כל השאלות

עמוד 159

מחשבות אובססיביות בעניין שמירת הברית

עד השנה האחרונה היה לי טוב עם זה הייתי אדם מאד שמח ומאד מאושר מאד מחובר לרוחניות, התחלתי לשמוע שיעורי תורה ולקרוא ספרים של הרב שלום הרוש.
לפני שנה קראתי את הספר בריתי שלום שמדבר על שמירת העניים ושמירת הברית ומאז השתנו לי החיים בצורה קשה ורצינית ועצובה מאד. כמה חודשים אחרי שקראתי את הספר נפטרה לי דודה שהייתה צעירה קבלתי את הדבר בצורה קשה מאד כי היינו ממש כמו אחים גדלנו באותו הבית וכל הזמן היינו בקשר, אבל זאת לא הבעיה.
עם הזמן התחילו לי כל מיני מחשבות על זה שאני לא שומר מספיק על הברית ואולי בגלל זה היא נפטרה ואז התחלתי לחשוב גם על הקשיי פרנסה שיש לאבא שלי ואמרתי לכנראה שזה בגלל שאני לא שומר מספיק את הברית, אז התחלתי לחקור את הנושא והבנתי שצריך ללמוד יותר תורה אז התחלתי ללמוד יותר תורה חוק לישראל ויותר שיעורים. אם הזמן ראיתי שזה לא עוזר לי ואני כל הזמן נופל בברית יותר ויותר המחשבה שלי הפכה להיות כפייתית לעניין הברית בהתחלה הכל היה טוב אבל אז באה לי המחשבה שאני לא שומר את העניים מספיק אז ניסיתי להתחיל לשמור את העניים אבל מה שלא עשיתי לא הצלחתי לשמור את העניים ובגלל שכל הזמן המחשבה הזאת היית אצלי התחלתי להיכנס ללחץ בגלל שאני כל הזמן רוצה לא לפגום וכל היום הראש שלי עסוק באיך אני שומר על עצמי. פתאום התחתי להרגיש שאני לא יכול לצאת יותר מהבית, לא יכול ללכת לארועים, לא יכול לשבת עם חברים, לא יכול לשבת עם המשפחה בשבתות, מפחד ללכת לבית כנסת, מפחד לצאת מהבית, מפחד ללכת לסופר כי כל דבר שמזכיר לי אישה ישר מעלה בי עירעורים וישר אני מנסה להלחם בזה וזה הכניס אותי לדכאון ויאוש. לפני כמה חודשים התחלתי כבר להכנס להתקפי חרדה. המחשבה שאני לא מצליח לשמור את העיניים ולכן לא יכול לצאת מהבית כי כל דבר מעלה לי עירעורים ומזכיר לי את השיעורי מוסר שהייתי שומע.. היום אני מפחד לצאת מהבית מפחד ללכת לכל מקום קשה לי לתפקד ואני גם נופל יותר כי כל הזמן הראש לי במחשבה הזאת על איך אני לא פוגם בברית ועל זה שמחכה לי גהנום ועל זה שאני פוגם בכל התורה, אני במצב מיואש ממש אני מפחד לפגום ולכן לא מסוגל לתפקד אני מפחד מהעונש שיהיה לי העניין הוא שלפני כמה זמן הבחנו אותי כסובל מהפרעה טורדנית כפייתית ocd והיא סובבת לי סביב הדת וסביב הנושא של שמירת העניים ושמירת הברית. הראש לי כל היום עסוק בבעיה הזאת ואני כל היום בחרדות ופחדים, מהרגע שאני קם בבוקר אני מתחיל לחשב לעצמי איך אני שומר על העניים ועל זה שאני לא יפול בברית. אני לא מרוכז בשיעורים לא מסוגל לשמוע שיעורי תורה אני בקושי יכול להתפלל כי כל דבר מזכיר לי את זה, העניין הוא שגם אני לא מסוגל באמת לשמור על העניים כל מקום שאני הולך הפחד מזה שאולי אני יראה מישהי או משהו שתעורר בי את היצר מפחיד אותי ובגלל זה אני חייב להסתכל ולבדוק את עצמי.

