הבן שלי בחרדות

שמחתי מאוד למצוא את האתר שלכם והלוואי ויהיה לנו לעזר. בני בן ה9 סובל מחרדות. תחילה היו חרדות סביב פחד שמשהו רע יקרה, פחד להיחטף, פחד למות וכיוצ״ב
לאחר שחווה פאניקה גדולה, החל לספר לי שעולה לו חרדה גם על שמרגיש שאינו מחובר לה׳, שה׳ לא עוזר לו והוא לא יודע אם הוא קיים.
ואני לא יודעת מה לענות לו.
באור לי שבמצב ה״הסתר״ שהוא חווה זה טבעי לחוש כך. השאלה מה התגובה שלי צריכה להיות.
למשל כשאומר דלא יכול להתפלל… להגיד לו שזה בסדר? שינסה קצת? או מה?
חשוב לי שהתשובה לשאלתי תפורסם באתר. כיוון שאני בטוחה שיש נוספים שמתמודדים עם שאלות דומות ומחפשים תשובות ברשת. כשחיפשתי אני לא מצאתי אף התייחסות לנושא כזה ולדעתי חשוב שתהיה.

תשובה

שלום אם אוהבת
שאלתך עוסקת בפחדים מהם סובל בנך
את מתארת מספר מצבים, פחד כללי מסכנה גשמית, התקפי חרדה ובהמשך התחילו להופיע אצלו פחדים שקשורים לרוחניות כמו דאגה שה' לא עוזר לו ושאולי אינו מקיים מצוות כנדרש
אינני בטוח שהבנתי עד הסוף את שאלתך, אך ברור לי שאתם מתמודדים עם מצב לא פשוט בו לא תמיד את יכולה לשלול את סיבת הפחד באופן גורף, אך ברור לך שזהו מצב רגשי לא תקין. מדברייך עולה שהעובדה שהילד מערב את הפחדים עם עניינים תורניים, מסבכת את המצב ומקשה עלייך בהעברת מסרים מרגיעים.
הדברים שאת מתארת מצריכים בדיקה של איש מקצוע שיבחן את המצב לעומק וימליץ על דרכי סיוע, ויפה שעה אחת קודם. עם זאת, אכתוב מספר נקודות שיכולות לעזור לך בנוסף לפניה לאיש מקצוע.

א. חיזוק הקשר עם הילד, אם באמצעות דיבור או פעילות משותפת. מהלך כזה יכול גם לחזק אותו וגם לאפשר לך לדעת טוב יותר מה קורה בעולמו הפנימי, אילו חוויות הוא עובר והאם הם קשורות למצבו הרגשי.
ב. פחדים וחרדות יכולים להופיע בהופעות ("מלבושים") שונות, זה יכול להיות פחד ממחבלים, משדים או להבדיל מכעס של הבורא. אדם יכול להיתפס לחשש שמא הדלת לא נעולה, או שמא לא קרא קריאת שמע כראוי. המדד להבנת הבעיה נעוץ במידת השליטה של האדם על המחשבות/התנהגויות, במידת הסבל, במשך זמן של התופעות, ברמת ההלימה של המחשבה/דאגה עם המציאות ועוד. השילוב של היבטים רוחניים מוכר ונפוץ והוא אינו מפריע להעניק טיפול מקצועי. לעיתים פועלים בשיתוף פעולה עם דמות רוחנית שנותנת ליווי וסיוע לאדם.
ג. פחדים וחרדות יכולים לנבוע מסיבות שונות, חלקן קשורות למצב פיזי, כמו איזון הורמונאלי במוח, חלקן קשורות למבנה נפשי, חלקן קשורות לאירועי חיים וחז"ל מציינים גם סיבות רוחניות שיכולות להיות קשורות לכך - אך ברור שאין כוונתם שאדם ייתלה בדבריהם כדי להימנע מטיפול נפשי. כשם שצריכים לפנות לעזרה רפואית במחלה גופנית, כך צריך לפנות לעזרה מקצועית במצבי מצוקה נפשיים. למרות שהתורה מסבירה ששורש של חולי הוא רוחני, עם זאת דורשת היא לתקן גם את הרובד הגשמי בעזרת פנייה לרופא. והסיבה לכך שכמו שצריך לתקן את הרובד הרוחני כך צריך לתקן את הרובד הגשמי.
ד. ישנם חוקים שטוענים שאנשים משליכים מדמות ההורים על דמות הבורא, וכפי שהם חווים את התנהלות ההורים כך הם משערים בדמיונם שנראית הנהגתו של הבורא. כך למשל, אם ההורה נתפס כקפדן וטרחן, הם עלולים לחשוב שהבורא בא עמם בטרוניא ובחמת זעם. הרמב"ם כתב "שאין משפטי התורה נקמה בעולם אלא רחמים וחסד ושלום בעולם". משפטי התורה מביאים שלום לעולם, אם הילד חווה את התורה כמשהו שמעורר אצלו חרדות אזי לצד הסיוע הפסיכולוגי יש לשים לב להעברת מסרים חינוכיים שיתקנו את תפיסתו כלפי התורה.
המצפן לכך מופיע במשל של המגיד מדובנא על הפסוק: "לא אותי קראת יעקב, כי יגעת בי ישראל". משל לאדם שביקש מסבל לקחת את המזוודה שלו ליעד כלשהו. הסבל חזר משליחותו וביקש תשלום מופרז. שאל את הסבל: מדוע אתה מבקש סכום כה גדול? השיב הסבל שהמזוודה הייתה כבדה מאוד והוא התייגע והתאמץ לשאת אותה. אם כך - השיב בעל המזוודה - בוודאי טעית ולקחת מזוודה של מישהו אחר. המזוודה שלי אינה כבדה ומייגעת...
הנמשל לעניינינו, אם כתוצאה ממה שנראה כיראת שמים, אדם מגיע לחרדות ולמצבי מצוקה נפשית, כנראה שלפנינו מצב נפשי שעטוף בלבוש רוחני
"הֲלוֹא צִוִּיתִיךָ חֲזַק וֶאֱמָץ אַל תַּעֲרֹץ וְאַל תֵּחָת כִּי עִמְּךָ ה' אֱלֹהֶיךָ בְּכֹל אֲשֶׁר תֵּלֵךְ"
אם אתם צריכים ייעוץ נוסף אשמח לסייע
בברכה
חיים

[email protected]>

התשובה עזרה לך?
לא עזרלא משהועזר ליתשובה טובהתשובה מעולה!
שולח...
כדאי לשתף את התשובה, לשלוח למי שזה יכול לעזור, או להדפיס
בפייסבוק
בטוויטר
בדוא"ל
להדפיס
אם חשוב לכם שהתשובה תגיע לאנשים נוספים, אפשר
דילוג לתוכן