כל השאלות

עמוד 154

נאמנות בנישואין

יש לי שאלה שמציקה לי מאוד: איזה עונש מקבל לפני דין תורה גבר שאינו נאמן לאשתו? בתורה כתוב רק על האישה , ואילו הגבר הבוגד אינו מוזכר. אשמח אם תפרטו לי על העונש של הגבר ושל האישה.

לקריאת התשובה >

יש בחירה אם הכל ידוע מראש?

אם רשום בתורה שאדם הראשון יחטא והתורה הייתה תתקע דורות לפני בריאת העולם איפה הזכות בחירה ואם רשום שיעקב צדיק ועשו רשע איפה הזכות בחירה ? זה רשום בתורה ..התורה לא יכולה להשתנות! אז איך היה זכות בחירה ..? וכמו כן אם עלינו אם הקב"ה כבר יודע הכל מראש .. וידוע שהקב"ה בודאי לא טועה איך יש זכות בחירה ?

לקריאת התשובה >

איך עובד עולם השידוכים בציבור חרדי?

אנו חרדים חוזרים בתשובה. לא בקשר עם קרובי\רחוקי משפחה חלונים בכלל ואין לנו שום חבר חילוני. הבן נ"י חרדי מגיל צעיר מאוד היום בגיל 19 , בחור חרוץ ומצליח מאוד לומד בישיבה ועושה חייל בלימודו. אני ובעלי חרדים עובדים, אך במשרה

לקריאת התשובה >

מחפשת תוכן לתת לבת המצווה שלי

הבת הבכורה שלי תהיה בקרוב בת מצוה,
אני רוצה למלא אותה בתוכן מתאים ושמחה לקראת ההגעה למצוות ואני לא ממש יודעת איך להעביר לה איך ללמד אותה על עוד מצוות ואיך לרגש אותה מהמעבר עצמו ולאו דווקא מהחגיגה שסביב, שהשנה הזו תהיה לה מליאה בתוכן מתאים שילווה אותה הלאה.
אני עצמי בתקופה של ירידה ברוחניות לא כלפי חוץ ולא במזיד, אבל לא כל כך פנויה נפשית להתחברות לה' ולמצוות שונות ולשמחה בכלל.
אני מעוניינת שהבת שלי תספוג את התקופה הזו את השמחה שבקיום המצוות והשמחה והחיבור לה', שלא כמו מה שאני כרגע שאני כרגע די יבשה בזה (מתוך ידיעה שהתקופה הזו תעבור ודווקא נעלה ממנה הרבה יותר)
הייתי שמחה אם תוכלו לתת לי רעיונות או אולי ספרים או דברים או עיצות שעזרו או יכולים לעזור לי
ואולי גם על הדרך לקרב אותנו אחת אל השנייה.
תודה!

לקריאת התשובה >

דורש לדעת את האמת

ש לי הרבה ספקות ושאלות. אני מגיע למצבים שאני רוצה להוריד את הכיפה ולחיות חיים חילוניים. תמיד יש את המצפון הזה שבמהלך השנים הדת מחדירה באדם.
אם זה לקום בבוקר לתפילה, לפספס תפילין, לשמור נגיעה,שמירת הברית וכו'.
עצם קיומו של המצפון הזה לא מוכיח שהאדם רוצה להתקרב לה' או כל טענה אחרת. זה רק מחזק את זה שאם אדם מתרגל למשהו הרבה שנים אז אם הוא יפסיק את זה הוא ירגיש רע.במילה אחת- מצפון.
זה כמו שירגילו ילד משהוא קטן לשמור נניח שבת ויום רביעי ואז בגיל מאוחר יוצר הוא ירצה לחלל את יום רביעי נניח אז הוא יפחד או יהיה לו קשה מאוד לחלל בפעם הראשונה את יום" רביעי" כי חירטטו לו במהלך השנים
אולי הכל חארטה?
יש בי צד שמאמין באלוקים אבל לא בטוח שכל מה שכתוב בתורה זה אמת. ישנם הרבה סתירות בתורה , כפילויות ועוד ..
אני חושב שלאלוקים לא אכפת אם אני עובר על מלאכת בורר בשבת או אני חותך נייר בשבת.
פשוט צריך להיות אדם טוב ומוסרי. כמעט כל ההלכות נראות בעניי הגזמה אחת גדולה.
מה שגם יש הרבה דעות וכל אחד אומר משהו אחר.