לקריאת התשובה >

גיל ההתבגרות של הבנות שלי

איך להגיע אל תוך הנער/ה בגיל ההתבגרות שפתאום משום מקום טוען שאמא שלו עושה הפליות בין האחים איך אני אמורה להגיב ולטפל בנושא ולמה תמיד אני רואה את עצמי (אמא)משתקפת בהן רואה את מה שעברתי בנסיון שהם עוברות כיום תודה רבה

לקריאת התשובה >

התנגשות בין המצוות לזוגיות

מאז ומתמיד אנחנו בית שומר כשרות ודברים בסיסים, אך מעולם לא שמרנו לצערי שבת. לאחרונה אני מרגיש צורך לחזור לשורשים ולהתחזק, מניח תפילין כל יום ומשתדל לשמור את השבת במלואה, וכמובן לא לנסוע בשבת.
תהליך זה התפתח בחודשיים האחרונים, והוא ממש קשה לאור העובדה שאשתי ממש מתנגדת לכך, ואף מאיימת להתגרש מהסיבה שהיא לא ערוכה לחיים כאלו, והיא רוצה לבלות ולצאת לחו"ל, ומעכשיו זה לא יתאפשר בגלל מגבלות הדת.
מיותר לציין שניסיתי להסביר בכל דרך שזו הדרך הנכונה כיהודי, ויום 1 בשבוע לא יזיק אם היא תניח במקום לעבוד קשה ולרוץ בחיפוש בילויים.
המצב הגיע לרמה שבלתי אפשרי לתקשר אתה, ואני חושש שזה יכול להביא לפיצוץ ביחסים בינינו.
יש לי 2 ילדים בוגרים, הבן יותר נוטה אלי ולדת והבת יותר קרובה לאמא.

מה עושים במצב כזה? האם הזוגיות קודמת לשבת? זו שאלה קשה מידיי עבורי?

לקריאת התשובה >

איך אני מוציאה אותו מהראש?

אני בת 18 והתחלתי לחשוב על שידוכים אבל יש בעיה כיוון שיש לי רגש מאד גדול לבחור שהכרתי ואני מרגישה שאני לא יכולה להפגש עם בחורים כי כל הזמן רק הוא בראש שלי ואני מרגישה תקועה
אשמח לתשובה,תודה

לקריאת התשובה >
כללי

כדאי לי ללכת לפסיכולוגית חילונית?

שלום, אני בחורה חרדית ולומדת באחד הסמינרים הגדולים.בשנה האחרונה אני בטיפול אצל פסיכולוגית חילונית עקב מריבות קשות בין הורי שגרמו לי לדיכאון שלא הצלחתי לצאת ממנו בעצמי ונזקקתי לעזרה. אני מרגישה שהטיפול הוא טוב אבל לפעמים יש לי יסורי מצפון:

לקריאת התשובה >

למה חייב להיות רוע בעולם?!

אני פשוט משתגע – למה חייב להיות רוע בעולם?!
למה חייבים להיות אנשים שמתנהגים מגעיל אחד לשני?
למה יש אנשים כופרים שמפרסמים באינטרנט דברי כפירה ותועבה?
למה גם בי – בתוכי – יש את יצר הרע שמונע ממני לעשות את הדברים שאני יודע שהם נכונים אבל הוא מגביל אותי לעשות אותם?

למה עכשיו אני קיבלתי יום חופש ובמקום ללמוד תורה כמו שאני יודע שצריך ואני רוצה אני שורף את כל הזמן שלי על המחשב (ח"ו לא רואה דברים לא צנועים, אבל זה ביטול תורה וזה לא פחות גרוע!)

לפעמים אני שואל את עצמי למה ה' ברא אותי בכלל, אני לא מסוגל להתמודד עם הרוע שנמצא בעולם!
למה חייב להיות רוע בעולם?!

לקריאת התשובה >

עברתי התדרדרות קשה-אפשר לצאת מזה?

שנים הייתי שקועה בבוץ ב"ה כעת גדלתי אני בת 22 לומדת עבודה סוציאלית ומנסה לשקם את חיי. אני רוצה להיות שומרת מצוות אבל מסוג שונה מבית הורי שאני מרגישה ש-לי זה לא מתאים הדרך הזו.

אבל איך אני מוצאת עכשיו שידוך? יש לי רתיעה מגברים בגלל מה שעברתי אבל בסופו של דבר כן הייתי רוצה להקים בית טוב וחם

רק שאין לי ממש הצעות כמו שיש לאחים שלי ואיך אני אמורה למצוא בחור בצורה כזו?

מה אני צריכה לעשות כדי להגיע לשלב הזה?

