מאת:

התפרסם בתאריך:

06/03/2021

כצד אפשר לבנות משמעת עצמית?

שאלה מקטגוריה:

שלום רב,
אני רוצה לשאול. כצד אפשר לבנות משמעת עצמית?
אני כל כך הרבה פעמים בחיים מחליטה החלטה ולא עומדת בה.
זה מאוד מציק לי כי אני אדם שמאוד רוצה להתקדם בחיים. ואני מרגישה שכשאין שליטה עצמית אז מפספסים בסיס חשוב להתקדם. גם ברוחני וגם בגשמי.
מה ניתן לעשות??
תודה רבה

תשובה:

שואלת יקרה שלום לך,

ראשית רציתי להגיד לך שממש נהניתי לקרוא את השאלה שלך, פשוט כיף להכיר דרך השאלה מישהי שמה שעומד בראש מעייניה זה רצון כנה להתקדמות בחיים.

משמעת עצמית היא אכן מפתח חשוב בחיים כדי להתקדם, והיא באמת אתגר ענק שאני חושבת שכל מי שנמצא על מסלול של התקדמות לתהליכים בחיים- מוצא את עצמו מתמודד עם האתגר הזה.

אני חושבת שאפשר לחלק את ההתמודדות לשני חלקים, החלק הראשון הוא שלב קבלת ההחלטה, והחלק השני הוא שלב העמידה בהחלטה.

לגבי החלק הראשון, הרבה פעמים כשאנחנו מקבלים החלטות בחיים, יש תחושה של הארה ושל אנרגיה גדולה ורצון לתפוס המון בבת אחת. הרגעים האלה הם באמת רגעים יפים, אבל טיבם לחלוף, ובהמשך הדרך, כשהמימוש של הרצונות, והעשייה בפועל היא מתישה- לא תמיד התחושה הזו ממשיכה ללוות אותנו.

לכן, אני חושבת שחשוב מצד אחד באמת להפוך את הרגע של ההתעלות והשאיפה למעשה, אבל בד בבד עם זה להיזהר לא לנסות לתפוס מרובה, אלא באמת להגדיר לעצמך שלבים מעשיים ומדורגים, שיהיה אפשר לעמוד בהם לאורך זמן.

לגבי החלק השני, גם אם קיבלנו החלטה ישימה – עדיין השיגרה, העיסוקים, ומירוץ החיים הם מכשולים לא קלים. כדי להתגבר עליהם, אפשר לגייס עוד עזרים.

לדוגמא, לתגמל את עצמנו על עמידה בהחלטות – נניח אם ההחלטה היא בתחום של ללמוד קורס מסוים שחשוב לך, להחליט שאחרי עמידה במטלות – תצ'פרי את עצמך במשהו שמהנה אותך.

עוד אפשרות היא לנסות להפוך את המשימות עצמן לכרוכות בחוויה נעימה. למשל אם ההחלטה היא להיכנס לכושר, או נניח להתנדב במקום מסוים- לעשות את זה עם חברה טובה יכול לשלב את המשימה עם חוויה, וכך ליצור אצלך מוטיבציה לעמוד בה.

אפשרות נוספת היא לשתף את הסביבה בהחלטה שקיבלת על עצמך, ולבקש חיזוקים ועידודים. אין כמו מנת מוטיבציה ועידוד מאנשים קרובים כדי להזרים רעננות וחידוש.

אם זה מתאים לך, שמעתי על מיזמים דרך הרשת, שאת יכולה לבחור משימה שאת רוצה לעמוד בה, ואת מקבלת מידי פעם תזכורות וטיפים למייל שמעודדים ומתזכרים אותך בקשר למשימה.

מאחלת לך בהצלחה גדולה,

אסתי.

[email protected]

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן