כל השאלות

עמוד 3
אנחנו מחכים למשיח או מתים מפחד?
אמונה

אם אני עושה עברות לפעמים אזכה לביאת משיח?

תמיד שמעתי שלא כולם יזכו לביאת משיח.
לאחרונה שמעתי (בשיעור יהדות) שרק מי שמתקדם כל הזמן בקצב הכי מהיר שהוא יכול- יזכה.
שאלו שלא תמיד עושים את רצון הקב"ה- נגיד שלא לבושים בהתאם או המעשים שלהם לא תמיד כמו שהקב"ה רוצה, הם פשוט יתביישו כשהמשיח יבוא ולא ירצו לקבל אותו בגלל הבושה, וממילא הם לא יזכו.
כמו שממצרים יצאו רק חמישית וכל השאר מתו במכת חושך, כך גם לא כולם יזכו לביאת המשיח.
יצאתי בהרגשה ממש מבולבלת-
זה הגיוני??
וחוץ מזה, אני הבנתי שאם לא תמיד אני עושה את רצון השם- גם אז אני לא אזכה, אז אם ממילא אני לא אזכה, אז למה לא ללכת על כל הקופה???
לי זה נשמע מוזר ולא הגיוני.
הרי השם הוא אבא שלנו, של עמ"י, גם אם הילדים מכעיסים את אבא שלהם- הוא עדיין אוהב אותם.
בקיצור, אני ממש מבולבלת ואשמח לתשובה:
מי יזכה לביאת המשיח? ואיך זה קשור לעולם של עכשיו? זאת אומרת, מה עלינו לעשות כדי לזכות בשלמות?
תודה רבה רבה.

לקריאת התשובה >
שידוכים

האם הוא בחור אלים? איך יודעים?

חברה שלי נפגשת כעת עם בחור שטוב להם יחד ונראה שהקשר מתקדם, הבעיה היא שהבנתי ממנה שהוא בנ"א אגרסיבי זה לא משהו שניכר ממנו בחיי היום יום הוא ודוקא מתנהג כבנ"א ממש טוב ,אבל אני מפחדת מאד בשביל חברה שלי שבשעת כעס הוא יכול להתנהג בצורה אלימה הוא גם מתעסק בספורט של לחימה ככה שהוא חזק מאד ואני מפחדת שהוא יפגע בה, כי היא בחורה מדהימה ואני יודעת שזה קצת לא בסדר מצידי שאני שופטת אותו ככה אבל מידיי פעם שיוצא לי לשמוע על מקרים של אלימות זה סוג האנשים שאני מתארת שפוגעים בנשים שלהם, ברור שאי אפשר לדעת כלום והכל זה בס"ד אבל עדיין אני ממש מודאגת ואני לא יודעת מה התפקיד שלי אם לשכנע אותה לרדת מזה ,אם זה עניני בכלל , אולי זה לא בנ"א שמתאים לה ואני ממש ממש דואגת אז אשמח לקבל תשובה כמה שיותר

לקריאת התשובה >
חינוך ילדים

ילד שלא מוכן לקחת רטלין

שלום יש לי ילד שמאובחן ADHD בן 12 שלא מוכן לקחת את הכדור ובתלמוד תורה לא מוכנים לקבל אותו בלי זה.. אז הרבה ימים לא הולך ובימים שהולך נוצרות מריבות וקשה לו. בשיחה שלי איתו הוא לא מוכן לקחת כי

לקריאת התשובה >
לימוד תורה

איך לפעול ללימוד פנימיות התורה בישיבות ובסמינרים?

