כל השאלות

עמוד 0
רבנים

האם אוכל לבחור באתר אקשיבה כרב?

אני רואה כי אני מחלק את שאלותי לשניים, את השאלות הפשוטות וההלכתיות אני שואל את מורה ההוראה בבית הכנסת שלי, אולם את השאלות האחרות, שאלות בדברים שהצנעה יפה להם, שאלות של התמודדויות, השקפה ושאלות דומות, אני בוחר לשאול באתרי אינטרנט כמו אתר אקשיבה ואתרים דומים.

אני מוצא שדבר זה נוח לי, שכן אני שואל השאלה בפתיחות יתר, מתוך ידיעה שאני מגן על אנונימיותי, ונמנע ממבוכה לו הייתי שואל פנים בפנים.

אך חשבתי שאולי אני צריך לחשוב על כך שוב, שכן אחר הכל זהו אתר אינטרנט, וכמו אתר זה ישנם אתרים נוספים רבים, וסגנונם שונה זה מזה, וכן באתר זה סגנונו שונה ממשיב אחד לאחר, כך שמצאתי שאם תשובה מסויימת לא נוחה לי, אני פשוט פונה לרב אחר, או לאתר אחר כך שאני מוצא תשובה אחרת שנוחה לי יותר.

לא נראה לי שדרך זו נכונה, וכבר אמרו חכמים עשה לך רב, ולא שתלך פעם לבית שמאי ופעם לבית הלל, אלא רב אחד שממנו תקבל ההשפעה ולא לחפש כל פעם רב אחר שיקיל בעניין.

כמו כן, האם אני צריך אכן למצוא דמות אנושית וקרובה שאוכל לשוחח ו

לקריאת התשובה >
תפילה

קשה לי מאד להתפלל, להתייאש?

אני בת 19 ומנסה כבר כמה שנים לקבל עלי להתפלל תפילת שחרית ומאד מאד קשה לי לעשות את זה, אפילו תפילה מקוצרררררת… ולא בגלל שקשה לי הקשר עם ה' וכו' אלא בגלל שארוך לי ומעצבן ואי אפשר לדבר באמצע… ולוידת

לקריאת התשובה >
עשר שאלות על היהדות | הקדמה לספר הזוהר | בעל הסולם
עבודת השם

תשובה אמיתית בעשרת ימי תשובה איך?

השאלה שלי היא בקשר לעשרת ימי תשובה, שאומרים שיש את השלבים של התשובה חרטה ווידוי… וקבלה לעתיד. הרי יש לצערנו כ"כ הרבה חטאים שגם את חלקם אנו לא תמיד זוכרים וגם יש את העניין של קבלה לעתיד שלא לשוב עוד על החטא וכו' השאלה איך אפשר לקבל לעתיד הרי זה כ"כ הרבה חטאים שהרי יכול להיות ואפילו בטוח שיחזרו על החטאים (אפילו בשוגג) אז איך אפשר לקבל לעתיד משהו שאי אפשר לעמוד בו, בקיצור כל העניין הזה של התשובה תמיד נראה לי כללי מידי אף פעם לא הצלחתי להבין לעומק איך זה עובד והאם זה על חטאים ספציפיים או משהו כללי על כל החטאים שבערך זוכרים…
ואיך בדיוק עושים את זה אם אפשר לקבל דוגמא מפורטת… לא רק משהו כללי כי את הלכות תשובה לרמב"ן כבר למדתי אבל איך ליישם זה עדיין לא ברור לי.
תודה רבה מראש.

לקריאת התשובה >
עבודת השם

שקרן!!! על מי אתה עובד???

בשנים האחרונות התפתחה אצלי שנאה לכל התקופה הזאת שמתחילה בר״ח אלול ונגמרת במוצאי יום כיפור ובפרט ליום כיפור.
הכל התחיל בשנה אחת בליל יום כיפור ישבתי ואמרתי תפילה זכה כשלפתע קול פנימי צחק עליי ואמר לי על מי אתה עובד? הרי אתה לא באמת הולך להשתנות מה אתה עובד על הקב״ה??? פתאום קלטתי שאני בעצם לא חוזר בתשובה בכלל כי את ההרגלים הישנים קשה לי להפסיק אז נכון שאני לא כל כך מתדרדר אבל עדיין אני תקוע באותו מצב מדשדש באותו מקום מה אומר לך משיב יקר יש דעה בגמ׳ שאומרת שיום כיפור לא מכפר לאלה שאינם שבים ומאז השנאה שלי ליום הזה הלכה והעמיקה כי פתאום הבנתי שבעצם אני לא משתפר ויום כיפור זה עוד יום בלוח שנה שצריך לעבור ואם הייתי יכול סביר להניח הייתי מבטל אותו… בשנה שעברה (יום כיפור תש״פ) כמעט נכשלתי בעבירה ביום כיפור ומאז התסכול שלי מהיום הזה גובר עכשיו אנחנו עומדים בערב ר״ה, לא רחוק כל כך, ואיני יודע מה לעשות.
אשמח להכוונה בהירה בעניין עדיף לפני ראש השנה.

