כל השאלות

עמוד 3
חינוך ילדים

חושש מלימודי התואר של בתי

הבת שלי, בת 21, בוגרת סמינר בית יעקב מהמעולים ביותר שיש, בחורה צנועה ויראת שמיים.

לפני שנתיים היא החליטה ללמוד לתואר באחד המוסדות המקובלים בציבור שלנו. אני התנגדתי, אבל היא מאד רצתה אז בלית ברירה הסכמתי.

לאחרונה אני מתרשם שהתכנים שהיא לומדת הם בעייתיים מבחינה השקפתית ואני חושש שהיא מושפעת לרעה. בקשתי ממנה לראות את חומרי הלימוד (כפי שגם בסמינר הייתי עושה) אך היא לא הסכימה, מה שהגביר את החשש שלי. אני יכול לנסות לראות את התכנים האלה ללא ידיעתה, ואולי אפילו לנסות להכשיל את הלימודים שלה, אבל היא עלולה לגלות את זה ולכעוס עלי.

אז נראה לי שהיא אכן לומדת לימודים פסולים. אני מאד מודאג מזה ומתלבט אם התפקיד שלי כאבא הוא לאסור עליה לימודים כאלה? אני חושש שהיא לא תשמע בקולי וזה רק יקלקל. מצד שני היא באמת טובה וצדיקה ואני מפחד עליה.

לקריאת התשובה >
זוגיות

הדחיינות שלנו הביאה אותנו לחובות

ראשות אקדים לומר בעלי הוא בעל ואבא נהדר והרבה יותר מכך!
יש לו יראת שמים ומידות טובות באמת!!!! והוא אדם מיוחד!
אך יש לנו בעיה משותפת שיוצרת בלגן.
אנחנו דחיינים דוחים הכל עד למצבים נוראים ביותר אנחנו דוחים בכסף עד שעכשיו אנחנו בחובות של 400000 שח בלי דירה
ברוחניות שזה ממש מפריע לי. הוא לא מצליח לקבוע עיתים אפילו לא קצת. לפתוח ספר לעיין ככה כי הרצון בוער זה לא קיים וזה חסר לי מאוד.
איך אני יכולה לדרבן אותו באהבה לעשות את זה. למען שניינו…

לקריאת התשובה >
נפילות

צורך עמוק לקשר ואהבה

שלום, אני בחורה חרדית חרדית עם כל המשתמע מכך בלבוש, טלפון כשר לחלוטין, מתפללת להתחתן בעז"ה אם בחור חרדי צדיק ירא שמים בעל מידות טובות וכו' (וגם זה די ההצעות שלי) אני מגיעה ממשפחה מאד טובה, למדתי באחד הסמינרים של

לקריאת התשובה >
שידוכים

תקוע בשידוכים!

אני בחור מתחזק בן 25 שבא מבית דתי. הייתי בבית ספר דתי נפרד לבנים ולאחר מכן הלכתי לצבא במסגרת נצח יהודה והייתי חוזר כל היום הבייתה. רק לאחר מכן החלטתי שמיד אחר הצבא אני רוצה להכנס לישיבה ומיד אחר הצבא נכנסתי לישיבה של בעלי תשובה.

לאחר כמה שנים יצאתי לשידוכים ואני די תקוע…. כמעט כל בחורה מורידה אותי בטענה שאני לא מבית חרדי ושהייתי בצבא ושאני לא בישיבה של חרדים. וגם הרבה שדכניות אוהבות לראות אותי כסוג ד' ולהציע לי הצעות ממשפחות מפורקות… אני גם לא יכול לקחת משהי מתחזקת/חוזרת בתשובה כיוון שלא מציעים לי וגם זה מאוד נדיר אצל אשכנזים.

ההורים שלי מאוד לוחצים עלי ועצובים מהמצב שלי ולוחצים עלי שאני אצא לעבוד במשהו אקדמי בטענה שיהיו לי יותר הצעות ושיהיה לי יותר קל בחיים… אני לא מסכים עם זה ואני רוצה גם לאחר החתונה להמשיך ללמוד…

