התפרסם בתאריך:

28/01/2021

ממלאת את הנפש שלי בסרטים במקום בתוכן

שאלה מקטגוריה:

היי קודם כל אני חייבת להגיד תודה האתר הזה מאוד עוזר כמה פעמיים עשיתי עם עצמי חושבים בעקבות התשובות העמוקות שנתתם.אז אני אתחיל אני בחורה בת 21 חרדית אני באה מבית חרדי פתוח כלומר תמיד היה לנו אינטרנט בבית פעם הוא לא היה מסונן בשנים האחרונות מסונן אבל עדיין מצאתי את הדרכים שלי להגיע לאן שאני רוצה. אני מאוד מבולבלת אז אני מקווה שתבינו מה אני בדיוק רוצה אז ככה אני נופלת מלא פעמיים לסדרות .לא סדרות ממש בעיתיות אבל עדיין דברים שאני לא לא צריכה לצפות בהם.זה הולך אצלי לפי תקופות במשך שנים היו תקופות שלא הייתי מתקרבת וצופה ואז בום נפילה למשך כמה שבועות עכשיו השאלה שלי מתמקדת בלחץ ובתסכול בעקבות הנפילה.כשאני נופלת אני כל הזמן חוששת מה יקרה לי.היתה פעם אחת שנכנסתי באוטו של משהו אחר ובאותה רגע נתתי הבטחה שאני לא צופה יותר ואז באמת תקופה שלימה לא צפיתי ואז שוב וחוזר חלילה אני מרגישה כל הזמן בלחץ נפשי מה יקרה כשאני צופה האם אלוקים יעניש אותי ורק הסיבה הזו גורמת לי להפסיק.אני מרגישה שהלחץ הזה לא עוזר לי להיגמל בתוך תוכי אלא להפסיק ולא לצפות רק מהפחד של עונש.אני יודעת שהסדרות האלה לא טובות ואני גם הגעתי למסקנה עם עצמי שאני צופה בהם בשביל סיפוק נפשי יש לציין שאת הסיפוק הזה כרגע אני לא יכולה למלא(זה כנראה רצון לאהבה רצון לגבר אבל כרגע זה לא רלוונטי יש לי אחות מעליי שאני לא רוצה לעקוף)אז כרגע יוצא שאני פשוט צריכה להתמודד עם נפש לא מסופקת שאין לי איך למלא אותה כרגע.יש לציין שהצפייה גם נובעת משעמום במיוחד עכשיו בסגר שאין לי מה לעשות וכל שאר התכנים כבר לא מעניינים אותי.אז השאלה שלי כזאת האם זה בסדר שמה שמחזיק אותי לא לצפות הוא פחד שיקרה לי משהו ואיזה עונש אני יקבל או שאני לא יצליח בגלל זה .או שאני צריכה לשנות גישה?אני יודעת שזה צריך לבוא מאהבה ומהבנה הבעיה שאני מבינה את הבעיה בצפייה ואוהבת את השם מאד אבל עוד לא ברמה הרוחנית בשביל לעשות זאת מאהבה.

תשובה:

שלום לך לשואלת היקרה והמתבוננת,

המשפט הראשון שאתו פתחת, כבר מספר לי על בחורה מתבוננת ומודעת. בחורה שקרובה לעצמה ומחוברת גם למקומות העדינים והנסתרים שבנפש. כזו שבוחרת להתבונן, להעמיק ולהכיר באתגרים איתם היא מתמודדת, על פני האפשרות להדחיק ולטייח. יש בך הרבה אומץ ויופי. אומץ לבחון, להכיר וללמוד את הנפש שלך ואת המקומות שבהם את מאותגרת. לסמן את המוקשים ולצאת למסע של התפתחות אישית שיעניק לך את השקט הנפשי שאת מחפשת. הכנות והנכונות שלך לעבור תהליכים, מרשימים מאוד, ואין לי ספק שהם יסייעו לך לאורך הדרך ויעניקו לך מתנות יפות בהמשך.

למרות שאת מתארת תחושה של בלבול, הצלחת להעביר לי את החוויות, התחושות והרגשות שאת חווה. תיארת את האתגרים שאיתם את מתמודדת ואפילו הצבעת על המניעים והמקורות. הכתיבה שלך היא מראה למה שמתחולל בתוכך. דרכה את מספרת על בלבול, חוסר שקט, תחושה לא אסופה וכמיהה לסדר והרמוניה. כל אלו מובנים ומתבקשים מאוד לאור ההתמודדויות שלך. לא קל לסחוב קולות סותרים, תסכול, לחץ, חרדה ואשמה. מצד אחד יש בך את הרצון להתפתח, להתגבר, להשיג לעצמך סיפוק נפשי, ומצד שני את מרגישה שיש מוקשים שעומדים בדרכך. הבלבול הוא לא בעיה, אלא רק תוצאה של סתירות פנימיות. לכן, בואי נתחיל עם לעשות סדר בדברים. לתת שם לאתגרים השונים ולהבין כיצד הם מושפעים האחד מהשני.

א. צפייה בסדרות: כמו שציינת, הצפייה בסדרות מונעת מהצורך לספק איזשהו רעב פנימי. לפצות על היעדר קשר קרוב, או היעדר סיפוק נפשי. נדמה לרגע אדם סוכרתי שרוצה לאכול לארוחת צהריים עוגת שוקולד טעימה. אם נחביא את העוגה, רמת הסוכר בדם אומנם לא תעלה, אך הוא יישאר רעב. הסדרות הן המנה שאת אוכלת לארוחת צהריים כשהנפש שלך רעבה לסיפוק או קרבה. אם לא תציעי לה מנה חלופית, היא עלולה להישאר רעבה. לכן, כדאי למצוא חלופות לאותן הסדרות, על מנת להיפטר מהצורך לצפות בהן. תכיני לעצמך רשימה של פעילויות מעניינות שתהיינה תחליף הולם יותר. פעילויות שתפגנה את השעמום, ויחד עם זאת תספקנה לך הנאה ואושר פנימי. אולי התנדבות, או שיחה עם חברה קרובה, או כל דבר אחר שימלא את הנפש הרעבה שלך.

ב. נפילות: היטבת לתאר את התסכול והאשמה שמשתלטים עליך כשאת חוזרת לסדרות. את מרגישה שכשלת במערכה מול האני האמתי שלך, שמכיר בהשפעות השליליות של הצפייה. אחת המידות של הקב״ה היא שהוא ״נושא עוון״. הוא סלחן כלפי מעידות שלנו, ובלבד שהן מעידות שאנו מועדים בדרך לתשובה המלאה. גילויי סלחנות כאלו מאפשרים לנו להמשיך בדרך העולה, מצוידים בתקווה גדולה וחלילה לא בייאוש ובתחושת חידלון. ניחנת ביכולת מדהימה לבחון את עצמך ולמדוד נכון את צעדייך. השתמשי ביכולת הזו כדי לברר עם עצמך בכל פעם שאת מועדת, מה גרם לאותה מעידה. תמפי את הזמנים והסיטואציות המועדות לנפילה. כך תוכלי לזהות מראש את המקומות בהם את עשויה ליפול, ותוכלי לתקוף מבעוד מועד.

תהיי סלחנית כלפי אותן מעידות, זו מידה של הקב״ה שאנחנו צריכים לדבוק בה. אל תתני להן לעצור את ההתקדמות שלך. הרבי מקוצק התבטא בעניין זה ואמר, ״שבע יפול צדיק וקם״: אתם חושבים שלמרות שהצדיק נפל הוא קם, ואני רוצה לומר לכם שהוא לא קם למרות הנפילות, אלא בגלל הנפילות. תתמקדי בחזיתות בהם ניצחת, ולא באלו שאת מרגישה שהובסת.

ג. חשש מענישה: החשש שלך מענישה אינו מלמד דווקא על עבודת ה׳ מתוך יראה. את בעצמך מעידה שאת אוהבת את ה׳, וזו מדרגה גבוהה מאוד שראויה להערכה! אולם, ייתכן שהתקופה הזו אינה קלה לך והיא משליכה על רמות החרדה שאת חווה. הנפש שלך עוברת חוויות שאולי מעצימות במעט את החשש והפחד מענישה, ומדברים לא טובים שעשויים לקרות לך. הגיוני מאד. כזו היא הנפש שלנו, עדינה ורגישה ובמצבים של חוסר שקט היא לפעמים מעצימה חששות ופחדים.

לכן, לפני הכול תנסי למצוא לעמך הזדמנויות להרפות, לשחרר ולאפשר לנפש מנוחה ורגיעה. בכל פעם שאת חוששת מעונש, תשנני לעצמך שהקב״ה הוא לא ״קל נקמות״ שמחפש אותנו בפינה. הוא דמות אבהית, מחבקת ומיטיבה. הקב״ה מנחה אותנו להשיג את הטוב בעולם הזה ובעולם הבא, על ידי מנגנון של שכר ועונש. השכר מתמרץ אותנו, והעונש נועד לעזור לנו להימנע ממה שלא טוב עבורנו. כמו שאומר הרמב״ם בהלכות תשובה ״העובד מאהבה, עוסק בתורה ובמצוות והולך בנתיבות החכמה–לא מפני דבר בעולם, לא מפני יראת הרעה, ולא כדי לירש הטובה: אלא עושה האמת, מפני שהוא אמת; וסוף הטובה לבוא בכלל״.

ד. כמיהה לקשר זוגי: הכמיהה לזוגיות בגיל שלך כל כך מתבקשת, מובנת ומעוררת הזדהות. רק עשיה ברוכה שתעניק לך סיפוק פנימי אמתי, תוכל לטשטש את החוסר. היא תנתב את הצורך בסיפוק למקומות טובים שיצמיחו לך כנפיים. זו תקופה מאתגרת מאוד, כואבת ולפעמים קשה לראות בה את קו האופק. אבל בסופו של דבר השמיים יתבארו ואת תזכי לעמוד בחופתך תחת שמיים מאירים בכוכבים. כוכבים של עשיה ותעצומות נפש שהשגת לעצמך בעמל רב.

אני מקווה שעניתי על השאלה שאיתה סיימת. הפחד שאת מתארת יש לו תכונות משתקות, לעומת זאת עשייה מבורכת יכולה לפצות את הנפש הרעבה שלך. תמלאי את עצמך בעשיה שתייתר את הצורך בצפייה בסדרות ותעניק לך סיפוק נפשי. עבודת ה׳ שלך היא מקסימה. את רוצה ונכונה להתפתח. צריך רק לסלק מהדרך את הפחדים והחששות. לראות בנפילות מנוף צמיחה, וחלילה לא בור שחור. הקב״ה ״נושא עוון״, הוא סלחן ורואה את המאמצים שלך.

התרשמתי ממך כבחורה עם נפש מלאה ברגשות רכים ועדינים. כזו שכמהה לסיפוק וצמיחה אישית. יש לך מודעות עצמית גבוהה שמכוונת אותך לאתר את המקור להתפתחותם של האתגרים שאת חווה בחייך. זוהי מתנה נפלאה. השתמשי בה ותראי מכך רק טוב. התשובות נמצאות אצלך. את מיטיבה לראות את שורש הבעיה, נותר לך רק למצוא את הדרך הנכונה והיעילה לפתור אותה.

אני מאחלת לך שתמשיכי בדרך שכבר התחלת, ותיטיבי להכיר באיכויות שיש לך.

בהצלחה,

דבורה.

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב print

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

"אקשיבה שלום, איך אפשר לקבל עדכונים ותשובות נוספות?"

תשובה: בכל דרך שרק תרצו!

באימייל? הזינו את כתובת המייל שלכם!
בוואצאפ? לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בטלגרם? לחצו כדי להצטרף לקבוצה!
בפייסבוק? לחצו על לייק לדף!
פופאפ צ'אט
דילוג לתוכן