לקריאת התשובה >
משקיעים בך! אקשיבה ייעוץ ומענה דיסקרטי סודי לצעירים אמונה, הלכה, זוגיות, שידוכים, שלום בית, בינו לבינה, קושי נפשי, תפילה, שאלות באמונה, כאן באקשיבה לא דוחים אף שואל, וכל קושי ומצוקה זוכים להתייחסות משמעותית. כל שאלה זוכה למענה של משיב מקצועי, שלפני הכל - ינסה באמת להקשיב ולהזדהות.
שידוכים

איך אפשר להחליט מכמה פגישות על כל החיים?

בס"ד שלום רב רציתי לשאול שאלה שמטרידה אותי זמן רב איך יכול/ה בחור/ה להחליט לאחר 5-6 פגישות שהצד השני מתאים לו לכל חייו הרי לכולנו ברור שהפגישות משקפות לכל היותר נתונים טכניים בלבד כל השאר זו הצגה אחת גדולה מתוקף

לקריאת התשובה >
עבודת השם

הצילו! אני לא מוכן לקראת ראש השנה!

אנחנו כבר אוחזים לקראת השבת האחרונה של השנה. מוצאי שבת הקרובה מתחילים סליחות. אני לא מרגיש בדיוק מוכן הן מבחינה רוחנית והן מבחינה נפשית. בלומדי בישיבה היתה את "אוירת האלול" וכפי שאמרה אחותו של ר' ישראל סלנטר "הדגים רועדים". מטבע הדברים עם החתונה הילדים העבודה וניתוק מעולם הישיבות זה כבר לא זה. שנים עברו היו תקופות שרכשתי לעצמי לקראת המועדים ספרים המדברים על המועד ע"מ שאוכל להתכונן כמו שצריך. כיום במבט לאחור וממקום שאני נמצא בו כרגע, 99.9% שזה לא בא ממקום בריא. אמנם מעולם לא שאלתי חוות-דעת מקצועית, מעולם לא שוחחתי על זה עם המטפל שלי, וכעת אין לי אפשרות לשאול אותו, הוא כבר יושב בג"ע יחד עם רבותיו ששלחו אותו ושהדריכו אותו (ביניהם הסטייפלר), אך כיום ברי לי כי אלו הייתי שואל אותו הוא היה מבחין בזה בעוד פן של נסיון "לתפוס מלאכים". במקום "להיות בן-אדם". הייתי פשוט בנקודות מסויימות לא תקין בלשון המעטה והרגשתי מאוד לא נוח עם זה אז הלימודים הללו באיזשהו מקום היה בשביל לאזן אותי למרות שזה לא קרה. עכ"פ נכון להיום אני לא קורא שום ספרי "הכנות". אני לא עושה דבר וחצי דבר בקשר לכך. אך החרדה מיום הדין תופסת אותי. "יתלה בביטול תורה" אצלי זה בענק. לא זכור לי הפעם האחרונה בו עברתי שבוע בו למדתי 5 ימים מתוכם לשעה ברציפות. וזה עוד מעבר לסור מרע שיש הרבה מה לתקן. אני מאוד חושש ממה שיגזר בר"ה הבא עלינו לטובה לאור מה שעברתי טלטלות עצומות בעשרים וכמה חודשים האחרונים. להתפלל ולבקש שנה טובה ומתוקה? מתי לא עשיתי זאת? כמה התחננתי לכך? אמנם לא הגעתי למנין "ואתחנן" תפילות אך בכיתי ובקשתי והתחננתי. לא אהיה כפוי טובה. אכן חל שיפור כלשהו. וי"א שיפור ניכר. אך אני לא איפה שרציתי להיות ובכלל הרעידת-אדמה שחויתי מרחשון אשתקד העלה לי את מפלס הפחד מהבלתי נודע. שגם אם וכאשר הבעיה הנוכחית תפתר בצורה הטובה ביותר מנין לי שלא מצפים לי הפתעות נוספות בצומת הבאה? לאיזה תחנה אגיע? ואיך אוכל להיות בטוח 100% שאני מונע זאת? לא במישור האמוני של "כל מאי דעביד רחמנא לטב עביד" אלא במישור של "הראנו ה' חסדך". שלא יהא טובה נסתרת אלא טובה גלויה לעין. מטבע הדברים אין לי שליטה על זה וככל שתאריך גזר הדין מתקרב החששות מפני הבאות עולים. שנה זו (תש"פ) הגעתי לר"ה הייתי באיזהו מקום משותק מרוב פחד. את התהילים היומיים אמרתי כמי שכפאו שד. בחודשים האחרונים הפסקתי גם עם זה. ולא חידשתי לקראת יום-הדין. הן מחמת החשש והפחד המשתק הן מבחינת היאוש שכרסם בליבי והן מחמת שנהייתי יותר אפטי לגבי המצב ומה שיקרה יקרה וכאשר אבדתי אבדתי.
סליחה על האריכות ותודה על הסבלנות.

לקריאת התשובה >
חינוך ילדים

הבן שלנו גונב מאיתנו!

שלום וברכה ותודה על המקום הנפלא הזה. אנחנו זוג הורים ל7 ילדים. עובדים קשה ומתפרנסים על מנת לכלכל את ילדנו בטוב. משתדלים מאד לספק להם אוכל בשפע, בגדים וצרכים נוספים כפי יכולתנו. אנחנו נותנים להם גם דברים שלעצמנו אנחנו לא

לקריאת התשובה >
שידוכים

מייחלת כל כך להתחתן, למה אלוקים לא מקבל את תפילתי?

אני בשידוכים שנתים ומשתוקקת בטרוף להתחתן כבר- היום אני במצב שכל החברות שלי הטובות יותר או הפחות התחתנו – החברה הסובבת שלי בקיצור….
וכרע אני אחרונה בשירה.. (אני רוצה לצין שאני נחשבית בת טובה ומוצלחת ללא סיבה מיוחדת שתוקעת אותי)
אני מאמינה שתקראו את זה או בנות אחרות ויגידו – היא עוד צעירה, מה היא עושה עסק?
יכול להיות שאני באמת לוקחת את החיים קשה מידי – אבל בשורה האחרונה – אני טובעת!! טובעת לבור עמוק של חושך ובדידות מטורפת ולא מצליחה לצאת משם!
דבר ראשון לפחות כבר שנה וחצי אני מרגישה בשלה לגמרי ורוצה ממש להתחתן להקים בית, זוגיות ומשפחה… כמובן שגם יש כאן את הקטע של החברה – אני חיתי מאוד את החברה היו לי חברות נפש עמוקות ועולם מלא, כרגע כל החברות שסביבי כבר עמוק בשלבים הבאים של החיים…. גם לפני תקופה קצרה חיתנתי את החברה הכי טובה שלי שלא האמנו בכלל שמשהו יכול להפריד בינינו וכרגע היא עסוקה באושרה (וב"ה אלף פעמים) אבל בינינו יש נתק מטורף ואני מרגישה שכלפיה אני חשה תהליך של אבל ממש.(ולא אין לי אנרגיות וגם לא עם מי להשקיע בלבנות חבריות חדשות)
אני בכורה בבית ואחרי כבר שנים שבגיל וכמובן גם בבית רק רוצים להעיף אותי….
ואני עצמי רוצה כבר לצאת לפתח עצמאות שחרור להרגיש אהבה….
אני נפגשת שוב ושוב ולא רואה שום תקווה באופק, כל סט פגישות מוציא ממני את כל הכוחות ושואב אותי.
אני מרגישה שאין לי אף אחד בחיים (יש לי הורים מדהימים רק הרצון שלהם לראות אותי כבר נשואה ומאושרת לא נותן לי ליפול אליהם, מספיק הצער שלהם)
אני מרגישה שאני שוקעת לתוך בור עמוק של יאוש ובדידות, אני בוכה המון! המון!לילות ארוכים שלא נגמרים כמה שבחוץ הכול טוב עלי בפנים אני מרוסקת…
(אני בדר"כ פועלת לפי שכלי והכול רק עכשיו כל הרגש שלי ויש לי מתפרץ בענק)
אני יכולה להגיד שהתקופה הזאת יצרה אצלי קרבת ה מטורפת , אני יודעת ומרגישה שאני יכולה לפנות רק אליו והתפילות שלי באמת באות מהמקום הכי עמוק בלב, אני מרגישה את זה…
אבל עכשיו אני מרגישה שאני מאבדת את זה – את המשענת האחרונה שנשארה לי…
בכל נפילה אני צועקת לקבה ובטוחה שהנה התפילה הזאת תענה כי לא יכול להיות גרוע יותר ובאמת אני מרגישה תלות מוחלטת ואהבה אין סופית שלו אלי אבל אני קמה ורק מגלה שאני יכולה ליפול עוד יותר עמוק…

לקריאת התשובה >
זוגיות

לדבר עם בעלי על מה שפגע בי או לסלוח בלי סליחה ממנו?

שלום וברכה, אני נשואה כבר 20 שנה לבעל מקסים, אדם מדהים עם לב רחב. יש לנו 3 בנות. שלושתן נולדו בטיפולים . כשהתקרבתי לגיל 45 (שאחריו אין השתתפות של קופת החולים בטיפולים אלו ) רציתי לנסות עוד טיפול. הרצון בעוד

לקריאת התשובה >
כללי

לא מרגישה אלול בכלל שקועה בבוץ של עצמי

דבר ראשון תודה רבה על התגובות שלכם, הכתובות בטוב טעם ודעת, קראתי הרבה שאלות מתוך הספר ומאוד נתן לי מענה. ועכשיו לבעיה עוד שבוע וקצת נגמר אלול ואני מרגישה כאילו אני בשיא הבין הזמנים למה, למה למה? למה אני ככה??

לקריאת התשובה >
פופאפ צ'אט
דילוג לתוכן