כל השאלות

עמוד 2
חרדים

מי אני ומה אני רוצה להיות?

אני מגיעה מבית חרדי ולא כל כך יודעת מי אני רוצה להיות…
לא מתחברת לחרדי, לא לחילוני ולא לדתי….
מצד שני יש חלקים שאני מתחברת לכל אוכלוסיה מבינהם….
לפעמים אני מנסה לשכנע את עצמי שעדיף להישאר חרדית פתוחה…. אבל בלב שלי אני נורא מקנאה במי שחזרה בשאלה… או אם חלילה ילד שלי יחזור בשאלה, נראה לי יותר מהיציאה עצמה – יכאב לי שהוא יכול לבדוק ולנסות ולי לא היה אומץ…
לא ברור לי אם יש כאן פרדוקס בתוך עצמי בין המוסריות להיות חרדית לבין הרצון הגשמי יותר להיות חילונית…
או שלא זה העניין, אלא הקנאה ביכולת לעשות מה שאני חושבת ולהיות שלמה עם זה.

למשל, רציתי להוריד גרביים ולראות איך אני עם זה, למצוא את עצמי, אבל אבא שלי ממש "השתגע" מזה… כך שאני לא באמת יודעת מי אני ומה אני רוצה להיות…

אני שמה לב, ששני הגורמים הללו גורמים לי לעצב ולדיכאון… כי זה סוג של שאלה תהומית… מי אני???

יתכן ואין ממש קשר בין כ

לקריאת התשובה >
תפילה

למה הקב"ה רוצה שנתחנן אליו?

כבר הרבה זמן אני מסתובב עם תחושה קשה ובהחלט לא נעימה יש לי הרגשה שהקב״ה מנצל לטובתו את העובדה שאנחנו תלויים בו ואין לנו יכולת טכנית להסתדר בלעדיו אתן דוג׳ מדוע אם אדם רוצה משהו מסויים הוא צריך להתפלל המון

לקריאת התשובה >
אמונה

נחשפתי היום להלוויה והתחלתי לפחד מהמוות

למה יש מוות? למה העולם הזה נגמר ובנוי בצורה של טרקלין?
(אוף, אולי בכלל זה שאלות שאין להם תשובה..)
הכי מפחיד אותי זה להיקבר בידיעה שלא עשיתי בסופו של דבר את התפקיד שלי..
וגם-הפחד הזה מהחיים שאחריי.. או הו.. שכר ועונש. והידיעה שזהו אי אפשר לתקן.
אשמח לתשובה שלכם…
כואב לי עכשו.
אבל זה יעבור..

לקריאת התשובה >
אמונה

מסתבכת בקשר שלי עם הקב"ה

אני אוהבת את ה' ואני באמת מאמינה שכל מה שהוא עושה זה לטובתינו,אני ממתינה בסבלנות כמה שאני מצליחה לישועה האמיתית שלי ומאחלת לעצמי שהיא תגיע בקרוב,אני מתפללת על זה ולפעמים אני מרגישה שאולי אני לא עושה מספיק השתדלות,שמעתי שלזיווג לא צריך לעשות השתדלות,השאלה שלי מה כן?? אני אשמח לקבל תשובות מפורטות אם זה אפשרי,ואשמח גם כן לדעת איך אנחנו מנתבים את הדרך שלנו לעבודת ה' פנימית אמיתית בלי רדיפות ועם רוגע נפשי,תודה רבה!!!

לקריאת התשובה >
חרדים

המגזר החרדי הוא הכי טוב בשבילי?

איך אנחנו יכולים כבר עכשיו להגיד כמה המגזר החרדי הוא טוב ומועיל? מה אנחנו יודעים עליו בכלל? פשוט ככה גדלנו ככה חנכו אותנו וככה אנחנו קצת רגילים להיות רובוטים כאלה
מי אמר שהציבור הדתי לאומי פחות טוב?
הרי הם (אני מדברת על האיכותיים והרציניים שבהם) גם לומדים תורה וגם עושים עוד דברים חשובים וגם מתחנכים לאהבת ארץ ישראל גדולה מאד מאד. ?למה זה פחות טוב?
איזה עיקרון ורשימת עקרונות עומד מאחורי החרדיות שלנו? יש בכלל דבר כזה??
אשמח למענה