לקריאת התשובה >
דיכאון

אוכל לזכות בבחור מצוין ללא כסף?

התברר לי שכדי לקבל את מה שאני מבקשת, לא צריך הרבה, מעבר לסכום מינימלי של מאות אלפי שקלים. וכל מי שמעורב קצת בנושא יודע שזו ממש ממש לא הגזמה. ואם עד עכשיו חשבתי שהמעלות האישיות שלי יספיקו, הבנתי שזה לא כל כך הנושא. ויותר מכך, בחור מישיבה טובה שלא דורש, מומלץ לבדוק מה הסיבה להתנהגות המוזרה הזו.
מאחר ולהורים שלי אין את מאות אלפי השקלים הנדרשים, אני נמצאת בסיטואציה שאם להישיר אליה מבט, היא מלחיצה ומפחידה עד למאוד. לאחר מחשבה והתלבטות החלטתי שכרגע חשוב לי מאוד שהבחור יקדיש את חייו לתורה, לפחות בתחילת שנות הנישואין, עד שיתאפשר הדבר. אבל מאחר וההורים שלי לא יכולים לשלם, מציעים לי בחורים מגוונים, שביני לבינם קיים מכנה משותף עיקרי של "לא דורשים", ובמקום שאת תקופת הבחירה המאוד משמעותית הזו תעסיק השאלה מי הבחור שאיתו יחד נתעלה ונצמח, מעסיקה השאלה מי הבחור שיואיל לוותר על הכסף, וזה כבר הופך ליתרון עצום.
ולא, אני לא מחפשת בחור שעושה כרגע דברים נוספים מעבר ללימוד התורה.
ולמרות שאני זמן מועט יחסית בשידוכים (מספר חודשים), ברוך ה', הלחץ והחרדה שלי הם עצומים. ואני, כמו רוב בני ובנות ישראל, מכירה, אמנם לא מקרוב, רווקים מבוגרים ומתבגרים, ועצם ההיכרות לא מוסיפה הרבה עידוד או ביטחון…
רציתי לדעת האם בחורה שמחפשת בסך הכל בחור צדיק וירא שמים, שלפחות את תחילת שנות חייו מקדיש לתורה בלבד, צריכה לשלם על כך טבין ותקילין, ומה עושה בחורה שלהוריה אין, פשוט אין, את הכסף לשלם??

לקריאת התשובה >
לימוד תורה

ראש הישיבה שלי מתנהג לא יפה

חברים שלי התחילו לזלזל בראש הישיבה שלנו, והם מספרים עליו דברים לא נעימים,
בהתחלה לא האמנתי בכלל והייתי מתרחק כשדיברו על הנושאים האלה.
אבל עם הזמן גם אני התחלתי לשים לב שמשהו לא חלק אצלו.
הבעיה היא שאני לא יכול לעבור ישיבה כי אבא שלי לא יתן לי,
ומצד שני זה מציק לי אני מרגיש כאילו אני לומד לחינם כי אני אגדל בצורה עקומה אם הראש ישיבה מתנהג בצורה כזו (הוא מתנהג בכוחנות ודורש כבוד כל הזמן)
לאחרונה אני לא נכנס לשיחות שלו ואחרי כמה פעמים הוא שם לב והוא קרא לי ולא ידעתי מה לומר לו.
אז עכשיו אני חייב להיכנס אבל זה מציק לי ואבא שלי לא יבין ולא יאמין הוא מאוד מעריך אותו.

לקריאת התשובה >

מי אמר שהנישואין שלי יצליחו?

ההורים שלי לוחצים עלי שאשמע שידוכים ואפגש ואני דוחה אותם עם תירוצים שונים שזה מוקדם מידי וטוב לי להיות רווק. ולאן יש לי למהר וכו'
אבל מה שהם לא מבינים שאני דיי מפחד לגשת לעניין בגלל ששניים מחברי הטובים עברו גירושין תקופה קצרה לאחר החתונה ואני חושב לעצמי מי יכול להיות בטוח שלי זה לא יקרה (תכלס אין שום הבדל ביני לבינם ששנינו לא נשואים ואני לא עברתי את המשבר הזה). מצד אחד אני רוצה להתחתן כי בינינו מי לא רוצה? ומצד שני המחשבות על גירושין והצער שבדבר גורמים לי ללחץ שבנתיים לא בא לי זוגיות וכו'

לקריאת התשובה >
פופאפ צ'אט
דילוג לתוכן