התפרסם בתאריך:

25/04/2018

לא מצליח בלימוד

שאלה מקטגוריה:

כבר הרבה זמן שאני חווה קשיים ולא מצליח בלימוד, ומאז שאני ילד אני זוכר שלא השגתי שום הישג לימודי.

אני סוחב את זה כבר המון שנים, והגעתי לשלב שזה כבר מפריע לי בחיים, כי אני כבר בגיל מבוגר ועוד לא מצאתי את עצמי בשומקום.

לא בישיבה, לא באקדמיה, ולא בתעסוקה.

אני כמעט בטוח שהסיבה שלא הצלחתי עד עכשיו בכלום היא בגלל שיש לי קושי בלימוד. אני יודע שקיימות מגוון סיבות שיכולות להתבטא בקושי ללמוד, כגון לקות למידה, הפרעות קשב וריכוז וכד׳.

הבעיה שלי שאני לא מצליח לשים את האצבע בדיוק מה הבעיה שלי, ולכן אני לא יודע לאיזה איש מקצוע לפנות, או איזה אבחון לעשות, כי קיימים הרבה אבחונים והרבה מכונים.

אני פונה אליכם בשביל שתמליצו לי לאן כדאי לי ללכת.

תודה רבה

חג כשר ושמח

תשובה:

שלום לך, שואל יקר!

ראשית כל עלי להתנצל על העיכוב בתשובה. אני חש צורך להביע את הערכתי לאדם כמוך, כי מהשורות הקצרות שלך ניכר שעברת קצת בחייך, ולא היה חסר לך הרבה בכדי לרפד את כורסת הייאוש ולשקוע בתוכה. ברם, אינך מתיר זאת לעצמך, אלא ממשיך לחפש ולתור, במקומות נוספים וכעת גם בפנייה לאקשיבה. החיפוש המתמיד הזה שלא כבה בך עקב גילך – ראוי להערכה כנה.

משום מה בדבריך מוטמע צליל דק של חוסר הערכה עצמית, שכלל לא בטוח שיש לה מקום. "לא הצלחתי עד עכשיו בכלום", מהי הצלחה? האם הצלחה היא רוחנית? כלכלית? רגשית? אמונית? חברתית? האם בעל מעמד חברתי גבוה שמידותיו מושחתות, מוצלח יותר מאדם ישר דרך ואמתי שפחות אהוד בקהל? האם עשיר עצלן ונצלן שמעדיף את טובתו האישית על פני ילדיו בכל מקרה, טוב יותר מעני חרוץ שמתמסר עבור הצלחת משפחתו ורווחתה?

כדי להגדיר הצלחה יש להגדיר סולם ערכים, והיות ולאנושות ישנם סולמות ערכים שונים, ממילא מדדי ההצלחה משתנים בהתאם. על נקודה זו סבורני כי עליך לעמוד ולבחון מה חשוב לך בחיים, כערך, כאידיאל, כמטרה, והאם השגת ממנו וכמה. זה יהווה מדד אמיתי להצלחתך, ואני חושב שהתוצאות יפתיעו גם אותך…

אתה כותב בדבריך שאתה סוחב את הבעיה הלא מוגדרת הזו הרבה שנים, אך אינך יודע לאן לפנות. והנה בשלב זה עשית צעד – ופנית! פנית אלינו, לאקשיבה, וזהו צעד מבורך ונפלא, כי גם המסע הארוך ביותר מתחיל בצעד קטן. ומסתבר שהצעד הקטן הזה לעיתים קשה הרבה יותר משאר המסע. אם את הצעד הראשוני הזה עשית, המשך בכוחך זה.

לגופו של עניין, אם החלטת לבחון את הקושי שלך הרי שעליך לעשות זאת בחריצות וביתר עוז, כי אם ישנה בעיה שמעיבה עליך, גם אם היא קטנה – היא יכולה להציק מאוד. אני עצמי למשל, הבנתי רק בגיל עשרים שסבלתי כל השנים מהפרעה קלה של קשה וריכוז, שאם הייתי פותר אותה או לפחות מודע אליה – אולי חיי היו שונים במידת מה…

יתכן והבעיה שלך היא כפי שאמרת, לימודית, וכרוכה בחוסר תפיסה של המבנה הלימודי, ולכן אשמח מאוד אם תפרט יותר את הקשיים שלך. אך יתכן וזו בעיה קלה בקשב וריכוז, ואולי אפילו בראייה או בקריאה. לשם כך אין מנוס מלהיפגש עם איש מקצוע לייעוץ ראשוני, ואולי עם שניים שלושה מתחומים שונים. אך כדאי מאוד לעשות זאת כי הפתרון יוכל לתרום לך רבות.

תוכל לפנות כשלב ראשוני לקו של עזר מציון העוסק בקשיי קשב וריכוז  שמספרו 073-395-6745, או לרופא המשפחה שיפנה אותך בקופה עצמה לאבחון ראשוני, של קשר וריכוז, ראייה או אבחון אחר. לאחר מכן יהיו לך נתונים מבוססים יותר, ונוכל אולי גם אנו לנסות ולהמליץ על מומחים ספציפיים בתחומם. כמו כן אם יש לך קושי ספציפי בלימוד הגמרא – פנה שוב וציין זאת, ואפנה אותך למידע שיוכל לסייע.

מקווה מאוד שהייתי לעזר, מתנצל שוב על העיכוב ומאחל המשך הצלחה בדרכך.

ישראל כ.

[email protected]

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב print

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

"אקשיבה שלום, איך אפשר לקבל עדכונים ותשובות נוספות?"

תשובה: בכל דרך שרק תרצו!

באימייל? הזינו את כתובת המייל שלכם!
בוואצאפ? לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם? לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בפייסבוק? לחצו על לייק לדף!
פופאפ צ'אט
דילוג לתוכן