לקריאת התשובה >
בריאות הנפש

התמודדות עם החיים הקשים של אמי

אמא שלי עברה חיים מאד קשים אלימות רגשית ופיזית מהורים שלה אובדנות ולאחר מכן שכמובן לא הצליחה נכנסה לזוגיות קשה של אלימות פיזית ורגשית ולאחר 30 שנות נשואין הם התגרשו היום היא סיפרה לי את כל הדבר הזה ששאלתי איך יכול להיות היא סוג של פסיכולוגית מטפלת ומצד שני היא מתפרצת הרבה פעמים איך אני אמור לקבל את זה והאם זה לגיטימי שהיא אמרה לי את כל זה גם בגיל 17? ושאני יהיה בעז"ה נשוי אז אני צריך להעלים את זה מבנים שלי ומאשתי?

לקריאת התשובה >
אמונה

גדלות הבורא וקטנות האדם

לפני כמה שנים התודעתי לתורת החסידות וזה שינה לי את כל הגישה ליהדות ולקשר שלנו עם בורא העולם, אך דא עקא שעם חלוף הזמן החלה להתבשל בליבי התודעה שככל שהקב״ה הוא כל יכול ומקור הכל והנבראים הם עפר ואפר אם כך אזי אין ערךכל לשום דבר ואין כל יסודות היהדות מתרועעים, אסביר את דבריי:
כל אדם מגיע לעולם עם מעלות וחסרונות שניתנו לו מאת הבורא, בחלוף הזמן הוא מתוודע לאין ספור מאורעות שגם הם הוכתבו ע״י הבורא, מוחו של האדם פועל ומעבד את הנתונים בדיוק כפי שתוכנת ע״י הבורא, אפילו כח הרצון שבאדם הו מגיע בדיוק עד הנקודה שהבורא סימן… מיותר לציין שאפילו ההיגיון שכולם נשענים עליו כדי להוכיח שיש בורא וכדי להוכיח את כל יסודות האמונה גם הוא מופעל ע״י… הבורא!!! אנו כיצורים של הקב״ה אין לנו משלנו מאומה, ואם כך עולות מליוני שאלות, מה ערך יש לפעולותינו? אם בגלל שקיימתי מצווה אני זכאי לשכר? אני ירגיש נהמא דכיסופא אפילו אם אהיה משה רבינו… וכמו שתינוק שנשבה לבין העכו״ם פתור מכלום מכיוון שלא התוודע ליהדותו כך גם מי שכן התוודע לחינוך הכי חרדי שיש אם רצונותיו, כח הרצון שבו, מבנה החשיבה שלו וכו׳ יוליכו אותו אל מחוץ לדרכי התורה זכאי לפטור זה ומאותה הסיבה.
אין זו שאלה רק בבחירה חופשית ובשכר ועונש, זו שאלה על קטנות האדם הרבה יותר מאשר על גדולת הבורא!
כשהנני מגיע בתפילתי ל׳ותחזינה עיננו בשובך לציון ברחמים׳ המילים נעתקות מפי, מי אני ומה אני שתהיינה חשיבות להתיצבותי במעמד נורא הוד הלז? שאר הברכות הינם בעיקרן בקשה לתיקון כדי שנוכל לעובדו כראוי אך לאחר שתפקיד הבריאה הושלם, לשם מה זקוקים לי שם? (גם עכשיו אינני יודע למה ולמה זקוקים לי, בהתבסס בנאמר לעיל)
עצם זה שהתוודעתי לאתר אקשיבה (המדהים!!!) זה לא היה בהחלטתי, כמו כן העובדה שהנני מדבר עברית שוטף על אף שהנני חי בחו״ל זו קביעה שהבורא קבע, הדרך שבו מוחי פועל הוא זה שלקח אותי לתת את הצעד הזה לכתוב ולא להשאיר את השאלות בצד, אך גם את מוחי הוא יתברך בנה… וגם לאחר שאקבל תשובה מחכימה מכם עדיין מה תועלת תהיה בה הרי הוא סיבב את כל הסיבות שאתוודע לתשובה זו ואם כך למה מי שלא התוודע אליה וכתוצאה מכך התרחק, עלול לתת את הדין?
חושבני שחזרתי על שאלתי בנוסחאות שונות אבל פה בדיוק טמונה הבעיה, זה עניין שנוגע לכל צעד ושעל בחיים. שותף שלי בן אדם פרנואיד בעניין הפרנסה ואני לא, וכל פעם שהוא אומר לי ״אני מקנא באמונה שלך״ אני פשוט יוצא מהכלים, זה שהקב״ה ברא אותי או נתן בלב הורי לחנכני לכך שלא אפחד מכך כי הוא הנותן לחם לכל בשר לא עושה אותי בעל אמונה, ואפילו אם שותפי יעבוד קשה ויגיע לשקט הנפשי הזה האם לא דרבנו אותו מן השמים לכך שהוא יעבוד על זה? יתכן מאוד שהבורא שיתף אותנו יחדיו כדי שהוא ידבק מהאמונה שלי (?), מדוע הוא ייקרא בעל אמונה?
למשל: (אחרון, מבטיח…בע״ה) חדשיים נשמרנו ולא יצאנו מפתח הבית מחמת הפחד מהדבקות הווירוס, לאחמ״כ יצאנו לפי כל כללי הזהירות הראוים, רק התאווררות קטנה כדי לאגור כח להמשיך, והנה הפלא ופלא… נדבקנו… אז מה? זה שיצאנו לא היה בסדר? אבל את ההחלטה הזו אנחנו החלטנו עם מעבד הנתונים שהקב״ה התקין לנו, בדיוק אותו מח שאמר לנו חודשיים לא לצאת, מה אני לומד מכך? שחכמתו ית׳ גזרה שנידבק ולכן הכניס במוחנו את הרעיון לצאת, אבל אם כך שאלתו של בני שיח׳ היא בלתי נמנעת, מה מועילה השתדלות אם בכל אופן מה שהוא גזר יקרה בדיוק בזמן, במקום ובנסיבות שהוא החליט וגם עצם ההשתדלות הינה פועל יוצא ממכלול כל מה שנקרא ״אני״? (לא קשור לשאלת הידיעה בבחירת האדם שכבר דשו בה רבים)
סליחה על האריכות אבל מקווה שהדברים יובנו ואוכל לקבל תשובה המרגיעה את הנפש.

לקריאת התשובה >
אינטרנט

גיליתי את האינטרנט וזה שינה אותי ואת השאיפות שלי

שלום אני בת 19 מסיימת י"ג באחד הסמנרים הטובים בבני ברק אני נחשבת לבת טובה מאוד, כשהתחילה הקורונה נתנה לי שכנה את הסיסמא לרשת שלהם יש להם חסימה של נתיב מה אומר שהרשת אצלי פתוחה לגמרי ומאז התחלתי לגלוש בלילות

לקריאת התשובה >
חרדים

אדם יכול להיות טוב גם בלי לקיים מצוות?

יש אנשים חילונים, שלא מקיימים תורה ומצוות והם אנשים ממש מקסימים וטובים, אז אם כך, אדם יכול להיות טוב גם בלי לקיים מצוות?
ובהמשך לשאלה, האם יש בעולם טוב שהוא לא קשור לתורה ולמצוות?
והאם זה נחשב כפירה לומר שכן, יש טוב בעולם שהוא לא קשור לתורה ולמצוות?
האם אדם ביסודו הוא טוב?
ועוד שאלה אחרונה, האם אפשר להיות שווה משהו גם בלי לקיים את זה? (באופן תאורטי)

לקריאת התשובה >
אמונה

חבר שלי כועס על הקב"ה

מה לענות לחבר שכועס נורא על ה'. הוא עבר חיים לא קלים בכלל והוא אומר שלמרות שהוא השתדל והתפלל והתחנן לה', הוא לא נענה לתפילות שלו, לכן הוא נורא כועס וממורמר וטוען "אם הוא לא עושה מה שאני רוצה, אני

לקריאת התשובה >
פופאפ צ'אט
דילוג לתוכן