בעניין אחר, זה שאני לומד תורה- גמרא- איך זה משפיע על עם ישראל? מה הקשר בניהם? אני לא מאמין שזה שאני לומד באמת שומר עלינו. תראו מה קרה בשבועות האחרונים במדינה.. אם כבר אפשר לומר שזה משפר את המוסריות של האדם..
אם התורה ואלוקים זה האמת אני אשמח להדרכה מהתחלה, מהוכחות לקיומו של הקבה ועד למה צריך לקיים ולחיות כל חיי חיי תורה.

לקריאת התשובה >

בשביל מה אלוקים ברא את העולם?

אם הקב״ה כל יכול מדוע אנו צריכים לעשות דברים למענו?
ובכלל אם אומרים שתפקיד עם ישראל בעולם זה להפיץ את שמו של הקב״ה בעולם אז זה סתם מעגל סתמי כי למה הקב״ה בכלל ברא את העולם אם כל מה שאנחנו עושים זה להפיץ את שמו… היה חסר לו תשומת לב?

לקריאת התשובה >

הוא רוצה להתארס-אני עוד חוששת!

נפגשנו מעל 10 פעמים והוא עבר את מבחן העמידה בלחצים והנדיבות… גם המשפחה שלי ראתה אותו והם מאד מרוצים אבל אני מאד חוששת כאילו יש משהו שפספסתי ואולי לא שמתי לב אליו אני מעט תמימה ולא מבינה בדברים האלה.. חוצמזה יש לי חששות נוראיות להתחתן ולהכנס למחויבות של דירה וילדים וכו'…. והוא מבחינתו שנסגור ואנחנו מתאימים וכו אני יודעת שלהתחתן זה לא משחק וזה רציני וצריך לתת ולוותר כל הזמן השאלה איך אני יודעת שאני באמת מוכנה ובשלה להתחתן? והאם יש עוד משהו שאני צריכה לבדוק אצלו???? אשמח לתשובה…

לקריאת התשובה >

האם בנות סמינר רוצות רק אברך?

יש לי שאיפות גם בתחום הרוחני וגם הגשמי , ואני לא יודע איזה סגנון של בחורה לחפש כי אני רוצה בחורה שתשמור על צניעות ועל היצמדות לדרך התורה כמה שאפשר ,שזה עונה להגדרה של בת סמינר קלאסית מצד שני הן רוצות אברך ולי זה לא מתאים , אז אני לא יודע איך לשווק את עצמי נכון וגם איזה סגנון דתי לחפש שיקבל אותי ויבין אותי ויעריך את היכולות שלי , אז איך אני מתקדם ?

לקריאת התשובה >

אני צריך להאמין ביהדות רק בגלל שאני יהודי?

