כל השאלות

עמוד 152

קרבה לה' מתאפשרת רק ע"י תורה?

אני רוצה שהבית העתידי שלי יהיה מושתת על אמת וקרבה לה'. ואני שואלת את עצמי האם קרבה מיוחדת לה', וחיים מרוממים על כל צעד ושעל מתאפשרים ע"י רק תורה.
כי נכון שאם לא תהיה ברירה אני רוצה שבעלי יצא לפרנס, ואני בעצמי גם עושה השתדלות שלא נזדקק לכך. אבל אני שואלת את עצמי האם בעל שלומד תורה באמת, עם רצון, יכולת ומסוגלות, גורם לבית כולו להיות קודש לה'. כי עם כל הכבוד, למרות שבביתי יראת השמים נושבת באוויר, עדיין יש דגש, שיחה ועניין גדול גם בענייני חולין. וקשה לי לאבחן על מה מדברים יותר.
לפעמים אני חושבת שהנכון הוא בית שתהיה בו רק תורה (כמובן, כמה שיתאפשר מבחינה כלכלית), ולפעמים אני רוצה שבעלי יעבוד מיד (מה גם שאני באמצע לימודי כרגע, ואין מי שיוכל לפרנס באופן טבעי אם הוא ילמד). וכל מה שאבחר – אני חושבת שזוהי תוצאה של שטיפת מוח כזו או אחרת…
ושלא לדבר על החששות המתלווים, להתקשות חלילה במציאת האדם הספציפי ביותר שאני מחפשת, (אחרי שאדע מה אני מחפשת…) והאם הוא בכלל קיים.

לקריאת התשובה >

שאלה על אמינות התורה

האמונה בתורה מתבססת על המסורת בקיומו של מעמד הר סיני שבו התגלה אלוהים לכל העם ונתן בידיהם את התורה שבכתב ואת התורה שבע"פ, מאז, התורה וזכר האירוע עברו במסורת מאב לבנו. העניין הוא שבספרות חז"ל מוזכרים מקרים בהם נשתכחה התורה או חלקים ממנה מישראל עד שנמצאה מחדש או שחכם כלשהו לימדה מחדש

לקריאת התשובה >

ההשכלה שלי תפריע בשידוכים?

לאחרונה התחלתי לחשוב על מצב השידוכים שלי ומכיוון שאני סטודנטית מאוד קשה לי למצוא בחור חרדי ירא שמים. אני לומדת במכללה ועובדת בסביבה חילונית וזה מיד שם אותי ב"סוג ב". האם לדעתך כדאי לי לעזוב את העבודה/לימודים או "לשקר" על כך בשידוכים כדי שאני אצליח להתחתן?

לקריאת התשובה >

כדאי לי להתחיל כבר שידוכים?

לאחרונה יש לי חשק עז להקים בית ולהתחתן. אני לא יודעת איך להסביר את זה… אני מרגישה שאני מוכנה לזה ככ וממש בא לי כבר 'למצוא את האחד' . אני יודעת שזה לא ככה וצריך לצאת לשידוכים והכל ואני קצת חוששת מזה .. מלצאת לפגישה שבוחנים אותך והכל רשמי .. מה גם שאני התחלתי לימודי תואר , אבל ממש לא מעניין אותי כלום אני מרגישה שאני רוצה להקים להשם בית קדוש ולהמשיך בע"ה להתחזק עם בעלי יחד.
אני מרגישה כל כך מתוסבכת. אני חייבת לחזק בי את הבטחון של לא לפחד.. קשה לי לתת אמון באנשים.. מה אני אמורה לעשות ? איך לסדר את המחשבות בראש איך לנהוג ?

לקריאת התשובה >

להתלבש צנוע זה להראות פחות יפה??

אני בחורה שאוהבת יופי. כן. מה לעשות. מעניין אותי אופנה, מעניין אותי להראות טוב ויפה. אין לי שום עניין לגרום לאף אחד שום מחשבות זרות וכד', אבל אני לא חושבת שאני צריכה להראות פחות טוב בגלל שאני צנועה. ומה לעשות שהיום רוב הבגדים הצנועים הם פחות יפים. ובכלל, נוצרה מן הרגשה כזו שאם זה מאוד יפה ונראה טוב וכו', אז זה כבר לא מספיק צנוע.
באמת יש עניין להתלבש לא יפה? להראות פחות טוב? ומה יכולה לעשות בחורה שבאמת רוצה לעשות את רצון ה', אבל עם זאת רוצה גם להראות טוב, ולא להרגיש פחותה מנשים ונערות בנות גילה שמתלבשות בצורה יפה, למרות שממש לא צנועה?!

