למה התפילות שלי לא עוזרות?

היי צהרים טובים
השאלה שלי היא כזו אבל לא רוצה תשובה כמו נסתרות דרכי ה' או יגיע הזמן רוצה תשובה חותכת.

אני מתפללת המון זמן עבור דבר מסוים עשיתי את כל הסגולות הלכתי להרבה רבנים וחלילה לא מזלזלת אבל שום דבר לא קורה זה לפעמים ניהיה יותר גרוע המצב מה אני עושה לא טוב כי זה לא קורה?

תשובה

שואלת יקרה מאוד
שבוע טוב ומבורך.
לפני שאענה על השאלה הכאובה, אני חייב להביע את השתתפותי הכנה. אני מאוד מייחל ומברך שתתמלא משאלתך במהרה, לטובה ולברכה.
מערכת היחסים בין הקב"ה לבינינו היא אחד הדברים המורכבים ביותר בעולמנו. קשה לנו להבין אותה, כי אין לנו מושגים בהקב"ה. הוא כל כך גבוה מעולמנו, כל כך שלם, כל כך רואה דברים אחרת, ממקום אחר לגמרי. קשה לנו להבין את מערכת היחסים, אבל יש לנו משל חיוור עליה: הורות.
כל אם בישראל רוצה את הטוב ביותר בעולם לתינוקה. אין אהבה כאהבתה אליו. ועם זאת - היא רואה את העולם ממקום אחר לגמרי מהמקום שלו. שניהם אוהבים אותו מאוד, ושניהם רוצים מאוד שיהיה לו טוב, אבל משום מה אין תיאום ביניהם. יש חילוקי דעות די קוטביים. הוא, למשל, לא סובל שמחליפים לו טיטול, המגבונים קרים למגע, הוא שוכב מקופל בזוית לא נוחה, הוא לא מורשה לגרד במקומות מסוימים, ואחרי שכבר סוף סוף נהיה לו קצת משוחרר במקום הרגיש - שוב עוטפים אותו בעטיפה הבלתי נוחה הזו.
אילו היתה לו יכולת הבעה מפותחת, הוא לא היה שותק. הוא היה מסביר לאמא שההתנהלות שלה בלתי תקינה. הוא אפילו היה מבטיח לה שהלילה הוא יבכה פעם אחת פחות, בתנאי שהיא תפסיק לשגע אותו עם המגבונים הללו. אם כי ניתן להניח שזה לא היה עוזר.
הקב"ה רוצה שיהיה לנו טוב, לא פחות מאיתנו, לא פחות מרצונה של אם בטובת עוללה. אבל הוא לא רואה את העולם מנקודת המבט שלנו. הוא רואה תמונת מצב שונה לחלוטין, אנחנו חיים את הרגע והוא חי את הפרספקטיבה של הנצחיות. אנחנו רוצים טוב כאן, והוא רוצה שיהיה לנו טוב לא רק כאן.
אתבטא בקיצוניות: השאלה היא לא למה תפילה לא עוזרת, אלא איך יתכן שתפילה כן עוזרת. הרי המציאות לא משתנית, ומה שטוב לנו באמת הקב"ה כבר עושה לנו גם בלי שנתפלל. מה שלא טוב לנו - הוא לא יעשה לנו גם אם נתפלל, כמו אם שממשיכה לרחוץ את תינוקה גם אם לא נוח לו עם זה.
הראשונים עמדו על המדוכה הזו ונתנו תשובות. אחת הגישות היא שהתפילה יכולה לפעמים להשפיע על שינוי המערכת ולגרום לכך שסיטואציה פלונית אכן תהיה טובה עבורנו גם במבט הכולל והמקיף. אבל מה שברור הוא שאכן לא תמיד תפילה יכולה להועיל, ולא בגלל שה' לא שומע. הוא שומע ואוהב מאין כמוהו, אבל לא תמיד אנחנו יודעים מה טוב לנו. הראיה שלנו מצומצמת וממוקדת בנקודה מאוד מסוימת. הפער בינו לבינינו הוא הרבה הרבה יותר מהפער בין אם לתינוקה.
ומה, האם כל מה שאנחנו מבקשים ולא נענים הוא סתם בזבוז אנרגיה לשוא? כאן התשובה תלויה בנו. תפילה היא חלק ממערכת יחסים של קשר בין האדם לבוראו. כל שיחה כזו של שפיכת הלב לפני ה' ובקשה לעזרה יכולה להיות צעד נוסף בבניית הקשר. ככל שהקשר בינינו יותר עמוק - אנחנו נעשים טובים יותר, קרובים יותר לשלמות, טובי לב יותר, ויהודים יותר. מלבד זאת אנו זוכים גם כן לשפע ממרום במקומות שבהם באמת טוב לנו לקבל את השפע. כשאדם קרוב אל ה' הוא זוכה לחיים איכותיים וטובים יותר.
אבל זה תלוי בגישה שלנו אל התפילה. כאשר הגישה שלנו היא מתוך נכונות לקבל את העובדה שהקב"ה הוא זה שמנהל לנו את החיים והוא עושה זאת בצורה הטובה ביותר שיכולנו להעלות על הדעת, אזי התפילה נעשית ממקום של שיחה, של קירבה, של קשר. לעומת זאת, כאשר הגישה היא לגרום לקב"ה כביכול לשנות סוף סוף את העמדה, התפילה עלולה להרחיק, כי כאמור יש פער מובנה בינינו.
קל לדבר על דברים אלה, וקשה בכפליים לבצע. קבלת דינו של הקב"ה באהבה היא דרגה גבוהה, ולא מכל אחד הקב"ה מצפה לעמוד במבחן. אם נבחרת לכך על ידו - כנראה הוא ידע להעריך את בתו כראוי. הקב"ה מכיר אותנו יותר טוב מעצמנו.

