מאת:

התפרסם בתאריך:

25/08/2018

שאלות באמונה שלא נותנות מנוח

שאלה מקטגוריה:

כשהייתי צעירה יותר (בערך מגיל 15) צצו לי שאלות על היהדות והאמונה בה'. בדקתי המון את הנושא הזה ומצאתי הוכחות ששכנעו אותי שהיהדות היא האמת, וגם מבחינה רגשית אני מחוברת לדת ולאמונה.
הבעיה היא שאני לא מצליחה להרפות מהשאלות שהיו לי- למרות שיש לי תשובות. מידי פעם אני צריכה לעבור מחדש על התשובות ששמעתי ו"לשכנע" את עצמי מחדש שאני מאמינה (זה מרגיש לי כמו התנהגות מעט כפייתית), וזה מפריע לי מאוד.
ושאלה נוספת- איך אני יכולה לדעת שהרצון שלי להיות מאמינה לא משחד אותי? יש אפשרות לבדוק מה נכון בצורה אובייקטיבית?

תשובה:

שואלת יקרה מאד.

ראשית אתנצל על איחור תשובתי. התחייבויות כתיבה קודמות, מנעו ממני להגיב לדברייך.

קריאת דברייך עוררה בי התרגשות רבה. הזדהיתי עם תחושותייך, משום שאת לא היחידה שמתמודדת עם אותם לבטים וחיבוטי נפש.

מצות האמונה בה' אינה מצוה 'חד פעמית'. להאמין בה' ולחיות הלאה את החיים. מצות האמונה הינה מצוה הדורשת לימוד וריענון מידי תקופה.

אוי לו לאדם שאמונתו בגיל שלושים, זהה לתפיסות האמונה שלו בגיל עשרים. כשם שהקומה הפיזית והחשיבה שלנו אינם סטטיות, אלא הם מתעדכנות במהלך שנות חיינו, כך מצות האמונה צריכה להיראות.

לא פירטת בשאלתך, מה היו השאלות באמונה שהטרידו אותך. אבל אופן ההתמודדות שלך מול השאלות, הינו הגיוני למדי. סביר מאד שתשובות שמצאו חן בעיניך לפני שנתיים, והיו נראים לך משכנעים, מדברים אלייך פחות כיום.

אמנם חשוב לסייג ולומר, שמסע האמונה אינו חייב להיות מלווה בחיבוטי נפש סוערים כל העת. מפני שאדם יציב בדעתו, אינו מנסה לתהות כל הזמן שמא תפיסותיו שגויות. אם את אכן מרגישה שהשאלות באמונה מגיעות ממקום אובססיבי, עלייך להתייחס לזה כפי שצריך להתייחס לכל הפרעה אובססיבית. אם תרצי אתן לך שמות של מטפלים המתמחים בכך.

וכעת אענה לך על שאלתך האחרונה. כיצד ניתן לדעת שהרצון שלי לאמונה אינו משחד אותי? התשובה לכך הינה שמדע האמונה אינו משתייך לתחום המדעים המדויקים. לא ניתן להגיע בו לרמת וודאות של הוכחות מתמטית. אך עדיין ניתן לומר שהאמונה קיימת ברמת הסתברות גבוהה יותר מאשר היעדרה.

נטיות לב של אדם יכולות לסייע או להקשות בהרגשת האמונה, ויתכן שיהיה אדם שרגשותיו גורמות לו להאמין בקלות יותר מזולתו. אין בכך בעיה. אדם כזה צריך לעבוד על אמונה ברמה גבוהה יותר, להגיע למצב של 'אמונה חושית' ועוד.

מאחל לך הרבה הצלחה במסע המעניין, ואם יש לך שאלות ספציפיות שאת מתקשה בהם, אשמח לעזור ולסייע.

כל טוב ודרך צליחה.

בניהו.

[email protected]>

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב print

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

"אקשיבה שלום, איך אפשר לקבל עדכונים ותשובות נוספות?"

תשובה: בכל דרך שרק תרצו!

באימייל? הזינו את כתובת המייל שלכם!
בוואצאפ? לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם? לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בפייסבוק? לחצו על לייק לדף!
פופאפ צ'אט
דילוג לתוכן