התפרסם בתאריך:

03/04/2019

איך להתמודד עם נפילות

שאלה מקטגוריה:

אני בחור בישיבה,בן 19 משתדל ללמוד ובערך מצליח.
הבעיה שלי היא לא קבועה, כי זה תלוי בהמון משתנים. אבל בכל פעם כשיש לי גישה לאינטרנט פתוח, ואני לבד – אני פותח גלישה בסתר והופ – אני בתהומות הכי עמוקות. בד"כ אין לי אמנם, אבל כשאני מגיע למקום שיש לי אפשרות אני לא עומד בניסיון.

ואחרי כל נפילה אני מרגיש האיש הכי דפוק בעולם, כי – עוד מעט אני בשידוכים, גם ככה לא הכי לומד, אז לטנף את העיניים בכל הגועל הזה ובדברים הכי נוראיים… איך יוצאים מזה? מה עושים? אני יכול בכלל להתחתן ככה?
וזה מצטרף לחוסר שביעות רצון הנוראי שלי מעצמי בכל העניינים… רבונו של עולם!!
והעיקר כלפי חוץ אני מבחירי הישיבה…אני יודע שאני הולך לקבל הצעות של הבחורות הכי טובות כי יש לי שם מעולה של בחור שטייגניסט ומצוין.
אבל האמת המרה היא שאני לא שומר עיניים בכלל, תמיד בולש מזווית העין על בחורות ברחוב. כולל חרדיות, בעיקר נערות חרדיות אפילו, למרבה האבסורד. כי 'אולי יש כאן איזה היכי תמצי'… וד"ל.
אבאלה… יש לכם בכלל תשובה למשהו הלא ברור שאני שואל כאן?

נא הפנו למישהו מוסמך ובעל ניסיון רחב,

תשובה:

לבחור החשוב והיקר שיחי'

קראתי את דבריך מעומק ליבך ואשמח להשיבך דבר בס"ד

בכוונה פתחתי את דברי לבחור "החשוב" זה בא ממקום אמיתי אצלי ולא ציניות, היות ועצם דבריך כל כך נוגעים במיתרי האמת של הלב, שאתה נדיר ומיוחד בכנות שלך בעיקר עם עצמך ולכן מבחינתי אתה בחור חשוב ומאוד!

לגופו של ענין, אח יקר אני הולך לחדש לך חידוש נפלא! אתה בחור נורמלי, אתה נמשך אחרי דברים שכל אדם מטבעו נמשך אל זה, כך גם בראיית העיניים ומחשבות הלב והמוח, אתה בחור בריא! לולא שהיה לך את זה הייתי חושב שמא זקוק אתה לסיוע רפואי כלשהו, אך משיכתך זו הסירה כל ספק מחשש זה וכנראה שהינך בריא ובהחלט גם נורמלי.

לא בכדי התורה הקדושה מצווה אותנו פעמיים ביום ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם, כנראה שזה גירוי שמצריך אזהרה קבועה וכפולה לאורך כל חיינו גם ביום הכיפורים ובכל הימים הקדושים שלנו, זה טבעי ונורמלי שאדם מרגיש כך ורודף אחרי זה בכל מיני תחבולות בכדי להשיג את זה.

לגופו של ענין שמעתי איש מפי איש עד רבי ישראל סלנטר זיע"א ש"הבעיה הגדולה איננה החטא עצמו אלא ההתמודדות עם החטא" דהיינו הדיכאון שנוצר בעקבות החטא (והדברים מבוארים בפירוש הגר"א על משלי) הסבר הדברים זה היות ועצם המשיכה ותירת העיניים אחרי מראות אסורות זה טבע האדם א"כ אין סיבה אמיתית להשבר לאחר חטא זה יותר מאחרי דיבור לשון הרע או ברכה ללא כוונה, אלא מה שהיצר הרע הצליח להכניס לעבירה הזו רובדים נוספים בכדי לגרום לשברון לב ודיכאון ותחושה שאינני שווה ובכך לרדת עוד ועוד ברוחניות.

הגמרא במסכת נדה אומרת שאדם נשוי הוא בגדר פת בסלו ולכן איננו חוטא או חוטא פחות, לעומת זאת תקופת השידוכים טרם השיגך את הפת המיועדת עבורך בס"ד, העיסוק בנושא הבחורות יתכן וגורם לגירוי יתר וכמובן שמומלץ להפחית מזה ככל הניתן כמו שראוי להפחית בחטא לשון הרע, ואין סיבה להישבר בנפילה זו יותר מזו.

מצאנו בספרים שונים המלצות שונות ודומני שההמלצה הטובה ביותר היא עיסוק ולימוד ספרים שאינם קודש באופן קבוע, (כגון אנגלית, מתמטיקה, עזרה ראשונה, מדע וכדומה) או עמידה בלחץ לימודי של סיום מסכתות לפי לו"ז (כגון מסכת בחודש) ועשית סיום הש"ס או סדר מסוים בסוף תקופה, והעיסוק האובססיבי בתוכן בשעות הפנאי יקל מעליך מלהכשל בכל חטא.

לסיכומו של עניין אח יקר אגלה את אוזנך שאתה בחור בריא ונורמלי ויש עוד רבים וטובים כמוך וזה לא מוריד מכבודך ועדיין הינך בחור חשוב מאוד, ואדרבא זו מחשבת היצר להגיד לך שכביכול אתה שחקן ובטלן וכו' כי כך הוא מרוויח את היותך מדוכא, אל תספק לו דבר זה, שכנע אותו שהינך באמת בחור חשוב כפי שאנוכי בטוח בזה, ומצבך הנוכחי הוא טוב ובעזר ה' בקרוב תזכה לפת בסלו,

באהבה רבה

אברהם ב.

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב print

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

"אקשיבה שלום, איך אפשר לקבל עדכונים ותשובות נוספות?"

תשובה: בכל דרך שרק תרצו!

באימייל? הזינו את כתובת המייל שלכם!
בוואצאפ? לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם? לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בפייסבוק? לחצו על לייק לדף!
דילוג לתוכן