אנחנו מתמודדים מול החיים שלנו שלא תמיד נראים כפי שהיינו רוצים. הקב"ה הוא זה שמחליט על החיים שלנו, ולכן אנחנו פונים אליו בבקשה לשנות אותם.
מקובל לחשוב שתפילה היא הדרך האולטימטיבית לשנות דברים. הרי הקב"ה מנהל את החיים והוא זה שיכול לשנות.
ובכן, לא תמיד זה נכון. לפעמים השינוי תלוי במעשים שלנו. יתכן, כדוגמה, שמישהי סובלת מבעלה והיא פונה אל הקב"ה שישנה אותו או את הנתונים, ולמעשה כלום לא משתנה, כי כרגע הכדור בידים שלה. היא צריכה לשנות משהו בהתנהלות שלה וזה מה שיגרום לשינוי המיוחל להתבצע. הקב"ה רוצה שהיא תשתנה וזו כל הסיבה שהוא יצר את הקושי הנתון. וכל עוד היא לא תזיז את עצמה בנקודה הטעונה התיקון - העסק ישאר תקוע. לפעמים יש צורך לתקן דברים מבחינה רוחנית, ולפעמים יש צורך בתיקונים ברמה בינאישית.
כך הם פני הדברים במליון תחומים - זוגיות, חינוך, מיצוי וצמיחה אישית, ולפעמים אפילו פרנסה. הקב"ה לקח אותנו כשותפים לניהול החיים של עצמנו. לא תמיד נכון להשליך עליו את כל התיק. לפעמים הוא פשוט מחכה לצעד שלנו.
זה מורכב, וזה דורש מחשבה והתבוננות פנימית ברגע של שקט. יש לנו את האפשרות למצוא את התשובה בתוך עצמנו, אם לא לבד - אז בהתייעצות עם דמות תורנית, מקשיבה ומכוונת.

מאחל מקרב לב שבמהרה תתמלאנה כל משאלותייך, וכל ימייך תראי רק טובה וברכה, בנעימות ובשמחה, בכל אשר תפני.
בהערכה רבה
יעקב

[email protected]

התשובה עזרה לך?
לא עזרלא משהועזר ליתשובה טובהתשובה מעולה!
שולח...
כדאי לשתף את התשובה, לשלוח למי שזה יכול לעזור, או להדפיס
בפייסבוק
בטוויטר
בדוא"ל
להדפיס
אם חשוב לכם שהתשובה תגיע לאנשים נוספים, אפשר
דילוג לתוכן