לקריאת התשובה >

קושי בשמירת ההלכה-לבנים

אני תמה על התורה הקדושה שניתנה לבני אדם ולא למלאכים, איך יתכן לצוות על דבר כזה שאינו בר השגה, אין אחד שלא עבר על הלכה זאת מעולם גם בקרב צדיקים גדולים, ע"כ מבחינת מנהגו של עולם.
ומבחנת הרעיון מאחורי ההלכה הוא: מפני שזה דומה לרצח כשהאדם שופך לחינם ולא במקום הנכון לצורך פו"ר.
אבל ! האדם נתקל לעיתים תכופות בקרי לילה שבלאו הכי הכל יוצא לבטלה ובצורה מצערת הרבה יותר.
אז… אם זה אסור-איך אדם יכול/מחויב לקיים את "כל התורה" בעוד יש הלכה חמורה המונעת ממנו לעמוד ברף?
ואם זה מותר-איך האדם יכול לחיות עם פגם כה גדול באמונה שדברי חז"ל דור אחר דור בענין זה טעות גמורה?
היצר הרע נלחם בי פנים ואחור להדיחני משמירת מצוות. אני מתבייש לדון על כך עם הסביבה שלי כי זה נושא בעייתי שיכול לקלקל את האוירה בסביבה כי נצטרך להמשיך לחיות בכבוד אחד עם השני.

לקריאת התשובה >

מפחדת להתחייב ולהקים בית

וויתור על חופש שלי ולהפוך למחוייבת אחרי מירוץ החיים עמוסים בשיגרה של עבודה.בית.ילדים…ועמסת החיי היומים בתור אמא ואישה…
כל זה מפחיד אותי נורא..שלפעמים אני בורחת מזה כמו מאש..וכל קשר שמתחיל אני מסיימת לפני שיווצר משו עמוק…מה עושים עם זה?!

לקריאת התשובה >

המשפחה שלי נגד אישתי

מהיום שהכרנו אמא שלי הייתה נגד והייתה מנסה לשכנע אותי שהיא לא בשבילי וכו, והסיתה את כל המשפחה נגד אישתי וממציאה כל מי סיפורים עליה . אחותי שאני כל כך אוהב נכנסה עם אישתי לריב שהיא יצרה ואמא שלי כמובן הגנה עליה ונזפה באישתי שהיא אשמה ומטיפה לה כל הזמן ופוגעת ,אישתי לא יכלה כבר ואמרה את דעתה לאמא שלי עליה בצורה מנומסת, ואמא שלי אף פעם לא תודה שטעתה או תתתנצל וזה הגיע לריב של צעקות ואישתי גירשה אותה מהבית ואני בכל הסיפור ישבתי בצד בזמן שאישתי נפגעת מילולית ולא דיברתי ויצאתי על אמא שלי , אין לי אומץ לענות להורים שלי וזה מתסכל אותי הם תמיד חושבים שהם צודקים והם לא ותמיד פוגעים ואני שותק ולא מצליח לפרוץ החוצה את כל מה שיש לי לומר .אישתי מאוד כועסת עליי כי לא הגנתי עלייה מאימי ואחותי שמשמיצה אותה ופוגעת בי דרך המילים שלה. עניתי לאחותי בהודעה אמנם לא תוקפנית אבל הבינה, והמשפחה שלי חושבים שאני פתי ומטומטם שאישתי מסובבת אותי ואני הכי מלך בבית אישתי עושה הכל למעני. כל כך מרגיז שמהצד רואים דברים שלא נכונים וככה מעבירים בין כל המשפחה וכל זה כי אף פעם לא אמרתי למשפחה את מה שיושב לי בלב ועדיין קשה לי ואישתי פגועה מה אני עושה?

לקריאת התשובה >

למה יש הרבה כשרויות?

אינני מבין מה הצורך בריבוי גופי כשרות, כולל סוגים שונים ומשונים. מנסים לכבס את זה בהידורים כאלה ואחרים, אבל בתכל'ס נדמה כי הכל כסף: לוקחים חומרות והופכים אותן לסטנדרט כדי שאנחנו, התמימים, נאמין לזה. ועוד יותר: זה נעשה בגיבוי של חכמי ישראל! איפה ההגינות? ההתנהלות משניאה את הדת על הציבור – זו כפיה דתית! אשמח לתשובה.

לקריאת התשובה >
דילוג לתוכן