מאת:

התפרסם בתאריך:

26/06/2016

איך אפשר לדעת אם אוהבים, או מתאהבים?

שאלה מקטגוריה:

איך אפשר לדעת אם אוהבים, או מתאהבים?
אדם יוצא לשידוכים, פוגש בחורות, ומטבע הדברים הוא נמשך אחרי כל מיני דברים שעפ"י שכל הם שוליים יותר (יופי, כסף וכו').
יש מושג שנקרא "התאהבות". שכפי שאני מבין, הגדרתו היא "אהבה התלויה בדבר". בחור פוגש בחורה יפה, ומתאהב בה. קהה היופי (כפי שבדר"כ קורה כשמזדקנים), קהה הקשר – האהבה (התאהבות יותר נכון).
לעומת זאת יש מושג שנקרא "אהבה" שזה אומר בעצם "אהבה שאינה תלויה בדבר", כלומר, מתוך השקעה של אדם בבנו – הוא אוהב אותו, כמו"כ מתוך השקעה של אדם באשתו, הוא אוהב אותה. דבר זה לא קהה, היות והוא תמיד נותן לה. אם יפסיק לתת לה – יפסיק לאהוב אותה. אבל זה כבר תלוי בו. (כמובן שיש דברים ש"מי יודע מה" יכול לקרות ח"ו, אבל אני מדבר על מקרים רגילים).
אלא שכאשר האדם מתאהב, הוא נמצא במין שכרון חושים כזה, וממילא אינו יכול להפעיל את המערכת המחשבתית והשכלית שלו בצורה הנכונה.
כעת נשאלת השאלה, בחור יוצא לפגישה (שידוכים), ומולו עומדת בחורה יפה, או בחורה שיש לאבא שלה כסף וכו', הוא יודע שיש לאבא שלה כסף, אבל הוא משכנע את עצמו שהסיבה שהוא מתחבר לבחורה זה בגלל האישיות שלה, אבל האמת היא שהוא מתחבר אליה בגלל יופיה או בגלל הכסף וכיו"ב.
איך הוא אמור לדעת להבחין בין השתיים.
יהיו שיאמרו "עשה לך רב, והסתלק מן הספק", הבעיה בזה, שלא תמיד ניתן להגדיר את השאלה. הבחור שכנע את עצמו שהכל טוב, וגם כשהוא שואל, הוא יציג את השאלה באופן מעוות לעומת המציאות. ואת זה אין בכוחו של הרב לדעת.
מה עושים???

תשובה:

בס"ד.

שלום לך.

אני מבינה כי זו שאלה שאינה פשוטה עבורך. ניכר מדבריך שאת חפץ באמת. שאתה רוצה לקבל החלטות בשיקול דעת ואינך רוצה להתפשר. בימים בהם הדברים ה"שוליים יותר" תופסים מקום רב אני מאוד מעריכה את הרצון שלך לברר אותם ולמצא את העומק הפנימי.

לשאלתך, התאהבות אכן אינה אהבה היא חדשה היא מרגשת הוא גורמת לכל המערכת הפיזיולוגית שלנו לגעוש ולרעוש. היא נהדרת וחיונית לכל קשר ארוך טווח. הרי אחרי שתיעלם ההתאהבות תסתכלו אתה וזוגתך לאחור ותתרפקו על הימים בהם לא מצאתם פגם האחד בשניה והכל היה מושלם.

ולא ניתן לטעון כי היא בהכרח אינה אמיתית או נכונה. ויותר מזה היא כנראה גם לא תקרה רק  משכנוע עצמי. נכון, ייתכן והמעבר בין עולם ההתאהבות לעולם האהבה שנובעת מהיכרות, מהערכה ומרצון אמיתי יותר לבנות חיים יחד יהיה קשה. אך אני מניחה שלא סתם נפגשת עם מי שנפגשת וכן קיימים נתונים משותפים. על בסיס נתונים אלו יהיה קל יותר לבנות יחד את האהבה.

בזוגיות, גם בזוגיות אוהבת ישנם משברים. ויהיה הצורך להיזכר בימי האהבה הראשונית והתמימה יותר. ואני אביא דוגמא מוכרת : לפני שנים רבות מאוד יצא עם ישראל ממצרים. אחרי 10 מכות שקיבלו המצרים. אחרי שפרעה התרוצץ וחיפש את משה רבינו כדי לבקש ממנו להוציא כבר את עם ישראל. ועם ישראל יצא בלי לשאול לאן מתי ואיפה. בלי להרהר אם זה אמיתי או לא אמיתי אם הליווי הצמוד של הקב״ה יהיה שם כל הזמן או שהוא ידעך עם הזמן. לא היה להם מושג. והם יצאו בכל זאת. עם ילדיהם ונשותיהם והמצות. אפשר לומר שהם היו מאוהבים. והקב״ה זוכר לנו את רגעי האהבה הראשונים הללו ״ זכרתי לך חסד נעורייך אהבת כלולותייך״ וגם אנחנו כעם זוכרים לו ובטוחים שהגלות תסתיים וניגאל. כי הרי יש לנו היסטוריה כל כך מרגשת יחד.

אפשר לומר אפילו שזיכרונות ההתאהבות הזו חיזקו אותנו ועזרו לנו ברגעי משבר…

אני מבינה שהשאלה שלך מכוונת גם למקום של מה קורה אחרי ההתאהבות ואני אתעורר ואמצע עצמי עם שותפה שכלל אינה מתאימה לי? וזו שאלה כבדת משקל שעליה קשה לענות. ישנן דרכים להיות יותר בטוח, דוגמא: לברר לפני האם אתם דומים? ישנו מיתוס מפורסם שהפכים נמשכים. הוא נכון. הפכים נמשכים אך קשרים שמחזיקים לאורך זמן הם בין אנשים דומים. חשוב לבדוק האם אתם דומים ברקע? דומים בדעותיכם? דומים בראייתכם את העולם? גם בתוך סיטואציה של התאהבות תוכלו לקבל תשובות לשאלות אילו. זה ״כן״ ו״ לא״.

נשמע שאתה חושש שלא ליפול באהבה שתלויה בדבר ואתה מבקש לך ידיעה ברורה. בפילוסופיה, ידיעה היא ההכרה הוודאית בכך שטענה מסוימת היא אמיתית. כדי להפריך את הרעיון שיש בכלל אפשרות כזו של ידיעה מובאת דוגמא על אדם שרואה סוס בראש הר. במקרה הסוס הזה שראה אינו סוס אלא פסל של סוס. לכאורה טעה כשאמר ״ אני יודע שיש סוס על ההר״ אך מאחורי הפסל הזה עמד סוס חי מה שיוצא שלמעשה צדק…מה שאני אומרת הוא שייתכן ותחוש רגשות חזקים כלפי מישהי יפה שאביה עשיר. ועדיין גם אם אביה יפשוט את רגלו ויופיה יידעך ( מה שלא בטוח אגב) אתה תאהב אותה. אולי מסיבות קצת שונות אבל תאהב גם את האישה האמיתית שהסתתרה מאחורי הפסל.  הידיעה היא גבולית. אנחנו רק בני אדם. ודאות היא שאיפה בסיסית והגיונית אך היא מוגבלת.

ולכן העצה הטובה ביותר שתקפה באופן ודאי , גם כדי להצליח להתאהב וגם כדי לאהוב את האישה הנכונה צריך הרבה הרבה סייעתא דשמיא. שכן גם אם נדוש ונשאל את עצמינו שאלות ללא סוף ונעשה עבודה מעמיקה מאוד בניסיון להגיע לדאות. גם אז ללא ליווי צמוד מהקב״ה יהיה קשה לצלוח חיים שלמים של זוגיות ללא כל ספקות. ולכן תפילה היא תמיד העצה הטובה ביותר. תפילה לראות ראיה מפוכחת ונכונה כשצריך. תפילה להתאהב ולהתרגש כשראוי. ותפילה לחיי זוגיות מפרים ומספקים ואוהבים לאורך זמן.

בהצלחה רבה

נועם

[email protected]

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן