מאת:

התפרסם בתאריך:

15/06/2022

אני מכורה לפלאפון שלי-איך אני עוזרת לעצמי?

שאלה מקטגוריה:

אני אישה חרדית נשואה לאמא לילד ואני מכורה לטלפון.
כל זמן אפשרי אני על הטלפון וכשאני לא יכולה אני די עצבנית.
אני מרגישה שזה שואב אתי מהחיים, הזוגיות שלי במצב גרוע בגלל זה, אני כבר לא מרגישה אמא מספיק טובה כי אני הרבה מבלהה עם הפון בזמן שאני יכולה לשחק עם הבן שלי, יש לי בלגן גדול בלימודים כי צברתי פערים גדולים ובכללי אני ממש בתוך זה ורשה לי פשוט להעיף את הטלפון .
אני חייבת עזרה כדי לשלוט בשימוש שלי עם הטלפון כי זה הולך למקום גרוע.
איך אני יכולה לעזור לעצמי????

תשובה:

שלום אישה יקרה ואמיצה.

אני מרגישה צורך לשתף אותך שהשאלה שלך נגעה לי חזק בלב.

בהתחלה חשבתי שזה בגלל שמדובר על נושא כל כך נפוץ ובהתאמה- לא מספיק מדובר.

חשבתי שזה בגלל שהרבה ימצאו את עצמם מכורים לכל מיני דברים 'תמימים' שנמצאים בחיי היום יום שלנו שמספקים לנו בדרך זו או אחרת את אותו הדבר- משכך כאבים רגשי. זה יכול להיות לתקופות קצרות, סביב התמודדות מסויימת ויכול להיות לתקופה ארוכה.

אבל הדרך הראשונית ליציאה היא ההכרה בכך שאתה מכור.

ואני חושבת שזו הנקודה שתפסה אותי…

מייד בתחילת כתיבתך את כותבת 'אני מכורה לפלאפון' (ותכף אני אדבר על מה היא ההגדרה להתמכרות) .

עצם זה שאת מבינה ואומרת שיש כאן בעיה, שמשהו מפריע לשגרת החיים האמיתית ומנתק אותך מהכל , זה עצמו הצעד הראשון המשמעותי והקשה לפעמים ביותר.

זה עצמו אומץ.(!)

אז בואי נדבר קצת התמכרות בכלל ועלייך בפרט. יש לציין שאני אתייחס לפלאפון, אבל זה יכול להיות כל דבר- החל מפעולות פשוטות (התנהגותיות)כמו אוכל, מסכים, ספורט , קניות התמכרויות לחומרים- כמו סמים ,אלכוהול , התמכרות לאהבה או לאנשים מסויימים.

התמכרות כשמה כן היא. היא יוצרת מצב בו היא פוגעת במטלות היומיומיות, בקשרים שלנו עם בני אדם, אנחנו רק מחכים לרגע שבו נוכל לעשות אותה כבר ולפעמים גם חובות מוסריות נעלמות בשביל להשיג את ה'סם' המדובר.

מה המטרה של ההתמכרות?

אנחנו חושבים כי ה'מחלה' היא ההתמכרות עצמה. אך האמת היא שהיא בעצם הגנה על הנפש שלנו מבעיות חיים וכאבים רגשיים שאנחנו לא מסוגלים להתמודד איתם. ההתמכרות היא בעצם הפתרון לבעיה נפשית/רוחנית עמוקה יותר .

האנשים שסובלים מהתמכרות מגיעים מכל השכבות האוכלוסיות ורמות החיים. הם בסופו של דבר אנשים שמתפקדים בצורה רגילה ואף אחד לא יכול לראות את כאבם הפנימי. לפעמים גם הם עצמם. ולכן האמירה שלך ההכרה עצמית מכורה היא קריטית. זו הסיבה שגם מישהו שיצא מהתמכרות לא יקרא 'מכור לשעבר' אלא 'מכור נקי' – כי המנגנון נשאר קיים . ההתמכרות עוזרת לנו להרגיש באיזו שהוא אופן משהו שאנחנו לא מצליחים להרגיש בלעדיה. בין אם זה רגש כל שהוא כשאנחנו לא מרגישים , או לא להרגיש – בתוך מצוקה רגשית וכאב.

פסיכולוגית ידועה הגדירה פעם את ההתמכרות למסכים ולאינטרנט בתור 'משכך הכאבים ללא מרשם רופא הנצרך ביותר' (פלאפון הוא גם כזה או אולי אפילו במיוחד בגלל גודלו וזמינותו) .כך שמה שאת מתארת נפוץ מאוד בין אם זה צפיה בתכנים, רשתות חברתיות וכו'.

מתי שימוש/שימוש יתר הופך להתמכרות?

ובכן ההגדרה הקלאסית של התמכרות היא 'מצב בו אדם הופך להיות תלוי בדבר עד למצב של אי תפקוד, ומונע מתוך רצון לממש כל הזמן את הדבר אליו הוא מכור'

מה המדדים שאנחנו בודקים שהופך את זה להתמכרות?

1. תדירות- כמות השעות בה את נמצאת בטלפון בהתאם לעבודה ולצרכים היחסיים שלך.

במקרים של התמכרות, התדירות הולכת וגוברת של שימוש, המתעצמת עד כדי כך שמשתלטת על שאר חלקי החיים.

2. אינטנסיביות ואובססביות- כשהדחף למימוש מושא ההתמכרות מתגבר ומופיע בצורה אינטנסיבית בחיים, הדבר יכול להצביע על כך שאולי יש כאן התמכרות. לדחף הזה מתלוות גם לא מעט מחשבות אובססיביות, תכנונים בלתי פוסקים איך לממש את אותה. צריך להבדיל בין התנהגות טורדנית אובססיבית-קומפולסיבית לבין התמכרות.התמכרות מתחברת למנגנון ההנאה במוח, שמסב לנו עונג, ואילו אובססיביות קומפולסיבית מורידה את החרדה, אך אין בה הנאה. ההתמכרות בעצם עושה "מעקף" או מניפולציה על מנגנון העונג במוחנו, מנגנון אבולוציוני שנועד לספק לנו הנאה מדברים שאנחנו זקוקים להם לעצם קיומנו, כמו שימוש בטלפון. אם באמצעות חומרים או התנהגויות שונות, אנחנו 'מלמדים' את המוח שאנחנו זקוקים להם על מנת לייצר את ההנאה הזאת, כך היא משתרשת יותר ויותר, כי המוח מקשר אותה לדברים הכרחיים לקיום ורוצה ממנה עוד ועוד.

3. פרק הזמן- אם היה לך חודש כזה, בו מצאת את עצמך יותר מדי מול המסך,זה עדיין לא אומר שאת מכורה. על מנת להגדיר התמכרות ככזאת צריך לעבור זמן של כ-3 חודשים לפחות, שעליו אנחנו בודקים גם את הופעתן של התנהגויות שונות נוספות- על ידי מתמחים בנושא.

4.פגיעה בתפקוד: התמכרות משתלטת על כל חלקה בחיים. אחד הסימנים המובהקים שלה הוא איבוד עניין בשאר תחומי החיים – עבודה, משפחה, לימודים וכדומה

5. חוסר שקט ומצוקה: אחד הסממנים המרכזיים של ההתמכרות הוא תחושת חוסר השקט המתלווה אליה. המכור טרוד כל הזמן בדרכי מימוש ההתמכרות, ונמצא בחוסר שקט תמידי. חוסר השקט הזה מביא איתו לא פעם גם מצוקה גדולה, שנובעת מההבנה שיש פה משהו גדול שמשתלט.

6. תסמיני גמילה: אם את רוצה לדעת אם את מכורה, נסי להפסיק לרגע את השימוש בטלפון חוץ משיחות- ותראי איך את מרגישה. בגמילה מחומרים, כגון סמים, קפאין ואלכוהול, למשל, יש תסמינים פיזיים ממש בגוף ואילו גמילה מהתמכרויות התנהגותיות מובילה לא פעם למצבים של חרדה ודיכאון. נסי להפסיק ותביני.

קיימים לפעמים הסתרה וסודות, או התנהגויות של נטילת סיכונים- אך הוא לא רלוונטי למקרה שלך לדעתי….

אז מה בפועל?

יש לזה שני חלקים.

החלק הראשון הוא החלק ההתנהגותי- כלומר להפסיק את ההתנהגות המזיקה

והחלק השני הוא להבין ממה הכאב, מה הדבר שאותו את לא רוצה לחוות – או חוויה שחסרה לך- ואת מקבלת דרך הפלאפון .

ישנם היום מגוון שיטות שיכולות לעזור.

יש את שיטת 12 הצעדים, יש dbt, טיפול קוגניטיבי התנהגותי (cbt) טיפולים דינאמיים – פרטניים קבוצות תמיכה ועוד.

אבל דבר ראשון צריך להבין מה רמת התמכרות שלך אם זו קיימת כדברייך.

אחד מהסימנים כשישנה התמכרות- היא התחושה היא שכל החיים נהיים תפלים ורק מחכים להיות ברגע בו מבצעים את פעולת ההתמכרות. כתבת משהו דומה אך כדאי לפנות לבעל מקצוע כדי לעשות מיפוי.

בנוסף אני ממליצה לפנות למטפל/ת שמתמחה בהתמכרויות בצורה עמוקה.שידע לשלב בין חלקים התנהגותיים לחלקים הרגשיים.

עד כמה שאני יודעת ומכירה- החלק ההתנהגותי- כולל התנזרות מוחלטת מההתנהגות הממכרת.

כלומר- לא לשתות אלכוהול בכלל, לגזור כרטיסי אשראי , לנתק גישה לאינטרנט על זו הדרך.

כאשר במקביל מנסים לתקן את האנשים והדברים שההתמכרות פגעה בהם, בטיפול – צריך להבין מה מקבלים מההתמכרות ולספק את הדברים האלו בצורה שהיא בריאה ומשתלבת בחיים.

אם היו לי יותר פרטים – אולי היתי יכולה להציע יותר מאשר הבנה תיאורטית והדרכה כללית, אבל כמו שאמרתי צריך להבין מה את עושה בפלאפון, באיזה שעות, באיזה תדירות וכו'.

אשמח לעמוד איתך בקשר אם תרצי ולהדריך אותך מה כדאי לעשות.

מוזמנת בשמחה!

[email protected]gmail.com

מחזקת אותך מרחוק,

כי הלב שלך במקום הנכון, ואני בטוחה שגם ד' יסובב לך את השליחים הנכונים.

חיבוק מרחוק

הילה ברכה ט.

שתפו בפייסבוק, באימייל או הדפיסו

גם לך יש שאלה מציקה?

הגיע הזמן שיקשיבו לך!

יש לך מה להוסיף? זה בדיוק המקום:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן