מאת:

התפרסם בתאריך:

05/03/2019

מלאת פחד בושה ולחץ מהעונש

שאלה מקטגוריה:

תשובה:

שלום לך יקרה,

המכתב שלך מאוד מרגש.

מרגש לדעת שבעולם הבלבול קיימת נערה שכל כך כמהה לעשות טוב, להיות טובה, ומחפשת דרך אמת.

אז לפני שאתייחס לכל הפרטי פרטים שהזכרת, יש בי צורך גדול להרגיע אותך. כפי שאני קוראת מבין המילים והשורות: את טובה, את נקייה, את רצויה. חדלי מלהתיש את עצמך ברעיונות נגדך.

וכעת למהות השאלה,

אני חושבת שמאחר וחיפשת את הדרך אל האמת בכוחות עצמך, נחשפת באופן אקראי ולא מספיק מסודר ברעיונות הגדולים של היהדות. הרעיונות האלה, אינם מעוצבים באופן מסודר בתודעתך וחלקם כנראה מרחפים על חייך כאיום.

למשל: רעיון הגיהינום תופס מקום מאוד נכבד במחשבה שלך, ודווקא בחינוך לקיום תורה ומצוות אנחנו מדגישים את הנעימות והמתיקות שבדרך עצמה עוד לפני סופה….

דעי לך יקרה, שכדי להתקרב לקב"ה את צריכה סביבה. מקום שבו תלמדי באופן מדורג את ההלכות, תכירי את התנ"ך סיפוריו והרעיונות הקטנים והגדולים שעומדים מאחוריו.

תחווי קיום מצוות יחד עם אנשים שמתקדמים בקצב שלך.

ההליכה לבד, הבדידות שבדרך מייצרת חשש, חרדה ומעצימה כל תובנה או תחושה, כמו גם משאירה אותך להבין לבד רעיונות גבוהים ואולי לשגות בהבנתם ובמהותם.

היהדות היא אורח חיים, לחיים רגועים ושלווים ולא לחרדה מתח ותחושת שנאה עצמית חלילה.

אז בראש ובראשנה בדקי עם עצמך האם את רוצה להשתלב באופן רשמי למדרשיה ללימודי יהדות, מקום שבו תלמדי באופן מסודר את ההלכות, את התכנים היהודיים, ותרגישי שייכת לקבוצה של לומדים ולומדים שמכירים את הדרך ומנסים, לבחור לעצמם את דרכם בתוך היהדות.

בדרך כלל במקומות כאלה (כמו בארגון "נפש יהודי" או דומה לו) תוכלי להגיע בלבוש שמתאים לך, ולקבל על עצמך קיום מצוות מתוך הבנה עמוקה של מהותן, ומתוך איזון בין הרעיונות השונים הגלומים במוסר ובהלכה היהודית.

ההשתייכות למקום כעין זה בדרך כלל אינה מחייבת שינוי אורח חיים, כגון, עזיבת עבודה, או מגורים. היתרון הוא שתוכלי להמשיך לחיות את חייך ולשלב בהם גם לימוד מעמיק אודות היהדות.

אם רעיון זה מלחיץ אותך, או גורם לך לתחושת מחויבות רבה (מה שלא צריך להיות, אבל אולי) אני מציעה לך למצוא דמות נשית דתית -חרדית שתוכלי להתקרב אליה, וללמוד אתה בחברותא פעם או פעמיים בשבוע. אם תרשי לי לדעת את אזור מגורייך אנסה לסייע לך למצוא דמות כזאת. ואז תוכלי לצעוד יחד עם דמות שכבר מרגישה בשלה ובטוחה בדרך בה היא הולכת. תהיה לך הזדמנות לשאול באופן קבוע על דברים קטנים או גדולים, וגם להכיר מקרוב אנשים שחיים בדרך התורה בלי חרדה מתח חשש או הזכרת המושג גהינום, באופן יום יומי.

אחרי שתתחברי למדרשיה או דמות נשית שומרת מצוות, תבקשי גם הדרכה כיצד להתייחס למשפחה המורחבת בתוך אורח החיים העכשווי שלך. תחליטו יחד באיזה אופן לשתף אותם במחשבות שלך על הניסיון לקיים פסח כהלכתו, ואולי מצוות נוספות בהמשך.

ברצוני להדגיש לך את המסר המרכזי מתשובתי, אנא, אל תהיי לבד. צעדי בדרך עם יד נוספת, עם לב נוסף שיהלום יחד אתך כל פסיעה שלך.

בטוחני, שעם הזמן הדרך תערב לך ותזכי להתאים אותה לנפשך ונשמתך, לצמוח ולגדול מתוך הרעיונות היהודיים, ולא לפחד מעצמך או מרעיון יהודי כזה או אחר.

אני כאן לרשותך להמשך ייעוץ והכוונה אם צריך,

מתפללת עמך את תפילת דרכך,

בהצלחה,

לרשותך,

תקוה

[email protected]

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב print

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן