מאת:

התפרסם בתאריך:

02/03/2019

נקרעת כדי ללכת לעבודה שאינני אוהבת

שאלה מקטגוריה:

שלום אני בת 26 ואני מרגישה חוסר יכולת להתמיד בעבודה לא הייתה לי שם עבודה שעבדתי בה מעל חצי שנה בד"כ לאחר 3-4 חודשים אני מרגישה שמיציתי את עצמי בעבודה ונהיה לי קשה בעבודה, היום אני לראשונה מחזיקה מעמד שנה בעבודה אך מרגישה כל יום קריעה חדשה אין לי חשק ללכת לעבודה ואני ממש חולמת שהמעסיק יפטר אותי מהעבודה ומתפללת כל בוקר שיקרה משהו ואני לא אצטרך ללכת לעבודה (לעזוב אני לא יכולה עקב קשיים כלכליים), אני מרגישה שזה משליך לי על הבית ואני חוזרת עצבנית ואין לי חשק וכוח להתייחס לילדים שלי וזה שובר אותי ממש מצד שני אני אומרת לעצמי שאם אני שוב אעבור עבודה זה מה שיקרה אז אולי כדאי להמשיך לסחוב…
הייתי מעוניינת לדעת האם יש פיתרון למצב כזה? ניסיתי כבר הרבה דברים – לחשוב טוב, לצאת קצת עם עצמי, וכד' אבל המצב נשאר אותו דבר איך שארני חושבת על העבודה אני נעגמת ומתעצבנת.

תשובה:

שלום אישה יקרה

ראשית אני רוצה להודות לך שכתבת ושאלת.

יש כל כך הרבה אנשים שסוחבים איתם לאורך שנים ארוכות עבודה במקום שהם לא אוהבים ולא רוצים ללכת אליו בבוקר, ולא עושים עם זה כלום!

עצם זה שהנושא הזה מעסיק אותך, ושאת כל כך רוצה שנות ולהצליח ליצור שינוי בו – הוא כבר חצי מהדרך!

את מעלה פה שני נושאים חשובים: האחד – ההתמדה במקום עבודה, והשני – סיפוק וחשק מהעבודה.

לא סיפרת לי במה את עוסקת, ולכן אני כותבת באופן כללי על הקשר שלנו לעבודה, וכמובן אם תרצי שנדייק יותר לתחום ממנו את באה – את מוזמנת לפנות אלי שוב.

בעולם התעסוקה של היום, יש שני דברים שמשפיעים מאד על ההתמדה שלנו בעבודה.

האחד הוא הקצב של החיים ורמת הדרישות בעבודה. העבודה הרבה פעמים מכתיבה לנו סדר יום, קובעת את דפוסי העבודה שלנו גם בבית (שעות עבודה ארוכות, משמרות, זמינות בטלפונים, ולפעמים אפילו קודים של לבוש וכו) ודורשת מאיתנו חיבור וקשר למקום בו אנחנו עובדים. אנחנו רואים אנשים שמגדירים את עצמם לפי הקשר שלהם למקום העבודה שלהם. זה נהפך לחלק מהזהות שלהם. העבודה הופכת להיות פרמטר בעל משמעות של זהות והגדרה עצמית הרבה מעבר למקום שנותן פרנסה. יש אנשים שמתאים להם לעבוד בצורה כזו, והשיכות לעבודה עושה להם טוב ומגדל אותם, ויש אנשים שהמחויבות הזו עושה להם לא טוב, והם נמנעים ממנה. ויש, שפשוט מחפשים את המקום אליו הם יהיו מוכנים להתמסר.

הנושא השני החשוב כשמדברים על התמדה בעבודה – זה העובד או העובדת עצמה. אני מאמינה שנתקלת במושג שנקרא: דור X ודור Y כשמדברים על סוגי אנשים שעובדים. דור X הוא הדור של ההורים שלך כנראה, שמה שענין אותם זה היציבות בעבודה עד הפנסיה. הם היו מוכנים לבלוע הרבה צפרדעים העיקר לעבוד במקום עם קביעות, עם משכורת יציבה, עם מחויבות הדדית לטווח ארוך. דור Y לעומתו חושב הרבה יותר לטווח הקצר, מסתכל על האתגר והדינמיות, חושב הרבה על הסיפוק ומה יוצא לי מזה. (את יכולה לקרוא על דורות בתעסוקה גם בספר של עוז ותמר אלמוג "דור ה-Y – כאילו אין מחר". ושימי לב שבמגזר שלנו אנחנו מאפיינים את הדורות כ6 שנים מאוחר יותר)

למה אני כותבת לך את כל זה? קודם כל שתביני שזה הגיוני שאת מרגישה ככה. המחקרים מדברים על כך שדור Y מחליף 3 עבודות ב5 שנים! אבל עדין את מדברת על טווחים קצרים יותר – אז אנחנו צריכים להבין מה מחזיק אותך בעבודה כבר שנה, או מה גרם לך לעזוב עבודות אחרות אחרי 3-4 חודשים.

תשאלי את עצמך כמה שאלות על כל מקום עבודה, ואז תוכלי להתחיל לראות האם יש משותף בנוגע למקומות עבודה – או לעצמך ביחס למקומות בהם עבדת:

1. עד כמה יש גמישות בעבודה- בשעות, באופן ביצוע המטלות?

2. כמה השקעה נדרשת מחוץ לשעות העבודה בפועל?

3. עד כמה אני מומחית בעבודה הנדרשת?

4. עד כמה אני מחוברת למטרות של העבודה?

5. כמה מרחב ועצמאות יש לי בעבודה?

כשתעני את התשובות האלו תוכלי להתחיל לראות האם יש תשובות שחוזרות על עצמן. מה היה חסר לך במקומות עבודה הקודמים, ומה בעצם את מחפשת במקום עבודה. את מוזמנת לכתוב לי את זה ואוכל לעזור לך לדייק.

יש ספר נוסף שאני מאד ממליצה לך לקרוא – הוא נקרא מוטיבציה של דן פינק. שם הוא מסביר הרבה מה אנחנו מחפשים במקום העבודה שלנו ואיך אנחנו יכולים למצוא את זה.

שימי לב שאני באמת חושבת שמציאת המניעים הפנימיים שלך ואת מה שחשוב לך בעבודה – הם המפתחות לסיפוק ולהתמדה בעבודה, ואני באמת מאמינה כי כשתמצאי אותם ותראי איפה הם באים לידי ביטוי – בעזרת ה' תמצאי את העבודה המתאימה ביותר לך!

מזמינה אותך להמשיך לכתוב לי עד שנגיע לדיוק מלא

אודליה

[email protected]

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן