחירה שלנו יש משמעות שאם הכל ה' גוזר אז זה בעצם נוטל מעלינו את האחריות למעשים שלנו
4)ברוב הפעמים כאשר אדם חולה ונוטל תרופה שקיימת עבור מחלה זו הוא נרפא(בכאבי ראש וכדומה). איך מסבירים את זה: האם נגזר על אדם זה שחולה להיות חולה ואז בדיוק ברגע שהוא נטל את התרופה נגזר עליו שיירפא?

אשמח להתייחסות לכל שאלה בנפרד וכן לרעיו

לקריאת התשובה >

רגשות עזים לחברה

הדבר המוזר שקרה הוא, ואין לי מושג איך להתייחס אליו, הוא שלפני בערך שנה התחילה לעבוד במשרד שאני עובדת בו עובדת חדשה. היא עובדת במקביל אלי, נקשרנו ונהיינו חברות טובות. אני טיפוס חברותי כך שהכל התחיל רגיל. בחדשים האחרונים אני מרגישה שאיכשהו התאהבתי בה. אני חושבת עליה מלא, מחשבות מכל מיני סוגים…. לא מה שרגיל לחשוב על חברות. בטח לא כשאני נשואה ועדיין מאוד אוהבת את בעלי
איך מתייחסים לדבר כזה?
היה לי את זה פעם או פעמיים כבחורה, היו לי חברות שהקשר בינינו היה קרוב מדי, אבל מאז שהתחתנתי זה לא קרה, ואני פשוט לא יודעת מה לעשות.
מאוד נבוכה, מאוד מתביישת ברגשות האלה, והייתי רוצה לדעת מה לעשות.
לנתק את הקשר? חבל לי כי מאוד כיף לי איתה. הטעם שלנו דומה בהרבה דברים, יש לנו שפה משותפת מעולה וזרימה מאוד טובה. למדתי הרבה על עצמי בזכותה.
להמשיך ולנסות לעצור את עצמי?
עכשיו בקורונה כשאנחנו בבית בחל"ת ולא מגיעות למשרד זה עוד יותר מציק, כי כל היום שלי מסתובב על השאלה אם היא התקשרה/כתבה משהו או לא.
זה משגע אותי, כי עם בעלי והילדים אין לי בעיה להיות בבית עוד שנה, ממש טוב לנו בבית. סוף סוף אני אמא שיש לה זמן לבשל, לעשות עם הילדים יצירות, ולהשקיע כמו שאני אוהבת. והמצבי רוח שלי משתנים בגלל הדבר הזה!!! זה נורא!
אני מאוד ישמח אם תרחיבו לי קצת על הנושא הזה. אם זה קורה לעוד נש

לקריאת התשובה >

השפעת מעשי הילדים על הוריהם המנוחים

בהתאם לכך יש לי 2 שאלות:
אחת האם הדבר נכון? האם בעולם הבא הורים נענשים על מעשה ילדיהם וכך למשל הורה שחינך את ילדו בניגוד לדת ייענש בעולם הבא בכל פעם שלמשל הילד מחלל שבת?
שאלה שניה ומאוד חשובה עבורי, האם בהנחה שהדבר כך האם לא עדיף לאישה חילונית שלא להביא ילדים כיוון שבעולם הבא במקום לשלם רק על העוונות שהיא ביצעה בעצמה היא תשלם גם על העוונות של צאצאיה החילוניים? (בהנחה שהילדים אינם חוזרים בתשובה)?

לקריאת התשובה >

מה נכלל תחת רגש? האם רצינות זה רגש?

רציתי לדעת האם רצינות זה רגש?
לאחרונה אני ממש מרגישה שנהייתי רצינית אני מתחילה לשאול את עצמי האם אני בנאדם שמח ?? אני מרגישה שאני בן אדם כבד שגם לוקח דברים יותר קשה…
וגם איך אני יכולה לדעת מה נכלל תחת הקטגוריה של ״רגשות״?

תודה רבה!!

לקריאת התשובה >
פופאפ צ'אט
דילוג לתוכן