אתם מגישים עזרה עצומה לציבור, ובאמת המשיבים והמשיבות שלכם הם חכמים מאד ועונים תשובות נפלאות ומאד עוזרות.
אני בטוח שיש לכם חן בעיני אלקים ואדם.
מעט על עצמי: אני נמצא בלימודי פנימיות התורה ועבודת ה' כבר עשרות שנים, למדתי בישיבה ליטאית מן הטובות בבני ברק, וגם למדתי והייתי תלמיד מובהק של הרב אשלג זצ"ל, ואני יכול לומר בבטחון שהלימודים הללו מונעים הרבה צרות, כי הם מחנכים בעמקות לאמונה בבורא ולאהבת הזולת.
שאלתי – האם ישנה אפשרות להכניס לימודים אלו בישיבות ובסמינרים, שעי"כ יחסכו הרבה צרות.
הלא ידועים דברי נשמת משה רבינו לרשב"י שע"י לימוד ספר הזהר יצאו ישראל מגלות לגאולה, והנה כל אדם שנמצא בצרה באופן מסוים נחשב שנמצא בגלות, וודאי שלימוד הפנימיות נותן רקע ובסיס חזק למניעת צרות מעין השאלות הנשאלות אצלכם, וממילא יצאו היקרים והיקרות מגלות לגאולה.
אינני מתכוון שילמדו את ספר הזה"ק בישיבות וסמינרים אבל היום יש ספרים שבנוים על הזהר, אבל מגישים בשפה פשוטה וברורה יחסית תובנות פנימיות לבנין אמונה ואהבת הזולת, כמו ספרי עבודת ה' של בעל הסולם ותלמידיו.
ידוע המשל של הגשר השבור, והדילמה אם לתקן את הגשר, או לבנות בית חולים תחתיו בכדי לרפאות את המתרסקים.
לימוד פנימיות התורה הוא תיקון הגשר השבור.
שאלה: א) האם אתם סבורים שאני צודק?
ב) אם לא, אודה לכם כאן, ואפליג לדרכי, אם כן, אני שואל: איך לפעול ללימוד פנימיות התורה בישיבות ובסמינרים? זה יכול לפעול לשיפור רוחבי בכל עניני החיים הן לגברים והן לנשים.
ג) לפי מיטב ידיעתי הישיבות והסמינרים סגורים בפני השפעות חיצוניות, א"כ השאלה מתעצמת איך בכל זאת ניתן לפעול פעולות טובות הנ"ל עבור עם ישראל?
שאלותי באות עקב עיון רציף בשאלות ובתשובות, וכאב גדול שמתעורר בי נוכח המצב, אני ואתם יודעים שיש הרבה שנמצאים בצרות אבל כלל לא שואלים, מכל מיני סיבות, והמצב הרבה יותר חמור ממה שניכר באתרכם.
מה לדעתכם ניתן לעשות? האם ניתן משהו לעשות?
תודה רבה וברכת בהצלחה בכל אשר תעשו.

לקריאת התשובה >
צניעות

חברה שעלולה להשפיע לרעה

אנחנו בכיתה 50 בנות ויש בתוך הכיתה קבוצות של חברות היותר טובות אנחנו 8 בנות בקבוצה ויש ילדה אחת שהיא לא ככ טובה מבחינה רוחנית והיא רוצה להיכנס לקבוצה שלנו… (אני חרדיה מסימינר ממש טוב ) והילדה הזאת באינטרנט והיא

לקריאת התשובה >
שידוכים

ואם אראה יפה ממנה?

אני יוצא עם מישהי כמה שבועות. מישהי שהכרתי מהחיים כמה זמן לפני שיצאנו. אני ממש אוהב אותה ואפילו רוצה להתחתן איתה. וכך גם היא ועוד יותר. אנחנו מסתדרים מאוד טוב האחד עם השנייה, נעים לנו יחד ומאוד נח לנו האחד בחברת השנייה.
אני חושב שהיא יפה ומאוד חמודה. תמיד חשבתי. מסתבר שגם אובייקטיבית היא כזו, למרות שממש לא מזיז לי כך או אחרת. ובכלל זה הולך אצלי תמיד יד ביד עם האופי והבן אדם. אני לרוב לא עושה את ההפרדה בין האדם למראה שלו. יש הלימה נהדרת ביניהם. אנשים נראים כמו שהם והם כמו שהם נראים.
אלא לפעמים כשאני מציץ בטעות בבנות אחרות ברחוב, אני מוצא את עצמי חושב על אחדות מהן שהן הרבה יפות ממנה. העניין הוא שבעבר יצאתי עם מישהי שמאוד אהבתי ולא הסתדר לנו בסוף. יצאנו אז תקופה ארוכה של כמה חודשים, ואני לא זוכר שאז זה היה אותו דבר. אני זוכר שאז חשבתי שהיא הכי יפה בכל העולם. יכול להיות שאני עושה קצת צביעה וורודה של הזיכרון, אבל זה בהחלט היה אחרת. וממש באופן הפוך, למרות שאני נמשך יותר לזאת שאני יוצא איתה היום מאשר זו שיצאתי איתה אז. אבל כנראה שההיא הייתה יותר יפה בעיניי.
נראה לי שזה בגלל שהיא אמנם מאוד יפה, אבל לא אקזוטית כמו שתמיד חלמתי. . אבל היא עצמה ומה שהיא בשבילי זה ממש מה שתמיד חלמתי באופן פלאי ואקזוטי.
ומה אני רוצה בעצם עם כל הקידוחי נפט האלה?! א. אני לא מבין למה אני מרגיש ככה והאם זה אומר משהו. ב. אני בעצם רוצה לא להרגיש ככה. אני רוצה להתחתן איתה לכל החיים, רק איתה, אבל אני לא רוצה כל החיים להסתובב עם תחושה כזאת. שכל פעם שאראה מישהי קצת יותר יפה בעיניי אומר לעצמי "היי פספסת משהו".

לקריאת התשובה >
חרדים

איך לחרד את הבית

בעלי ואני התחתנו לפני 10 שנים כדתיים ועם השנים התחלתי להרגיש כמיהה להתחרד. אני מזדהה עם הערכים החרדים וצורת החיים הזו מאד מושכת אותי.
בעלי כיום עובד, וקובע עיתים לתורה, וחלום חיי כי הוא יעזוב את העבודה וילך ללמוד בכולל. שיהא זה בית של תורה, כשאני מדברת איתו על כך שאני לא יכולה לסבול את העובדה שבנותינו לא יתחנכו בסמינרים אלא באולפנות ובנינו לא יכנסו לחיידר הוא מתנגד בכל תוקף. קשה לו עם המגזר הזה כי הוא מכיר אנשים חרדים שלא היו אנשים טובים , ובכלל זה לא מעניין אותו, הוא נולד כדתי וככה הוא רוצה להמשיך את חייו.

בנוסף אני יודעת שההנהגה צריכה להיות נתונה ביד הבעל "והוא ימשול בך" ו"אישה כשרה עושה רצון בעלה" כך שעצם ההשתלטות שלי וניסיון להשליט חוק בבית סותר את התפיסה שאישה לא אמורה למשול בבית.

בקיצור ולעניין, הייתי שמחה שתנחו אותי בכמה מישורים- ראשית איך לגרום לו לרצות להיות חרדי ושזה יבוא ממנו? שפתאום בוקר אחד הוא יקום וילך לכוילל וירשום את הילדים למסגרות חרדיות וכן הלאה. ואני שואלת חוץ מתפילות על זה שאת זה אני מיישמת כמה שאני יכולה!
ושנית, איך בכל זאת להיות אישה נוחה יותר, פחות דעתנית? איך לקיים את הציווי אישה כשרה אשמח לטיפים..
בעוונותיי אני כבר רואה זוגות חרדים ומקנאה בהם ששניהם באותו קו ואפילו חולמת על איך בעלי גם כן לבוש כובע וחליפה, לומד בכולל, איך אנחנו מגדלים דור של חרדים מחתנים את הילדים בשידוכים, שכונת מגורים…הכל!
אשמח לטיפים והכוונה

לקריאת התשובה >
כללי

מה עושים עם הלחץ הזה?

מה עושים עם לחץ??? אני כל הזמן בלחץ, מרגישה שאני לא מספיק טובה בעבודה, לא מספיק טובה כאמא, לא מספיק טובה כאישה…
אני חושבת שיש לי חרדה חברתית, וקשה לי באינטראקציות עם אנשים, אבל לא יכולה להתחמק מזה – בעבודה, מול הצוות של הילדים, מול בני משפחה.
כל הזמן בלחץ ממה שאני עושה, ו"אוכלת" את עצמי על מילים ומשפטים לא מתאימים שנפלטים לי… מרגישה צורך גדול לרצות. מרגישה שאני טובעת בים של משימות ולא עומדת בהם. למשל, כל מיני ידידות מסכנות שהכרתי איכשהוא מתקשרות אלי המון, מבקשות לבוא לבקר, רוצות לשוחח המון בטלפון – לא מתאים לי!!! זה גומר אותי נפשית, שואב אותי, לוקח לי זמן וכוחות נפש, ואני לא מסוגלת!!! מוצאת את עצמי מסננת אותם בטלפון ומתחמקת בתירוצים שונים, אבל לא נעים לי ומרגישה רעה ואכזרית… אני טיפוס מרצה, וכל הזמן מרגישה שאני לא מספיק. אז מה עושים? אז איך אפשר להוריד קצת לחץ? להיות יותר נינוחה ושמחה עם מה שיש ועם מה שאני כן עושה?
מרגישה שזה לגמרי פוגע לי בבריאות (כי כשאני חולה אף אחד לא מצפה ממני לכלום, אז מוצאת את עצמי כל הזמן חולה… בתת מודע, כן, ואני לא מצליחה להתגבר על זה)
מחכה לתשובה, ותודה רבה מאוד על הנכונות, האכפתיות, המשיבים, והאתר המרתק!!!

לקריאת התשובה >
פרנסה

מתלבטת לאן להמשיך אחרי התיכון

אני בחורה בכיתה יב שצריכה כבר לחשוב על העתיד שלה .
אני מאד רוצה להמשיך בסמינר אופקים ,כמובן אחרי התלבטויות ומחשבות . אני מאד רוצה להיבנות ולהקים בית של תורה .
הבעיה היא שההורים מאד מתנגדים לרעיון ,הן מבחינת המרחק הפיזי -פנימיה וכו' והן מבחינת העובדה שאין שם תואר . ההורים שלי טוענים שאני צריכה למצוא מקצוע וללמוד במקום שיוכל לקדם אותי שאוכל לפרנס בית וכו . אני מסכימה איתם מאד אבל אני חושבת שלעשות את ההשתדלות גם אם זה לא תואר אלא תעודה זה בסדר גמור . וחוץ מזה שהמקום -אופקים מאד נותן ומכין את הבחורה לחיים האמיתים .
ברצוני לשאול את הרב מה דעתו והאם כדאי ל'הלחם' לעמן הרצון שלי או להתפשר ?
תודה רבה .

לקריאת התשובה >
דילוג לתוכן