התפרסם בתאריך:

10/10/2020

בושות שגרמתי לעצמי

שאלה מקטגוריה:

תקופה ארוכה – שנים – סבלתי ממכלול של דברים. ביניהם מחרדות מסיוטים ועוד. הרבה פעמים הייתי עושה שטויות מתוך כל הלחצים הללו. ובפרהסיה. ברשות הרבים. תקופה אחרונה גם התחלתי לספר לאנשים כל מיני דברים שאני חווה ושהצנעה יפה להם פשוט בשביל לשחרר ולהקל על הלב. כיום אני במצב שאני חושב לעצמי איך אני יכול ללכת להסתובב ברחוב? בטח אנשים זוכרים ומסתכלים עלי בהתאם. מה גם שהילדים שלי חלקם כבר בגיל של שידוכים ומי בכלל ירצה להשתדך עם בנאדם שכזה? אז נכון שבכל שידוך רואים את יד ה' ויש המון סיפורים איך שבדיוק כשמגיע הבאשרט נעלם השכל ושוכחים פרטים וסוגרים שידוך ואני עדות חיה לכך. לאחר החתונה נודע לי שהבנאדם שהכיר אותי הכי טוב כולל בעייותי הנפשיות רצו לשאול גם אותו אך מניעות ועיכובים גרמו לכך שסגרו שידוך בלי זה ולכן גם השידוך לא נתקע בדיוק שם. כך שמהנושא של שידוכים אני פחות חושש אלא בעיקר מאיך אני מתמודד עם הזכרונות שפתאום נכנסים לראש שביום פלוני עשיתי במקום פלוני מעשה שכל רואיו יעידו כי משיגענער אנוכי.

תשובה:

שלום וברכה לשואל היקר

אחד מהתפיסות שחז"ל קבעו לנו היא שכל אדם צריך לומר שהעולם נברא עבורו, חז"ל היו חכמים גדולים והם הבינו שאדם שמתהלך בעולם מתוך הבנה שהעולם קיים עבורו דהיינו למענו הוא יכול להגיע לשלמות עם עצמו הכי טוב שאפשר.

בסוף ספר דברים התורה מדגישה שוב ושוב את עניין הבחירה החופשית, והרעיון בזה הוא היות האדם יצור בעל בחירה שכל העולם קיים לפניו ועבורו ולכך חלק מהיותו אדם תלוי בבחירה החופשית, ובפרשת השבוע בראשית נבין שהאם נברא ממש מהבורא עצמו, והיות והבורא עצמו הוא חופשי לעשות כל דבר מרצונו, כך האדם חופשי לעשות כל דבר.

זאת אומרת השלמות האמיתית של האדם מגיע לו רק כשהוא חש נוח עם עצמו, רק שהוא שלם במעשיו, נכון אנחנו טועים פעמים רבות ואנחנו יודעים להגיד ששגינו וגם לבקש סליחה, ולסלוח לאחרים, אבל כל זה לא משנה מעצם הבחירה של האדם הראשונית שהייתה בחירה חופשית כך וכך לעשות, וגם אם בדיעבד נתברר לו שטעה עדיין מבחינתו הוא בחר בחירה חופשית.

כאשר אדם מגיע לתובנה שהוא שלם עם עצמו בכל מחיר אז לא משנה לו כלום, הוא יחטוף מכות, יצחקו עליו, ילעגו עליו הוא מבסוט ושמח, וזה משדר לסביבה שלך שאתה אדם עם עקרונות.

חלק מהבעיה שלך תהיה אם תשדר חולשה ובושה כל הזמן ותתנצל על עצם קיומך בעולם ועל מה שעשית, כמובן שאתה לא צריך להצדיק או לדבר על זה אבל תשדר עסקים כרגיל, תשדר לכולם במסר לא במילים שמה שהיה היה ממשיכים הלאה בחיים.

אנשים יש להם זכרון קצר במיוחד אם מכניסים להם דברים חדשים במקום, לכן אם תשתדל להתבלט במעשים חיוביים וטובים תשדר רצינות בבית כנסת ובקהילה שלך, תתרחק מבדיחות וליצנות, ומצד שני תהיה האדם הכי שמח בעולם, אז כולם ישכחו וגם אתה את העבר הפחות נעים.

אם תרצה המלצה אולי תייסד שיעור בהלכות שמירת הלשון בספר חפץ חיים וזה יגרום לסייעתא דשמיא בטעויות שנעשו על ידי הפה.

מכל מקום ועניין על אף כל האמור אני ממליץ לך בהמלצה חמה לגשת לסיוע מקצועי ע"מ לטפל ולבדוק האם ישנם מצוקות נוספות שצריכות סיוע מקצועי.

בברכת חורף בריא ושמח

אברהם ב.

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב print

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

"אקשיבה שלום, איך אפשר לקבל עדכונים ותשובות נוספות?"

תשובה: בכל דרך שרק תרצו!

באימייל? הזינו את כתובת המייל שלכם!
בוואצאפ? לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם? לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בפייסבוק? לחצו על לייק לדף!
פופאפ צ'אט
דילוג לתוכן