גם לא נעים לי שבחורים שהגיעו שנה או שנתיים אחרי התחתנו לפני. גם כמעט כל השיעור

לקריאת התשובה >
זוגיות

אשתי לא מאורגנת ולא אחראית

אחרי החתונה התחלתי לגלות על אשתי תכונות שמאוד מקשות עלינו.
אמנם יש לה מעלות רבות, היא אשה מאוד נחמדה אהובה על הבריות רגועה ועדינה מאוד.
אבל יש כמה נקודות שחשתי שהם מאוד מקשים משמעותי וכשהעלתי אותם לא פעם מתוך כעס וכאב זה רק גרם לסבך יותר את המצב, היא חשה פגועה ושהדבר מוריד לה את הבטחון, אך אני מתקשה להשלים ולהעביר חלק את הדברים שנראים בעיני מפריעים מאוד, כפי שאפרט.
יש לה בעית התארגנות עם הבית, הבית מאד מבולגן כי היא לא יודעת לנהל את הזמן שלה ולטפח אותו, ארוחות מסודרות זה משהו שהיא לא מגיעה אליו,
מצב הכביסה בכי רע, לילדים היא אומנם חמה ואוהבת אבל לא מספיק אחראית בעניני מעקבים חיסונים, מחלות שיגרתיות, קשירה ברכב,כינים, וכל השוטף הזה שבבתים רגילים מתנהל כסידרו
אצלינו אם אני לא יעשה את זה זה פשוט לא יקרה וזה ממש מתסכל אותי!
לארועים אנחנו תמיד מאחרים כי נפסיד את האוטובוס בגלל שהיא לא מאורגנת ולא שמה לב לזמן,הדבר גורר כעסים ואי הבנה של המשפחות,אומרים שאני לא מספיק עוזר לה, אילו ידעו כמה אני עושה בבית……

לקריאת התשובה >
לימוד תורה

מה פתאום להודות על התורה??

על מה יש להודות שקיבלנו תורה? נכנסנו בעל כורחנו למערכת של מחויבות, שאנו מחייבים את עצמנו ברמאות להודות שתרי"ג מצוות טוב לנו …. כדי להטיבנו באחריתנו ….. אחרי שנמות ולא נהיה פה בעולם …בינתיים פה סובלים, אתה תקרא לזה בטח תענוג, לשמור שבת, להיות עם משפחה, ולהשתעמם נורא, אחרים רואים את זה בטלה ושיעמום טוטלי, בפרט אם אין לך ילדים ואתה לא בקטע ללמוד גמרא ולסבך את הראש עם כל הפילפולים , בקיצור לפני שקיבלנו תורה היה לנו עול של פרעה שהיה זה עול גשמי, ועכשיו יש לנו גם עול גשמי הינו פרנסה וכו" וגם עול רוחני שכרגע לא מוביל לשום מקום… רק צריך להאמין ברעיון שאחרי המוות יהיה לך טוב לנשמה ותקום בתחיית המתים, שזה דבר שאף אחד לא יודע מה זה.כמו לדבר על החיים בכוכב לכת מאדים, שאף אחד לא היה שם, ואף אחד לא הרגיש מה קורה והולך שמה, רק תאמין…… וחלילה לך …אם לא תעסוק בתורה ומצוות אפילו שזה לא מעניין אותך תקבל גיהנום גם בעולם הזה וגם בעולם הבא …. אז תגיד לי הרב על מה יש להודות בחג השבועות? על היסורים שנקבל? על הדרך הקשה הזו שיש בה ללכת? כי קשה לי ללמוד תורה וקשה לי לקבל עצמי דברים ביהדות. אז מה ההודאה, החיים קשים מאוד גם בלי התרי"ג מצוות שאלוקים נתן לנו …. אז תגיד לי בבקשה מה יש פה שלא גליתי עדיין? לפני קבלת המצוות היה לנו מורא בשר ודם –פרעה, ועכשיו יש גם מורא בשר ודם –קשיים פיזים בחיים האלו, וגם קשיים בקיום תרי"ג מצוות.
ועוד שאלה כבוד הרב ….אנו אומרים שהבדילנו מן העמים ?!…… הייתכן שהעם בו חפץ אלוקים כל כך סובל כל השנים? אני לא רוצה את התשובה הזו אנחנו לא זכאים מספיק … צריך לעשות תשובה על חטא שמירת הלשון, צניעות וכו", זה יכול להיות עוד אלפי מצוות שאנו לא מקיימים, ואם מקיימים אז אף פעם לא כמו שבאמת צריך לפי כל דקדוקי השולחן ערוך ….
אשמח לתשובתך,
חג שבועות שמח אולי אתה יודע מה שמח יש בו?

לקריאת התשובה >
צניעות

קשה לי עם בחור שמחמיא לי בעבודה

היי שלום:) אשמח מאוד שתתיחסו לשאלתי… היא די מורכבת אבל חשובה לי.. אני בחורה חרדית בת 20, משפחתי חרדית אולם לפני שנתיים הייתי פחות חרדית והתחזקתי ב"ה. יש לי עקרונות בעבודתי עם גברים ואני שומרת מאוד לא ליצור קירבה או

לקריאת התשובה >
זוגיות

חרדה ממה אנשים חושבים על בעלי

ב״ה אני נשואה באושר 5 שנים לבעלי היקר שאני מאוד אוהבת וזכינו לשני ילדים מקסימים .
בעלי הוא איש מאוד טוב עם מידות טובות אחריות ויראת שמים ומאוד מאוד מכבד ואוהב אותי אלא שיש דבר אחד שקצת מציק לי זה משהו במראה שלו, אין לו כמעט זקן והמראה שלו פחות "גברי".
אבהיר שכשאני איתו לבד זה בכלל לא מפריע לי אבל כשאני עם אנשים אחרים אז מתחילה לחשוב על מה חושבים עליו… וזה. כל כך מעצבן אותי הרי אני יודעת מיהו וכמה הוא אוהב אותי ואני אותו מאוד אז למה אני צריכה להתרכז במשהו כל כך שולי.
ובקשר לילד שלי הגדול יש בי את הפחד שכשהוא יגדל הוא גם יהיה ככה ואנשים עלולים להסתכל על זה בעין עקומה.
אני מציינת שוב שאני מאוד אוהבת את בעלי ואני רוצה עצה מה עלי לעשות כדי להרגיע את עצמי ולא להתרכז בדברים שוליים כי כל אחד והחבילה שה׳ שלח לו וזה תלוי בי עבודות המידות שלי.
אני יודעת שאני בן אדם חרדתי ושני צריכה לעבוד על זה.
מה עלי לעשות ?

לקריאת התשובה >
אמונה

אפשר להאמין בצורה מוחלטת?

רציתי לשאול שאלה שהתעוררה בי מקריאה בספר קובץ מאמרים של שם כותב ר אלחנן וסרמן שאלה כזו אם מתוך חכמי הפילוסופים שהיו חכים גדולים בכל קנה מידה רבים כפרו באלוקים איך אנחנו יכולים לחשוב שאנחנו יותר חכמים מהם ותשובתו שהיה להם נטיות אחר התאוות שלהם ובמילים אחרות הם לא היו אובייקטיביים והשאלה שלי איך אדם מתיימר לחשוב שכשהוא חושב על אמת ועל מהות העולם הוא נקי מדעות קדומות ומהסביבה שבה הוא גדל וממה שהוא הורגל מגיל קטן ומעוד אלף ואחד דברים שגורמים לא לחשיבה לא אובייקטיבית ואם כך לכאורה ההיגיון אומר שלא להאמין באמת אבסולוטית

לקריאת התשובה >
ישיבה

אני מתבטל בישיבה

אני בחור שההורים שלי חוזרים בתשובה מאז שהייתי קטן לא סבלתי את הדת עברתי 4 תלמודי תורה בכל אחד הייתי מופנם בצורה קיצונית כיוון שההורים שלי היו מאוד קיצוניים אני תמיד הייתי צריך להתווכח עם החברים על למה אני נראה ככה (עם פאות ענקיות בלי פוני כפתור סגור) למרות שבלב בכלל לא רציתי להיות יהודי כשהגעתי לבר מצווה עשיתי מעשה הכי מוזר שיכול להיות ולמרות שאבא שלי חובש כובע קנייטש וחליפה קצרה לבשתי כובע עגול וחליפה ארוכה כי חשבתי שרק זה מסתדר עם המראה שלי הפאות וכו' כשהגעתי לישיבה קטנה בזמן קיץ אני (ואח שלי שגם הלך עם חליפה ארוכה והוא היה בשיעור ג) החלפנו לחליפה קצרה ועשינו פוני ושמנו פאות מאחורי האוזניים ואז התחיל מצד אחד כלפי חוץ התפתחתי מצד שני מבפנים התחלתי להבין שלא כל הדת חשוכה אבל בהמשך הישיבה התברר לי שיש לי בעית קשב וריכוז חמורה וכל כדור שניסיתי לקחת גורם לי לתופעות לוואי קשות ראיתי שאין לי טעם בלימוד וככה התבטלתי עד לישיבה גדולה בישיבה גדולה התקבלתי לישיבה בינונית אבל מרוב שפחדתי ממשטר עברתי לאחר 4 ימים לישיבה שאמורה הייתה להיות יותר פתוחה ומאז אני סובל קשות אני לא עושה כלום ממש כלום לא למדתי כבר שלושת רבעי שנה מאז שנכנסתי לישיבה הזאת הראש שלי נסתם קניתי סמארטפון כדי להעביר את השיעמום התחברתי לכמה חברים שהם די בשולי הישיבה(אני עדיין בחור מאוד ביישן והססן) והם כבר הספיקו לעבור ולעוף מהישיבה כרגע אני נמצא במצב שהמשגיח שונא אותי על הבטלנות שלי וגם הבחורים היותר רציניים בישיבה לא סובלים את הבטלן שכל היום נמצא בחדר ושומע רדיו או חולם אבל הכי גרוע שאני באמת לא עושה כלום עם עצמי אני בטלן! אני לא יודע מה לעשות עכשיו המשגיח הודיע לי שעד סוף הזמן רק מי שיתפקד בישיבה יוכל לקבל חדר מי שלא שיבוא זמן אלול אבל הבעיה שגם בבית לא סובלים אותי אח שלי הגדול בחור טוב בישיבה מצוינת שלומד כל הזמן

לקריאת התשובה >
פופאפ צ'אט
דילוג לתוכן