אם להיות כנים אז מבחינה תאורתית אין שום הוכחה מדעית ואמפירית ליהדות ולשום דת אחרת (גם אם יש הוכחות הן לא אמפיריות והן ניתנות להפרכה). תסכימו איתי שהדת נשענית רק על דבר אחד: אמונה.
וכמובן שאין להרהר בדברי "כפירה" ומי שעושה זאת מוטב שיתרכז בתורה ובמצוות וזה "יעבור" לו (שטיפת מח?).
עכשיו בא נניח שנולדתי בדת אחרת למשל הדת נוצרית ואבא שלי נוצרי אך אימי יהודיה מה שמכניס אותי לקוחנפליקט המפורסם שלפי הנצרות אני נוצרי ולפי הדת אני יהודי. אז מה תגידו על סיטואציה כזאת? הרי מן הסתם ברור לכם שלמרות שכל הכמרים יגידו לי שאני אשב בכנסיה בשקט וילמד (עד שהרהורי הכפירה "יעברו" לי) עלי להתעקש ולהתווכח איתם עד שהגיע אל ה"אמת" והבין שאני שייך ליהדות לא? . מה דעתכם על הפוך? למה אם אני יהודי אני לא יכול להפוך את הכל להתווכח עם רבנים! לא להסכים איתם וללכת עם ה"אמת הפנימית" שלי? אתם בטח אומרים לעצמכם "כן, ההבדל הוא שאנחנו באמת הדת האמיתית".. אז לא. כולם חושבים ככה. ילד שנולד לתוך דת תמיד יחשוב שהדת שלו הכי נכונה בעולם.. יש המון דתות ומליארדי אנשים שמאמינים שהדת שלהם היא האמת ויןדעים מה? חלקם הגדול בחיים לא יצא לבדוק את העובדות. אז בואו נניח שאני ה"ספק נוצרי" שדיברנו עליו קודם, למה ברור לכם שאני צריך ללכת ולחקור ולא להאמין לכמרים וכשמדובר במקרה הפוך לעולם לא יעלה בדעתכם להציע את זה? כי אנחנו האמת? מי אמר לכם? הרי כולם חושבים כך ולאף אחד אין הוכחה אמפירית ואמיתית, כי אם הייתה אחת כזאת לא היה נשארות שום דתות אחרות בעולם וכולם היו מסתכלים על האמת הברורה ונאלצים להסכים איתה אבל זהו שאין..
יודעים מה הכי גרוע? שאפילו אל המידע על הדתות האחרות אני מקבלים דרך הדת שלנו שמכינה אותנו מראש למצב שנפזול לעבר דתות אחרות ודואגת להשמיץ אותם ולספר לנו אל תכונותיהם הבהמיות והנוראיות שפחותות מהרבה מאיתנו – האנשים הנעלים..
איך אתם מצפים להיות כנים עם עצכם עם כח הפרספקטיבה שלכם על דתות הגיע אליכם דרך הדת שלכם?
אני מקווה שאתם מבינים את כוונתי..אנחנו נמצאים באיזה פרדוקס שבו כל אדם שנולד מחיוב להאמין בדת או באמונות שאיתם הוא נולד ולנסות לחשוב אחרת זה אפיחו עבירה.. אז איך מצופה מאנשים למצוא את האמת? הרי יש כל כך נרבה דתות וכוחן בטוחות שהן אמת לאמיתה וטורחות לספר למאמנים שלהם גן למה הדתות האחרות הן שקר מוחלט..
טוב נראלי כבר חפרתי אבל בטח הבנתם את העיקרון.
עכשיו תעשו לי טובה קטנה. כשאתם עונים תחסכו ממני עובדת שלא ניתנות להוכחה ברורה ומוחשית כי אחרת אתם משאירים אותי בתוך הפרדוקס.

לקריאת התשובה >

למה יש הבדל בין בנים לבנות?

מאוד מפריע לי שהבנים נחשבים יותר למשל בברכות השחר שהבנים אומרים "שלא עשני אישה"והבנות אומרות "שעשני כרצונו" מרגיש לי שהבנים מתגאים במי שהם והבנות נמצאות בצד מתכסות וחושבות למה לא נולדתי גבר?!
ועוד דבר שבצניעות זה מאוד בולט בציבור שלנו שיותר מקפידים עם בנות על זה והבנים זה כאילו סוג של מנהג, אין להם בעיה להסתובב בלבוש קצר ממש.

עוד דוגמא לסיום : איזה מין בן עוזר בהורדת הכלים מהשולחן ושטיפתם ?! ולמה זה?! כמובן כי הבנות צריכות לתת לבנים את ההרגשה שאנחנו השפחות שלכן ונראה לי זה מראה בקיצוניות את ההפרדה!

לקריאת התשובה >
דילוג לתוכן